Zahrada

Co nesmí chybět ve výbavě zahrádkáře

Zima je správný čas na údržbu a opravu zahradního náčiní. A také na kontrolu, jestli něco ve výbavě nechybí.

Do prvních předjarních prací na zahrádce máme ještě čas, to ale neznamená, že musíme zahálet. Než se jaro zeptá, zkontrolujte si svou zahrádkářskou výbavu. Tupé nože a nůžky toho moc neudělají, nářadí, které vypadává z násady nás může později ošklivě poranit.

Je čas na důkladnou inventuru.

Základní vybavení

Tím úplně nejdůležitějším nářadím, bez kterého se na zahradě neobejdete je rýč, lopata, motyčka, škrabka, vidle a hrábě. Rýče z pevného materiálu potřebujeme k rytí zahrady a hloubení děr pro sadbu stromků. Motyčkami kypříme vrchní vrstvu půdy kolem stromků, ale i u některých druhů zeleniny. Lopaty a vidle máme na nabírání různých materiálů a k obracení kompostu. Při odplevelování cest a zpevněných ploch se osvědčily škrabky na dlouhých násadách. Železné hrábě slouží k urovnání povrchů, dřevěné používáme ke shrabování trávy. Jsou ještě tzv. anglické hrábě (se zahnutými hroty), těmi čistíme trávník a cestičky. Samozřejmě se na zahradě neobejdete bez pořádného kolečka, jímž převážíte materiál na potřebné místo.

Nářadí pro řez a ošetřování

Při pracích kolem stromů a keřů je důležitý dobrý zahradnický nůž a nůžky. Zkušený zahradník dá zpravidla přednost ostrému noži, nicméně ani zahradnické nůžky nejsou úplně od věci. Pro ošetření stromu po řezu pak je nezbytné mít štěpařský vosk či balzám.

Další skupinou vybavení jsou postřikovače, zahradní hadice a konve, bez pořádné zálivky se nikdy nic neurodí.

Příprava na jaro

Dřevěné násady se po čase opotřebují a můžou pouštět třísky, také se často uvolňují a nářadí z nich vypadává. Podle potřeby je můžete vyměnit za násady kovové nebo plastové, u těch ale záleží na tom, jestli vydrží sílu, kterou na ně budete vyvíjet při práci. Rozhodně je před sezónou zkontrolujte a obruste nebo vyměňte. Nářadí k řezu, rýče a motyky nabrousíme, pokud na něčem objevíme rez, očistíme ho kovovým kartáčem a natřeme nářadí olejem.

Zahradní nářadí a pomocníky na zahradu a pro dům můžete výhodně koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada