Zdraví

Co je eroze děložního čípku? Příčiny, příznaky a léčba

Eroze děložního čípku zní děsivě, ale nebojte se – neznamená to, že děložní čípek doslova eroduje. Tento stav vzniká, když buňky děložního čípku rostou mimo děložní hrdlo. Říká se mu také ektropie děložního čípku a ve skutečnosti je poměrně častý. Je známo, že s erozí děložního čípku se potýkají i zcela zdravé ženy. Přirozeně vás může napadnout otázka: „Jak poznám, že ji mám?“.

Než začnete panikařit, seznamte se s příčinami, příznaky a léčbou eroze děložního čípku.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny eroze děložního čípku

Puberta, těhotenství a užívání antikoncepce obsahující estrogen jsou hlavními rizikovými faktory. Nejčastější příčina? Hormonální nerovnováha.

Eroze děložního čípku sice nepatří mezi pohlavně přenosné choroby, ale sexuálně aktivní ženy by ji rozhodně neměly opomíjet. Tento stav postihuje 60 až 80 procent této skupiny, i když s věkem se snižuje.

Příznaky eroze děložního čípku

Erozi děložního čípku lze snadno přehlédnout. Mnoho žen ani nemá příznaky, takže jde o pravidelné prohlídky. Vždy buďte upřímná ohledně své sexuální anamnézy a toho, co cítíte.

1. Vaginální výtok

Nejčastějším příznakem je vaginální výtok. Může být nadměrný, mít změnu barvy nebo obojí. Pamatujte, že normální výtok je čirý nebo bílý, takže cokoliv žlutého nebo zeleného by se mělo nechat vyšetřit.

2. Špinění

Dalším příznakem je krvácení nesouvisející s menstruací, známé také jako postkoitální krvácení. To se většinou týká těhotných žen. Nezapomeňte sledovat svou menstruaci, abyste zjistila, zda je to normální, nebo ne. Pozornost věnujte i po sexu. Pohlavní styk by neměl vyvolat krvácení, ale při erozi děložního čípku je špinění pravděpodobné.

3. Bolesti v dolní části zad

Mohou se také objevit bolesti dolní části zad. Ta je záludná, protože se dá snadno zaměnit s nedávným cvičením nebo nešikovným spánkem. Pokud vás bolí v dolní části zad, řekněte to svému gynekologovi.

4. Zánět

Děložní čípek bude vypadat červeně a zaníceně. To však lze zjistit pouze tehdy, když gynekolog provede vaginální vyšetření. Je to další důvod, proč chodit na roční prohlídky.

Jak vypadá léčba?

V západních zemích není léčba považována za nutnou. Jde jen o pravidelné stěry a prohlídky! Pokud vás špinění začne obtěžovat, máte několik možností.

1. Elektrokauter

Elektrokauterizace využívá k odstranění buněk horký elektrický proud. Tím je „uzavře“, a proto zastaví krvácení. Tento zákrok lze provést v ordinaci lékaře bez anestezie.

2. Kryochirurgie

Kryochirurgie je studená verze elektrokauterizace. Místo elektřiny se při ní používá oxid dusný při extrémně nízkých teplotách. Má 90 procentní úspěšnost, ačkoli jsou během zákroku možné křeče. Poté je běžný vodnatý výtok, přičemž špinění může trvat 12 až 15 dní.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , Medical News Today