Zahrada

Jaké jsou běžné choroby a nemoci které ničí rostliny rajčat

Pěstování čerstvých rajčat je jednou z opravdových radostí zahrádkářů, nicméně rajčata mohou trpět nejrůznějšími chorobami a škůdci. Příčiny často souvisejí s povětrnostními podmínkami, které samozřejmě nelze ovlivnit. Pokud víte, že vaše oblast je náchylná k určitým chorobám, měli byste se poohlédnout po odrůdách, které jsou uvedeny jako odolné.

Choroby rajčat mohou být fatální, pokud včas nepřijmete opatření k jejich zvládnutí. Je důležité zachytit jakoukoli chorobu včas, než se rozšíří na všechny rostliny rajčat a případně i na další rostliny ze stejné čeledi, jako jsou brambory, lilek a paprika. Některé choroby postihují listy, zatímco jiné napadají plody.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Raná plíseň rajčat

Raná plíseň může napadnout listy, stonky i plody rajčat.

Příznaky: Tmavé skvrny se soustřednými kruhy se objevují nejprve na starších listech, které se dotýkají infikované půdy. Okolí listů může zežloutnout. Napadené listy mohou předčasně odumřít a vystavit plody slunečnímu úpalu. Napadá také stonky a plody a projevuje se černými kožovitými skvrnami na plodech.

Ochrana: Houba přezimuje v rostlinných zbytcích a přenáší se půdou. Může se také dostat na přesazené rostliny a přežívat v semenech napadených rostlin. Odstraňte napadené rostliny a důkladně očistěte zahradu od podzimních zbytků. Napadené rostliny nekompostujte. Vlhké počasí a stresované rostliny zvyšují pravděpodobnost napadení. Postřiky mědí a/nebo sírou mohou zabránit dalšímu rozvoji houby. Biofungicid Serenade® pomáhá minimalizovat problémy s ranou plísní. V oblastech postižených ranou plísní hledejte odrůdy, které jsou vůči této chorobě odolné – na štítku je často uvedeno „Odolné vůči EB (Early Blight)“.

Stemphylium šedá skvrnitost listů

Šedá skvrnitost listů napadá především listy rajčat, a to od nejstarších listů, může však napadnout i stonky rostliny. Neinfikuje plody, ačkoli se choroba může vyskytovat v semenech napadené rostliny.

Příznaky: Drobné tmavé skvrny, které lze pozorovat na horním i dolním povrchu listů. Hnědé skvrny jsou obklopeny žlutou aureolou. Skvrny se zvětšují a mění barvu na šedohnědou. Nakonec středy skvrn popraskají a vypadnou. Okolní plochy listů zežloutnou a listy zaschnou a opadají. Produkce plodů je omezena.

Ochrana: Teplé a vlhké podmínky zhoršují problémy se šedou skvrnitostí listů. Odstraňte všechny napadené rostliny a zbytky z podzimní zahrady. Napadené rostliny nekompostujte. Nejčastěji jsou napadeny rostliny třešní a hroznových rajčat. Vybírejte odolné odrůdy. Střídejte plodiny, abyste se vyhnuli výsadbě v infikované půdě.

Pozdní plíseň rajčat

Pozdní plíseň napadá listy, stonky a plody rajčat. Kmen pozdní plísně je chorobou zodpovědnou za irský hladomor po bramborách. Pozdní plíseň se rychle šíří. Chladné a vlhké počasí podporuje rozvoj choroby. Pozdní plíseň způsobuje oomyceta Phytophthora infestans, která není pravou plísní, ale přesto způsobuje devastaci rostlin. Máte-li podezření na pozdní plíseň, obraťte se na místní poradenskou službu, která provede její identifikaci. Ve skutečnosti existuje mnoho kmenů pozdní plísně.

Příznaky: Na listech se objevují mastné, nepravidelně tvarované tmavě hnědé skvrny se zelenošedými okraji. Kolem skvrn se může vytvořit prstenec bílé plísně, zejména za vlhkého počasí. Skvrny nakonec zaschnou a stávají se papírovitými. Na stoncích se mohou objevit zčernalé plochy. Na plodech se rovněž objevují velké, nepravidelně tvarované, mastné šedé skvrny a mohou se stát kašovitými v důsledku sekundární bakteriální infekce.

Ochrana: Pozdní plíseň může zničit úrodu rajčat. Určitou ochranu proti ní poskytují měďnaté postřiky. Přípravek Serenade® působí spíše jako prevence než jako lék. Pozdní plíseň může přezimovat v půdě. Vzhledem k tomu, že se kmeny mohou šířit na brambory, přezimuje také ve zbytcích brambor a osivu, a to i v chladnějších oblastech. Odstraňte všechny zbytky a neschovávejte sadbu brambor. Střídejte plodiny, abyste zabránili infekci v následujícím roce.

Septoriová skvrnitost listů

Septoriová skvrnitost listů je někdy mylně považována za pozdní skvrnitost. Jedná se o houbovou infekci, která postihuje listy, ale ne plody.

Příznaky: Infekce se projevuje jako malé tmavé skvrny, které se zvětšují až do průměru 7 mm. Skvrna má hnědý nebo šedý střed a listy nakonec vadnou a opadávají. Starší listy jsou postiženy nejdříve.

Ochrana: Postřiky mědí a přípravkem Serenade® jsou do jisté míry účinné při zastavení šíření příznaků. Odstraňte napadené listy, abyste zabránili šíření spor na další listy, protože voda stříkající na listy napomáhá přenosu choroby.

Jižní plíseň

Jižní plíseň se projevuje jako bílá plíseň rostoucí na stonku v blízkosti hranice půdy. Postihuje nejen rajčata, ale mimo jiné také papriky, fazole, melouny, mrkev, brambory, vodní meloun a arašídy.

Příznaky: Na spodním stonku v blízkosti půdy se objevují tmavé kulaté skvrny a vnější i vnitřní stonek se zbarvuje. Houba Athelia rolfsii, která způsobuje jižní plíseň, opásá stonek rajčete a brání rostlině přijímat vodu a živiny. Mladé rostliny se mohou na hranici půdy zhroutit. Napadeny mohou být i plody v blízkosti stonku.

Ochrana: Preventivně použijte fungicid. Houba zůstává v půdě několik let. Zlikvidujte napadené rostliny a zbytky rostlin – nekompostujte. Střídejte plodiny.

Verticiliové vadnutí rajčat

Tento název může být zavádějící, protože někdy listy žloutnou, zasychají a nikdy se nezdá, že by vadly. Verticiliové vadnutí je způsobeno plísní přenášenou půdou a může postihnout mnoho různých druhů zeleniny. Plíseň může v půdě přetrvávat po mnoho let, proto je zásadní střídání plodin a výběr odolných odrůd.

Příznaky: Žluté skvrny na spodních listech, které se nakonec změní v hnědé mrtvé skvrny. Příznaky začínají na starších spodních listech a postupují vzhůru. Verticiliové vadnutí rostlinu zakrňuje a vytváří menší plody, které mohou trpět úžehem. Verticiliové vadnutí je nejvýraznější za chladného počasí. Poznámka: Verticiliové vadnutí může být často zaměněno s fuzariovým vadnutím.

Ochrana: Odstraňte napadené rostliny a vyberte odolné odrůdy. Na štítku rostliny hledejte písmeno „V“. Střídejte plodiny.

Antraknóza

Antraknóza je velmi rozšířená plíseň, která způsobuje hnilobu plodů rajčat.

Příznaky: Na plodech se objevují malé, kulaté, propadlé skvrny. Skvrny se zvětšují a uprostřed tmavnou. Při zvětšování se může několik skvrn spojit. Plíseň se často dostává na plody z půdy. Může se také uchytit na skvrnách rané plísně nebo na odumírajících listech. Vlhké počasí a špatně odvodněné půdy podporují rozvoj antraknózy. Přezrálá rajčata, která přicházejí do styku s vlhkou půdou, jsou obzvláště náchylná.

Ochrana: Postřiky mědí poskytují určitou odolnost. Odstraňte spodních 30 cm listů, abyste zabránili kontaktu s půdou. Zalévejte pouze základnu rostliny, nikoliv listy. Spory přezimují v půdě, proto dodržujte střídání plodin.

Bakteriální skvrny

Bakteriální skvrnitost je jedním z několika bakteriálních problémů, které postihují rajčata. Způsobuje ji bakterie Pseudomonas syringae pv. tomato a snižuje výnosy. Jakmile jsou rostliny infikovány, neexistuje na ně žádný lék. Nejvíce se vyskytuje za chladného a vlhkého počasí.

Příznaky: Drobné tmavé skvrny, obvykle se žlutým okrajem, na plodech a listech. Skvrny mohou být vyvýšené, ploché nebo vpadlé.

Ochrana: Vyhněte se stříkající vodě na listy. Choroba se může přenést na zdravé rostliny vodou, rukama a zahradním nářadím. Odstraňte napadené rostliny a zbytky – nekompostujte. Střídejte plodiny.

Hniloba konců květů

Hniloba na konci květů je obecně připisována nedostatečné dostupnosti vápníku během nasazování plodů. To může být způsobeno příliš velkým množstvím hnojiv s vysokým obsahem dusíku nebo nerovnoměrným zavlažováním, které vede k výkyvům v dostupnosti živin. Jedná se o fyziologickou poruchu, nikoliv o nemoc, ale přesto má za následek ztrátu plodů.

Příznaky: Tmavě hnědé/černé skvrny se objevují na konci květů a zvětšují se, jak plody hnijí. Skvrny vypadají jako nasáklé vodou.

Ochrana: Postižené plody odstraňte a pravidelně je hluboce zalévejte. Do půdy přidejte zahradní vápno, které pomůže s příjmem vody a živin. Používejte hnojiva s nízkým obsahem dusíku a vysokým obsahem fosforu.

Buckeye Rot

Hniloba buckeye je častější v jižních státech, zejména v teplých a vlhkých obdobích.

Příznaky: Hniloba buckeye postihuje jak zelené, tak zralé plody. Malá hnědá skvrna se zvětšuje a vytváří soustředné kruhy, které připomínají bukvice. Postižená oblast může vypadat kulatě nebo podlouhle a pevné poškození s hladkými okraji se s postupující chorobou stává měkkým a rozpadavým.

Ochrana: Odstraňte napadené plody a chraňte budoucí plody před kontaktem s půdou. Vyhněte se povrchové vodě.

Šedá stěna

Šedá stěna je v podstatě problémem zrání. Není znám žádný související patogen.

Příznaky: Zelené plody mohou mít šedý nádech nebo zploštělé šedé skvrny. Zralé plody mají skvrnitý vzhled a zelené nebo hnědé plochy na vnitřní straně plodů.

Ochrana: Dobré pěstitelské podmínky pomáhají zabránit šedé stěně. Dbejte na to, aby rostliny nebyly silně zastíněné, aby byly rovnoměrně zalévány a hnojeny a aby půda kolem kořenů nebyla zhutněná. K problému přispívají také nízké teploty a stresované nebo nezdravé rostliny.