Zdraví

Zjistěte největší výhody pití mátového čaje pro lepší zdraví

Pokud vám chutná svěží, chladivá chuť mátového čaje, máte spoustu důvodů, proč si ho užívat i nadále! Máta peprná neboli Mentha spicata se v tradiční medicíně používá pro své četné léčebné účinky. A díky vynikajícímu obsahu fenolických látek a antioxidační aktivitě prvků, jako jsou karvon, limonen a kyselina rozmarýnová, má pro vás tento silný nápoj bez kofeinu nachystáno mnoho působivých zdravotních účinků.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Bojuje proti bakteriálním infekcím a posiluje imunitu

Pokud máte tendenci často onemocnět, šálek mátového čaje je přesně to, co potřebujete k posílení imunitního systému a boji proti útokům bakterií. Laboratorní studie ukazují, že mátový čaj má silné antibakteriální účinky a dokáže čelit běžným patogenům, jako je Staphylococcus aureus, Salmonella typhi a Pseudomonas aeruginosa. Tyto bakterie se podílejí na celé řadě onemocnění od kožních infekcí až po problémy s močovými cestami, zažívacím traktem a dýchacími cestami. Výzkumníci tento účinek máty přisuzují jejímu bohatému obsahu fytochemikálií a minerálů, které mohou zastavit růst a metabolismus těchto patogenů a pomoci je zničit.

Pomáhá zvládat PCOS a zmírňuje příznaky

Při syndromu polycystických vaječníků (PCOS) produkují nadledvinky a vaječníky více mužských hormonů (androgenů), než je obvyklé, což vede k hormonální nerovnováze. Mátový čaj bojuje proti PCOS na několika úrovních:

Mátový čaj se na Blízkém východě běžně používá jako lék proti hirsutismu – což studie potvrzují i díky jeho antiandrogennímu účinku.

Má výrazné antiandrogenní účinky a pomáhá snižovat hladinu volného testosteronu v těle. Čaj může také pomáhat vyrovnávat hormony tím, že upravuje hladinu luteinizačního hormonu, folikuly stimulujícího hormonu a estradiolu.

Díky svým antioxidačním účinkům může máta peprná také bojovat proti oxidačnímu stresu, který je spojen s takovými stavy, jako je obezita a inzulínová rezistence, jež se často vyskytují u PCOS.

Zařazení mátového čaje do každodenního jídelníčku může nejen pomoci řešit PCOS na elementární úrovni, ale také zmírnit problémy, jako je cystické akné, přibývání na váze, hirsutismus a problémy s plodností spojené s tímto onemocněním. Ve výše uvedené studii došlo u žen, které užívaly dvakrát denně mátový čaj k výraznému zlepšení jejich stavu.

Bojuje proti zánětlivým onemocněním, jako je osteoartritida

Mátový čaj má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají bojovat proti zánětům a zmírňovat příznaky spojené s osteoartritidou. V jedné studii dostávaly osoby s osteoartrózou kolenního kloubu dvakrát denně po dobu 16 týdnů mátový čaj s vysokým obsahem kyseliny rozmarýnové (rosA). To výrazně pomohlo snížit ztuhlost a bolest u sledovaných osob. Zlepšila se také jejich pohyblivost a fyzické funkce.

Ačkoli v této studii byla použita speciální odrůda máty s vysokým obsahem rosA, tento polyfenol se nachází i v běžném mátovém čaji a má silné protizánětlivé, antioxidační a imunomodulační účinky – což je v boji proti zánětlivým onemocněním, jako je artritida vše, co je třeba. Jeho chondroprotektivní účinek, který pomáhá hojit kloubní léze a chránit chrupavku, byl rovněž prokázán ve studiích na zvířatech.

Řeší zažívací problémy

Mátový čaj mezi jídly může pomoci omezit gastrointestinální problémy, jako je nadýmání, zvracení a žaludeční křeče. Mátový čaj může také pomoci zmírnit koliku u kojenců. Dejte svému děťátku lžičku nebo dvě slabého, zředěného čaje, abyste zmírnili bolest a nepohodlí, pokud má koliku.

Pokud vás trápí zažívací potíže, zkuste si dát šálek mátového čaje. Protizánětlivé složky mátového čaje mohou pomoci zmírnit zažívací potíže od nadýmání a žaludečních křečí až po koliku, žaludeční vředy a syndrom dráždivého tračníku. Výzkumy ukazují, že máta může také potlačovat růst bakterií Helicobacter pylori, které jsou považovány za nejčastější příčinu problémů, jako je chronická gastritida a žaludeční vředy. Máta je také protikřečový prostředek, který uvolněním svalů žaludku a střev snižuje bolestivé žaludeční křeče.

V jedné studii pomohlo užívání tablet máty peprné. pokud se potýkáte s nevolností nebo zvracením, máta peprná působí antiemeticky a může zasáhnout i zde. V jedné studii pomohlo užívání tablet máty spearmint snížit intenzitu nevolnosti a četnost jejích epizod (zvracení i dávení) u osob, které měly podstoupit chemoterapii. Díky těmto účinkům je máta peprná v tradiční medicíně navrhována také jako prostředek proti ranní nevolnosti. Před konzumací jakéhokoli bylinného čaje v těhotenství by však bylo dobré poradit se s lékařem.

Zabraňuje zápachu z úst a onemocnění dásní

Pokud vás trápí špatný dech, mátový čaj vám může přinést řešení. Nejčastější příčinou zápachu z úst je produkce zapáchajících sulfidů a aminů. Silné antibakteriální vlastnosti máty peprné pomáhají bojovat proti bakteriím, které způsobují zápach z úst a zabraňují vzniku halitózy. Může působit i na kontrolu onemocnění dásní, které je často způsobeno bakteriemi. Není tedy divu, že máta je klíčovou složkou několika výrobků pro péči o ústní dutinu. Kromě zařazení mátového čaje do každodenního jídelníčku jej používejte jako ústní vodu, abyste udrželi zubní problémy pod kontrolou.

Zahání plísňové infekce

Máta má silné protiplísňové vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti plísňovým infekcím, jako je atletická noha a kvasinkové infekce. Ve studiích na zvířatech bylo zjištěno, že esenciální olej z máty vykazuje protiplísňové účinky proti patogenním houbám, jako jsou Malassezia furfur, Trichophyton rubrum a Trichisporon beigelii. Ačkoli esenciální olej z máty může být v tomto případě nejúčinnější, může pomoci také omytí oblasti silným mátovým čajem.

Šálek máty může dokonce působit jako anthelmintikum, které pomáhá vyhánět parazitické červy, zejména Ascaris lumbricoides.

Ve váš prospěch může působit i pití máty. Oslabený imunitní systém může zvýšit pravděpodobnost, že dostanete plísňovou infekci. Účinná látka karvon v mátě má silné antioxidační vlastnosti, posiluje imunitu vašeho těla a pomáhá bojovat proti plísňovým infekcím.

Poskytuje přírodní úlevu od stresu

Potřebujete rychlý způsob, jak se přirozeně a bez vedlejších účinků uklidnit? Odvar z máty může být právě váš šálek čaje! Máta má povzbuzující účinky na nervový systém, takže je účinným přírodním prostředkem proti stresu, podporuje relaxaci a uklidňuje mysl. Studie na zvířatech ukazují, že karvon, účinná látka v mátě, má uklidňující účinek na centrální nervový systém. Mimochodem, karvon je také zodpovědný za výraznou vůni máty.

Zlepšuje paměť a náladu

Díky svým antioxidačním schopnostem může mátový čaj také podpořit vaši paměť. V jedné studii dostávali lidé s věkově podmíněnou poruchou paměti po dobu 90 dnů extrakt z máty. Kvalita pracovní paměti i prostorové pracovní paměti, které se s věkem zhoršují, se po doplnění mátou zlepšila. Navíc se zlepšila i celková bdělost a nálada. Výzkumníci tyto přínosy přičítali polyfenolům obsaženým v mátě, zejména kyselině rozmarýnové.

Výzkum ukázal, že antioxidant limonen obsažený v mátovém čaji může pomáhat působit proti volným radikálům a zvyšovat aktivitu neurotransmiterů. To může zlepšit koncentraci, paměť a schopnost učit se. Takže až budete příště potřebovat myslet s čistou hlavou, uvařte si šálek tohoto zázračného čaje!

Bojuje proti dýchacím potížím

Silné fenolové sloučeniny v mátovém čaji mohou zlepšit zdraví dýchacích cest, bojovat proti zánětům a dokonce snížit závažnost onemocnění, jako je bronchiální astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Jak ukázala jedna studie na zvířatech, máta dokázala zmírnit příznaky CHOPN díky své schopnosti bojovat proti plicnímu zánětu a oxidačnímu stresu.

Může chránit před rakovinou

Volné radikály jsou považovány za hlavní příčinu rozpadu buněk, který vede k chronickým onemocněním. Rakovina je konkrétně spojena s volnými radikály, které stimulují buněčné mutace. Studie zjistily, že antioxidanty obsažené v mátovém čaji mohou být schopny volné radikály eliminovat. Extrakt z máty má také antimutagenní vlastnosti, které mohou pomoci inhibovat aktivaci karcinogenů, a vykazují tak protirakovinný potenciál.

Studie také ukazují, že máta je jedním z nejlepších zdrojů kyseliny rozmarýnové. Bylo zjištěno, že tato složka má významné antikarcinogenní vlastnosti a činí mátu obzvláště účinnou, pokud jde o boj proti rakovině.

Zlepšuje krevní oběh a podporuje zdraví srdce

Antioxidační schopnost máty peprné pomáhá působit proti oxidačnímu stresu, který je potenciálním pachatelem mnoha kardiovaskulárních problémů. Pomáhá však posilovat zdraví srdce i jinými způsoby. Díky obsahu železa, které se v mátě vyskytuje – 2 polévkové lžíce čerstvých listů splňují 7,5 % denní potřeby – je skvělým doplňkem stravy pro zdravé srdce. Má pozitivní vliv na oběhový systém a zvyšuje tvorbu červených krvinek a hemoglobinu.

Může chránit játra

Upozornění: konzumace máty v nadměrném množství může mít negativní vliv na játra, proto si ji dopřávejte s mírou a jako součást celkové zdravé stravy.

Výzkum naznačuje, že mátový čaj může být pro játra také prospěšný. Studie na zvířatech ukazují, že extrakt z máty obsahuje bioaktivní sloučeniny s antioxidačním potenciálem, které chrání játra před poškozením způsobeným nikotinem.

Uvařte si dokonalý šálek mátového čaje

Máta je sice snadno dostupná na trhu, ale můžete si zkusit vypěstovat vlastní rostlinu máty doma. Připravte si šálek mátového čaje z čerstvých nebo sušených lístků máty.

Použití čerstvých listů

Vezměte hrst nebo 1 polévkovou lžíci čerstvých listů máty.
Listy omyjte, natrhejte a vložte do čajové konvice.
Zalijte listy 2 šálky vroucí vody a nechte je 3-7 minut louhovat.
Podle chuti oslaďte medem a dolijte citronovou šťávou nebo přidejte plátek citronu.
Tento čaj si můžete dát i ledový – stačí ho vychladit nebo přidat led.

Použití sušených listů

Sušené listy mají koncentrovanější chuť než čerstvé, proto se doporučuje použít třetinové množství než u čerstvé máty.

Vezměte 1-3 čajové lžičky sušené máty, v závislosti na intenzitě chuti, kterou máte rádi.
Listy přelijte 2 šálky vroucí vody a nechte je asi 3-5 minut louhovat.
Podle potřeby oslaďte medem a přidejte trochu citronu. Vychutnejte si ho horký nebo ledový.

Je mátový čaj pro každého?

Mátový čaj je v mírném množství považován za bezpečný pro většinu lidí. Držte se přibližně 2-3 šálků čaje denně, abyste to nepřehnali.

Přestože je máta oblíbeným prostředkem proti ranní nevolnosti a žaludečním potížím, těhotné ženy a kojící matky by měly být opatrné a před zařazením mátového čaje do svého denního jídelníčku se poradit se svým lékařem. Nadměrné množství mátového čaje by mohlo mít nepříznivý vliv na játra a ledviny a nedoporučuje se lidem trpícím poruchami jater nebo ledvin. U lidí s alergií na mátu mohou být příznivé účinky máty skutečně opačné. V takových případech je lepší se mátě vyhnout, protože může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou žaludeční potíže, podráždění hrdla, kožní vyrážky, bolesti hlavy nebo závratě.

Pro většinu lidí je však mátový čaj skvělým doplňkem celkově vyvážené stravy. A vzhledem k jeho četným zdravotním přínosům není důvod, proč byste si dnes nemohli uvařit uklidňující šálek dobrého a zdravého čaje.