Chronický únavový syndrom: Příčiny a způsoby léčby

Vyhýbáte se i středně náročné fyzické aktivitě, protože se cítíte bez zjevné příčiny vyčerpaní? Máte bolesti – svalů, kloubů nebo obojího – a cítíte se silně nevyspalí? Pokud na tyto otázky odpovídáte jednoznačně „ano“, je nejvyšší čas poradit se s lékařem. Možná trpíte myalgickou encefalomyelitidou neboli chronickým únavovým syndromem také nazývaným syndrom chronické únavy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je chronický únavový syndrom?

Chronický únavový syndrom, kdysi zesměšňovaný jako „nemoc yuppies“ nebo „chřipka yuppies“, byl po 30 letech debat a studií konečně uznán lékařskou obcí jako skutečné onemocnění. Chronický únavový syndrom je vysilující onemocnění, které je neurologické povahy. V západních zemích postihuje 0,2-0,7 % populace a čtyřikrát častěji se vyskytuje u žen než u mužů.

Co je jeho příčinou?

Chronický únavový syndrom byl dlouhou dobu tvrdým oříškem, protože nebyla nalezena žádná zjevná příčina, což velmi ztěžovalo prognózu. Navíc měl nespočet příznaků, které byly dost dobré na to, aby zmátly lékaře. Mnoha pacientům s chronickým únavovým syndromem bylo řečeno, že trpí nemocemi, které se chronickému únavovému syndromu zdánlivě podobají, jako je fibromyalgie, a zahájili léčbu, aby si mnohem později uvědomili, že jim byla stanovena nesprávná diagnóza. Pozdější výzkumy přišly s mnoha možnými příčinami, jako např:

Hypotenze

Řada studií zjistila, že příčinou chronického únavového syndromu je nervově zprostředkovaná hypotenze, kdy dochází k poruše komunikace mezi mozkem a srdcem. Zatímco při činnostech, jako je sezení nebo stání, musí mozek vyslat zprávu srdci, aby pumpovalo více krve, při tomto druhu hypotenze se krev hromadí v nohách a krevní tlak klesá, takže pacient pociťuje závrať, někdy dokonce mdloby.

Hormonální nerovnováha

Další možnou příčinou je zjištěná abnormalita osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny. Studie zjistily, že někteří pacienti s chronickým únavovým syndromem mají vyšší hladinu neurotransmiteru serotoninu, nižší hladinu dopaminu (neurotransmiteru spojeného s odměnou) nebo nerovnováhu mezi neurotransmitery noradrenalinem a dopaminem. Někteří pacienti s chronickým únavovým syndromem mají velmi nízké hladiny kortizolu, stresového hormonu, což by mohlo vysvětlovat, proč pacienti s chronickým únavovým syndromem špatně reagují na stres. Dalším vysvětlením je narušení cirkadiánních hodin, skupiny nervových buněk, které určují cyklus spánku a bdění.

Oslabený imunitní systém

Zdá se, že i imunita hraje u chronického únavového syndromu důležitou roli. U pacientů s chronickým únavovým syndromem byla zjištěna celá řada problémů souvisejících s imunitním systémem, například zhoršená reakce lymfocytů na mitogen.

Dědičnost

Může být chronický únavový syndrom dědičný? Zřejmě ano! Vědci naznačují, že možnou příčinou některých případů chronického únavového syndromu je běžný virus, lidský herpesvirus 6 (HHV-6). Tento genom HHV-6 se může dědit z rodičů na děti, což se nazývá CIHHV-6 neboli „chromozomálně integrovaný HHV-6“. Navíc asi 0,8 % populace je CIHHV6 pozitivní, tedy nese kopii HHV-6 v každé buňce.

Infekce

Mnoho bakteriálních a virových infekcí může být spolupachateli v případech chronického únavového syndromu. Chronický únavový syndrom může být důsledkem chronické infekce, nebo se tyto infekce mohou vyskytovat současně s chronickým únavovým syndromem. Nejčastějším virem spojovaným s tímto syndromem je virus HHV-6. Vzácné nejsou ani mykoplazmové infekce a infekce Chlamydia pneumoniae.

Podle nejnovějších výzkumů je příčinou chronického únavového syndromu imunitní dysfunkce i virus Parainfluenza-5, který způsobuje roztroušenou sklerózu a epilepsii.

Je to nakažlivé? Možná vás to překvapí, ale chronický únavový syndrom může být skutečně nakažlivý. Ne, nenakazíte se pouhým pobytem ve společnosti nakaženého, ale transfuze krve od nemocného je jistým způsobem, jak se nakazit.

Jaké jsou příznaky?

Existuje mnoho příznaků tohoto onemocnění, z nichž většina by mohla být zaměněna s mnoha jinými nemocemi podobného charakteru. Základním příznakem je extrémní únava po jakékoli činnosti a je velmi podobná chřipce. Tato reakce může být okamžitá nebo opožděná, někdy i po 24 hodinách. Může přetrvávat, v závislosti na náročnosti činnosti, týdny a dokonce i měsíce.

K dalším příznakům patří neodpočinkový spánek, poruchy kognitivních funkcí, výkyvy nálad a podrážděnost, zánět lymfatických uzlin, bolesti jako bolesti kloubů, bolesti v krku a silné bolesti hlavy. Může dokonce dojít k úplnému vyřazení orgánových systémů.

Všechny příznaky neukazují na chronický únavový syndrom

Jak již bylo řečeno, chronická nevysvětlitelná únava může být důsledkem jakéhokoli nediagnostikovaného nebo neléčeného zdravotního stavu, jako je hypotyreóza, spánková apnoe a narkolepsie, nebo se může vyskytnout i jako vedlejší účinek léků.

Nevysvětlitelnou únavu může způsobit i jakékoli předchozí onemocnění, například hepatitida typu B nebo C, které nebylo řádně vyléčeno. Jakákoli závažná depresivní porucha s psychotickými nebo melancholickými rysy, jako je bipolární porucha nebo schizofrenie, nebo jakékoli neurodegenerativní poruchy, jako je demence, a dokonce i nemoci s poruchami myšlení, jako je mentální anorexie nebo mentální bulimie, by mohly vést k chronické únavě. Dokonce i zneužívání alkoholu nebo těžká obezita by mohly vykazovat známky chronické únavy.

Pro přesnou diagnózu je třeba tyto možnosti vyloučit nebo informovat svého praktického lékaře o své osobní a zdravotní anamnéze.

Jak se dá léčit?

K vyléčení chronického únavového syndromu byla navržena řada léčebných postupů. Studie však zjistily, že zatímco úplné uzdravení není příliš časté a omezuje se pouze na asi 4 % případů, výrazné zlepšení v rozmezí čtyř let bylo pozorováno u 39 % populace.

Než však dojde k jakémukoli způsobu léčby, je důležité mít správně stanovenou diagnózu. Diagnóza vyžaduje řádné vyšetření doplněné o anamnézu, fyzikální vyšetření a laboratorní vyšetření moči, krve, funkce štítné žlázy atd. Pokud je diagnostikován chronický únavový syndrom, je důležité, aby byl pacient vyšetřen a léčen pro komorbidity, jako je nespavost, deprese, bolest atd. Pacientům se také doporučuje podstoupit řízení aktivity, řízení spánku a relaxační techniky.

Terapie a cvičení

Ve studii provedené s cílem určit nejlepší možnost léčby chronického únavového syndromu bylo zkoumáno 2801 účastníků ve 44 studiích. Studie byly rozděleny do 6 kategorií, včetně behaviorální kategorie, imunologické kategorie atd. Výsledky studie ukázaly, že kognitivně-behaviorální terapie a odstupňovaná cvičební terapie jsou velmi účinné. Zajímavé je, že následná studie na účastnících tyto výsledky zopakovala.

Léky

Na toto onemocnění neexistují žádné specifické léky, ale často se používají léky ke zmírnění některých příznaků. Na bolesti lze užívat léky proti bolesti, na deprese antidepresiva atd.

Doplňkové a alternativní terapie

Vzhledem k tomu, že chronický únavový syndrom má mnoho příznaků, které mohou nemocného zcela zahltit, mohou být užitečné některé přírodní terapie prováděné jako doplněk k běžné léčbě.

Strava a doplňky stravy

Doporučuje se zdravě se stravovat, vyhýbat se rafinovaným potravinám, cukru, stimulantům, jako je kofein a alkohol, a přejít na zdravé potraviny, jako jsou celozrnné výrobky, zelenina a ovoce, esenciální mastné kyseliny. Studie prokázaly účinnost pravidelného užívání doplňků stravy pro zvládání tohoto stavu. Mezi doporučované doplňky patří hořčík, omega-3 mastné kyseliny, dehydroepiandrosteron (DHEA), vitamin B12 a D, betakaroten, melatonin a L-karnitin. Doporučují se také některé tradiční byliny, jako je ženšen a echinacea pro zlepšení imunity.

Homeopatie, akupunktura, chiropraxe

Homeopatie se ukazuje jako středně účinná při zmírňování příznaků chronického únavového syndromu. Mezi doporučované léky patří Arsenicum při neklidu a únavě doprovázené zimnicí a pálivými bolestmi, které jsou horší v noci, Gelsemium při duševním vyčerpání, Pulsatilla při náladovosti a Sulphur proti únavě.

Ve studiích se ukázalo, že akupunktura s moxováním je velmi účinná při léčbě chronického únavového syndromu. Všechny studie prokázaly míru odpovědi v rozmezí od 78,95 % do 100 %.

Některé léčebné masáže a chiropraktická manipulace s páteří mohou být při léčbě tohoto onemocnění užitečné, i když pro to neexistují žádné podstatné důkazy.

Chronický únavový syndrom je vysilující onemocnění, ale není tak závažné, abyste měli pocit, že je to konec všeho. I když stoprocentní vyléčení není možné, příznaky lze úspěšně zvládnout a pacient se může během několika let pravidelné léčby vrátit do normálního života.