Ohromující zdravotní účinky citronové trávy

Citronová tráva nebo také voňatka citronová je základním kamenem mnoha zemí jihovýchodní Asie, a to z dobrého důvodu. Ať už dodává polévce Tom Yum zcela nový chuťový rozměr, nebo provoní luxusní lázně, citronová tráva je silná bylina, která si zaslouží uznání pro své zdraví prospěšné účinky. Zde jsou jen některé z mnoha důvodů, proč byste měli stonek citronové trávy okamžitě přidat do svých receptů.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Snižuje hladinu cholesterolu

Popíjení aromatického čaje z citronové trávy může být tím nejjednodušším způsobem, jak porazit problémy s cholesterolem. Mnohé studie prokázaly, že citronová tráva je mimořádně účinná při udržování zdravé hladiny triglyceridů v těle, což následně snižuje hladinu špatného LDL cholesterolu. Méně LDL vede k menšímu hromadění plaku v tepnách, což umožňuje neomezený průtok krve.

Vyplavuje toxiny

Citronová tráva je bezpečný a účinný způsob, jak udržet vaše tělo bez toxinů. Citronová tráva působí jako vynikající diuretikum, díky němuž častěji močíte a tím vyplavujete všechny toxiny nahromaděné v těle. Pokud trpíte zadržováním vody v těle, citronová tráva může zmírnit příznaky, jako jsou oteklé nohy a nafouklé břicho.

Pomáhá vám lépe spát

Stres a rozptýlení moderního života nám mohou ztěžovat dobrý spánek. Bylo prokázáno, že citronová tráva zklidňuje nervy a uvádí tělo do stavu klidu. To zpomaluje naši mysl a usnadňuje nám usínání. Uklidňující vůně čerstvé citronové trávy také účinně navozuje ospalost.

Hojně se používá v aromaterapii

I pro začátečníka citronová tráva voní božsky, ale její význam v aromaterapii sahá dál. Říká se, že vůně citronové trávy ochlazuje tělo v horkém dni a omlazuje mysl, tělo i duši. Tato aromatická bylina prý také podporuje krevní oběh a oživuje mdlou a unavenou pleť. Každý, kdo si někdy dopřál pobyt v orientálních lázních, ví, že vůně citronové trávy dokáže probudit smysly.

Bojuje proti přibývání na váze

Vždy hledáme potraviny, které pomáhají v boji proti tloustnutí a nešetří na chuti. Citronová tráva se svou schopností pomáhat při hubnutí řadí mezi těžké váhy světa zdravé výživy. Kouzlo odbourávání tuků v citronové trávě spočívá v jedné sloučenině, kterou obsahuje, citralu. Citral zabraňuje hromadění tuků a podporuje jejich spalování v těle. Pomáhá také rozvíjet a udržovat zdravý metabolismus, který dokáže účinněji rozkládat potravu.

Předchází nemocem přenášeným hmyzem

Komerční repelenty proti komárům jsou často plné škodlivých chemických látek, které by nám mohly z dlouhodobého hlediska škodit. Zejména pro osoby s dýchacími problémy může být sezóna komárů noční můrou, protože většina repelentů na trhu zhoršuje chronická onemocnění. Olej z citronové trávy je skvělý způsob, jak zahnat otravné komáry s naprosto nulovými škodlivými vedlejšími účinky. Zapálení oleje z citronové trávy s trochou vody je tou nejlepší volbou, jak ochránit svou rodinu před nemocemi, jako je malárie a dengue.

Udržuje vaše nohy zdravé

Až se příště rozhodnete pro domácí pedikúru, přidejte do koupele nohou několik kapek oleje z citronové trávy. Citronová tráva bojuje proti nepříjemnému zápachu, díky čemuž už nikdy nebudete muset trpět rozpaky ze zapáchajících nohou. Má také silné protiplísňové účinky, takže pár kapek by mohlo udržet infekce nohou na uzdě.

Je to silný antioxidant

Citronová tráva má antioxidační vlastnosti, které bojují proti volným radikálům dříve, než mohou způsobit poškození buněk. Zabraňují tak mutacím buněk a jejich rakovinnému bujení. Šálek horkého čaje z citronové trávy nebo několik stonků přidaných do jídla by vás mohlo udržet zdravé a bez rakoviny.