Přírodní prostředky pro domácí léčbu oparů (herpes)

Herpes neboli opar, jedna z nejobávanějších přenosných nemocí, často uvádí lidi do rozpaků. To je dostatečně dobrý důvod k tomu, aby lidé hledali domácí prostředky k jeho léčbě. Je způsoben virem herpes, který může v imunitním systému člověka žít nečinně po celý život. Herpes se pozná podle aktivních období onemocnění, během nichž způsobuje puchýře, které praskají a mění se v nepříjemné opary nebo vředy.

Zde jsou některé z nejlepších přírodních prostředků na vyléčení oparů, které jsou jednoduché, ale dostatečně účinné, abyste se mohli uzdravit v pohodlí domova. Jediné, co musíte udělat, je být trpěliví a počkat, až prostředky zaberou.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Gel z aloe vera

Aloe vera – často známá jako rostlina nesmrtelnosti – je kaktus. Její účinnost byla prokázána a podložena různými klinickými analýzami. Léčí herpetické léze mnohem rychleji než cokoli jiného. Obsahuje totiž směs silných antioxidantů, o nichž je známo, že snižují zánět, a přírodních salicylátů, které zmírňují bolest.

Zde se dozvíte, jak můžete aloe vera účinně používat na opary.

  • Odřízněte čerstvý list rostliny. Omyjte ho a poté ho rozřízněte nožem.
  • Získejte hustou šťávu a nanášejte ji na puchýře a vředy alespoň třikrát denně.
  • Nechte ji zcela zaschnout a poté gel otřete žínkou namočenou v teplé vodě.

V případě, že aloe vera nikde ve vašem okolí neroste, kupte si rostlinu. Snadno si ji vypěstujete a budete se o ni starat. Mezitím si pořiďte volně prodejnou tubu gelu z aloe vera, který můžete používat lokálně.

Bylina zlatobýl

Zlatobýl je spolehlivý tradiční lék. Má pověst léčivého prostředku díky přítomnosti berberinu. Vědci v moderní medicíně zjistili, že má antibiotické, antikarcinogenní a imunitu posilující vlastnosti. Zlatobýl je velmi prospěšný při léčbě virových kožních onemocnění včetně genitálního herpesu a pásového oparu. Tuto bylinu konzumujte buď ve formě čaje, nebo ji aplikujte jako prášek či tinkturu. Sušený prášek ze zlatobýlu lze podávat při oparech 1. i 2. typu.

Jako prášek

  • Vezměte malé množství prášku z byliny a naneste jej na bolák.
  • Třikrát denně jej jemně rozetřete.

Jako tinktura

  • Zřeďte 3 až 5 kapek zlatobýlu v šálku vody.
  • Obklad namočte a přiložte na citlivá místa.
  • Tinkturu ze zlatobýlu používejte na ostatní postižená místa 3 krát denně.

Pokud jste těhotná, zajistěte, abyste jej nepoužívala déle než dva týdny v kuse – nebo se v případě těhotenství používání zlatobýlu úplně vyhněte.

Česnek

Česnek je jedním z nejlepších přírodních antimikrobiálních prostředků, který obsahuje ajoen a alicin. Ajoen a alicin jsou silné rostlinné chemické látky, o nichž je známo, že ničí řadu bakterií, virů a parazitů včetně viru herpes simplex 2. Rozhlédněte se tedy po své kuchyni. Vše, co budete potřebovat, je 3-5 stroužků česneku a 1-2 lžíce medu.

  • Stroužky nasekejte nebo rozemelte na jemnou pastu.
  • Stroužky dobře promíchejte s medem.
  • Každý den konzumujte 2 polévkové lžíce této čerstvě připravené směsi. Při konzumaci podržte směs v ústech co nejdéle a poté ji spolkněte.

Pokud si navíc přejete udržet epidemie na uzdě, 1 polévková lžíce této směsi následovaná lahodným čajem z echinacey dokáže zázraky.

Tea Tree Oil

Čajovníkový olej patří mezi zavedené prostředky proti oparům. Pochází z rostliny, která je původem z Austrálie. Je to přírodní antiseptikum, antivirový, antibakteriální a antimykotický prostředek. Pokud se aplikuje při prvních příznacích propuknutí oparu, fenylpropanoidy a terpeny v něm obsažené napomáhají hojení a zabraňují šíření oparu.

  • Nejprve si umyjte ruce a osušte je.
    -Smíchejte 2 kapky tea tree oleje se 2 polévkovými lžícemi nosného oleje dle vlastního výběru. Nejčastěji jsou preferovány mandlový a olivový olej.
  • Namočte do oleje vatový tampon a naneste olej na bolák.
  • Po aplikaci si umyjte ruce vodou a mýdlem, protože tea tree olej je při požití toxický.
  • Tea tree olej nechte zcela zaschnout – omyjte se a poté jej aplikujte opakovaně 2-4 krát denně.

Prunella vulgaris

Prunella vulgaris neboli černohlávek obecný je jedlá léčivá bylina. Po staletí se všude na světě používala k léčbě všech neduhů, které kdy člověk poznal. Vědci zjistili, že za její protizánětlivé, antimikrobiální a antivirové vlastnosti mohou flavonoidy. Prunella vulgaris je mimořádně prospěšná při léčbě oparů, protože třísloviny v ní obsažené snižují vlhkost, což následně ztěžuje přežívání viru. Pokud se tedy chcete zbavit oparů nadobro, je tato bylina vaším tipem!

  • Ve sklenici smíchejte šálek nasekané sušené Prunella vulgaris a šálek olivového oleje.
  • Ústí sklenice přikryjte plátýnkem – poté ji uzavřete víčkem.
  • Postavte sklenici na světlém místě a nechte bylinu v oleji nasáknout po dobu 3-6 týdnů. Každý den sklenici otevřete a bylinu promíchejte.
  • Po 3-6 týdnech olej přeceďte a aplikujte jej na postižené místo, kdykoli to bude potřeba.

Přestože je to trochu časově náročné, jedná se o jeden z nejlepších prostředků, které můžete vyzkoušet.

Další účinné přírodní domácí prostředky

Kořen oregonských hroznů je dokonalou náhradou za bylinu zlatobýl, protože obsahuje silnou antimikrobiální složku, která ničí choroboplodné zárodky.

Bazalka posvátná je další antivirovou bylinou na herpes, která se v Indii používá odedávna pro celkovou pohodu.

Meduňka obsahuje třísloviny, černý bez obsahuje flavonoidy a kořen lékořice obsahuje glycyrrhizin – protizánětlivou sloučeninu, která pomáhá léčit opary.

Kterému z těchto léčivých přípravků tedy budete důvěřovat? Protože každý z nich za to rozhodně stojí!