Zdraví

7 jednoduchých tipů jak se udržet od rakoviny prsu co nejdále

S rostoucím počtem případů rakoviny prsu se mezi ženami po celém světě začaly prosazovat různé osvětové programy a léky. Rakovina prsu je smrtelně nebezpečná a může zanechat ženu v depresi po celý život, i když se léčí. Ženy, které touto nemocí trpí, často přijdou o život, a i když se léčí, často nakonec ztratí sebevědomí. I když nemoci nelze zcela předvídat, přijmout preventivní opatření neznamená žádnou škodu.

Rakovina prsu napadá častěji starší ženy než ženy mladší. Když však rakovina udeří, může být velmi agresivní. To je důvod, proč je pro ochranu prsou důležitý zdravý životní styl. Vždy je také nutné včasné odhalení. Zdravý způsob života a včasné odhalení chrání nejen prsa před velkým poškozením. Existují určité životní skutečnosti a změny životního stylu, které musíte zařadit jako prevenci, abyste předešli rakovině prsu. Dodržování těchto rad vám může pomoci do značné míry snížit pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Udržujte si zdravou hmotnost

Obezita nejenže zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu, ale také zvyšuje pravděpodobnost vzniku mnoha dalších onemocnění. Pokud máte nadváhu, snižujete také riziko přežití rakoviny prsu, pokud tímto smrtelným onemocněním trpíte. Udělejte tedy ve svém životě potřebné změny a jezte zdravě. Začněte pravidelně cvičit a dodržujte cvičební plán.

2. Denně se pořádně zapoťte

Vždy se musíte snažit denně cvičit alespoň 45 minut až 1 hodinu. Pokud to nemůžete stihnout každý den, cvičte alespoň pět dní v týdnu. Je velmi důležité provádět pravidelný fitness harmonogram. Pomůže vám to posílit imunitní systém, odvrátit obezitu, snížit hladinu estrogenu a inzulínu a v důsledku toho také zabránit rakovině prsu.

3. Snižte spotřebu alkoholu

Bylo zjištěno, že i dva nápoje denně mohou snadno zvýšit riziko onemocnění rakovinou prsu o 21 procent. Pokud pijete víno, vyměňte ho raději za trs čerstvých hroznů. Slupky hroznů obsahují resveratrol, sloučeninu, která pomáhá snižovat hladinu estrogenu, a to zase snižuje riziko vzniku rakoviny prsu.

4. Zvyšte konzumaci zeleniny

Zelenina bohatá na vitamíny a minerály udržuje tělo velmi zdravé. Když budete konzumovat stravu s nízkým obsahem tuku, uděláte hodně pro to, abyste snížili riziko onemocnění rakovinou prsu. Pokud však do svého jídelníčku přidáte brukvovitou zeleninu, jako je brokolice a kapusta, obsah sulforafanu v nich zabraňuje množení rakovinných buněk. Jezte je syrové, abyste získali další dávku síly bojující proti rakovině.

5. Zjistěte více o své rodině

Lékařské zprávy z celého světa prokázaly, že téměř 15 % případů rakoviny prsu má stejnou nemoc v rodinné anamnéze. To znamená, že pokud máte jednoho příbuzného prvního stupně, který trpěl rakovinou prsu, riziko, že ji během svého života dostanete, se zdvojnásobuje. Pokud jste měli dva příbuzné, kteří trpěli rakovinou prsu, zvyšuje se riziko pětinásobně. Je tedy velmi důležité, abyste znali svou rodinnou anamnézu a věděli, zda někdo z vaší rodiny někdy touto nemocí trpěl.

6. Pravidelně se kontrolujte

Jakmile dosáhnete 40 let věku, musíte být v souvislosti s rakovinou prsu obezřetnější. Doporučuje se nechat si alespoň jednou za tři roky provést klinické vyšetření prsou a každoročně si nechat udělat preventivní prohlídku prsou a každoroční mamografické vyšetření. Ženy, které měly v rodině výskyt rakoviny prsu, by měly začít chodit na preventivní prohlídky 10 let před věkem, kdy byla u jejich příbuzné diagnostikována rakovina prsu. Spoléhejte také na digitální mamografii, protože umožňuje provádět úpravy v kontrastu, takže obraz je lépe viditelný. Mladé ženy se zvýšeným rizikem rakoviny prsu musí kromě mamografu požádat také o vyšetření magnetickou rezonancí nebo sonografem.

7. Nechte si udělat genetické vyšetření

Když rakovina prsu postihne mladé ženy, je pravděpodobnější, že bude souviset s mutací genu BRCA (gen pro rakovinu prsu). Existují dva červené signály, že jste nositelkou mutace BRCA: prvním je aškenázský (východoevropský) židovský původ a druhým je původ v rodině, která měla v minulosti rakovinu prsu i vaječníků. Pokud máte některý z těchto faktorů, navštivte genetického poradce a poraďte se s ním o provedení genetického testu, který ověří, zda jste nositelkou BRCA. Pokud ano, dodržujte potřebná preventivní opatření, abyste se rakovině prsu vyhnuli.