Zdraví

Virová artritida: Příčiny, příznaky a léčba

Virová artritida je otok a podráždění kloubů způsobené virovou infekcí. Virové infekce obvykle způsobují lokalizované onemocnění v jedné nebo více částech těla. Imunitní systém těla s těmito viry bojuje, dokud je nezničí a nevyloučí z těla, poté příznaky ustoupí. V případě virové artritidy však může reakce imunitního systému těla způsobit zánět kloubů. Proto i po usmrcení a odstranění viru z těla může přetrvávat bolest a otok kloubů. V závažných případech může dojít k trvalým změnám kloubů, které způsobí jejich deformaci.

Hlavním příznakem virové artritidy je bolest a otok jednoho nebo více kloubů. V závislosti na viru, který onemocnění způsobuje, se však příznaky mohou mírně lišit. Níže uvedené podrobnosti vysvětlují typ virů, symptomatickou reakci organismu a používanou léčbu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny a příznaky virové artritidy

Virus hepatitidy

Asi 10-14 % případů virové artritidy je způsobeno virem hepatitidy typu A (HAV). Prostředkem přenosu tohoto viru je orálně-fekální cesta. Na virus hepatitidy typu B (HBV) připadá asi 20-25 % případů virové artritidy. Způsob přenosu je zde sexuální nebo parenterální (střevní cestou). Podobně je tomu i v případě HCV.

U kteréhokoli z kmenů těchto virů jsou příznaky artritidy obvykle patrné ještě dříve, než se objeví výrazné příznaky žloutenky. Objevují se bolesti a otoky kloubů, zejména rukou a nohou (zápěstí, lokty, kotníky a kolena). Zánět přetrvává ještě několik týdnů po odeznění žloutenky.

Parvovirus B19

Parvovirus B19 je běžný virus, který může stejně intenzivně postihnout dospělé i děti. Onemocnění, které vyvolává, se nazývá pátá nemoc. Dospělí obvykle hlásí bolesti kloubů během tří týdnů po infekci, kdy může být postižen některý z kloubů rukou a nohou. Zánět obvykle ustoupí po dvou týdnech, ale v budoucnu se může opakovat. U dětí se může objevit bolest kteréhokoli kloubu na těle, která se hojí rychleji než u dospělých.

Virus se může šířit sekrety z dýchacích cest, krevní transfuzí a placentou z matky na dítě. Při přenosu placentou by mohl být ohrožen život plodu, zejména v prvním a druhém trimestru.

Virus zarděnek

Zarděnky jsou vysoce infekční, avšak mírné virové onemocnění postihující ve většině případů ženy. Mezi příznaky patří vyrážka doprovázená bolestí kloubů, která nastupuje týden po vniknutí viru do těla. Na rozdíl od jiných onemocnění není výrazným příznakem zánět, ale klouby jsou ztuhlé a bolestivé. Příznaky obvykle odezní do dvou týdnů, ale v závažných případech se mohou objevovat i několik měsíců. Dalším důležitým faktorem, který je třeba mít na paměti, je, že bolest kloubů může vyvolat i vakcína proti zarděnkám, přičemž bolest může přetrvávat nejméně 2 týdny.

Virus zarděnek se šíří prostřednictvím respiračních (zejména nosohltanových) sekretů, které se obvykle množí v zimě a na jaře.

HIV

Virus lidské imunitní nedostatečnosti (HIV) je virus, který způsobuje AIDS. Lidé, kteří jsou nově nakaženi virem HIV, mají často chřipku doprovázenou bolestmi kloubů. Přibližně 10 % lidí s AIDS má silné bolesti kloubů, zejména ramen, kolen a loktů. HIV může vyvolat také různé další formy artritidy.

Kromě nich mají schopnost vyvolat artritidu také alfavirus, virus Epsteina-Barrové, virus příušnic, virus Herpes simplex a adenovirus.

Léčba virové artritidy

Léčba je většinou symptomatická a využívá různé přístupy v závislosti na závažnosti onemocnění.

  • Předepisují se volně prodejné léky proti bolesti, jako je aspirin, paracetamol a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDS), jako je ibuprofen nebo naproxen.
  • V případě silné bolesti kloubů se provádí odsátí tekutiny. Tato technika spočívá v odsátí tekutiny pomocí aspirátoru nebo injekční stříkačky v určitém množství z kloubů.
  • Ve vzácných případech se podávají také imunoglobuliny.

Onemocnění virovou artritidou lze předcházet očkováním, bezpečným sexem a používáním obličejových masek, které zabraňují šíření virů z dýchacích tekutin.