Zdraví

Běžné příčiny infekce močových cest u žen a mužů

Nebýt močového systému, vaše tělo by bylo zaplaveno toxiny. Ledviny, močovody, močový měchýř a močová trubice nepřetržitě spolupracují, aby filtrovaly krev a vylučovaly odpadní látky z těla ve formě moči. Váš močový systém je choulostivý a navzdory jeho obrannému mechanismu může dojít k infekci. A dostat infekci močových cest není procházka růžovým sadem. I ten nejjednodušší a nejpřirozenější akt močení stačí k tomu, aby vám slzely oči. Zde se můžeme podívat na příčiny infekce močových cest.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny infekce močových cest

Infekce močových cest vzniká, když mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, přičemž nejčastěji se jedná o bakterie, infikují různé části močového systému. Močová trubice slouží jako spojnice mezi močovým systémem a vnějšími částmi těla a mikroby se do ní mohou dostat. Infekce ledvin a močovodů jsou mnohem závažnější než infekce močového měchýře a močové trubice.

Příčiny infekce dolních močových cest

Dolní močové cesty se skládají z močového měchýře a močové trubice. Na kůži kolem močové trubice se mohou nacházet bakterie, jako je Escherichia Coli, gonokok a Chlamydia trachomatis, které mohou snadno proniknout do močové trubice a infikovat ji. Močí se tyto bakterie obvykle spláchnou, ale v některých případech mohou stále přetrvávat a způsobit zánět močové trubice, který je známý jako uretritida. Pokud nelze určit skutečnou příčinu zánětu močové trubice, jedná se o tzv. nespecifickou uretritidu.

Zánět močového měchýře, cystitida, je způsoben, když se bakterie dostanou do močového měchýře přes močovou trubici. Přilnou ke strukturám močového měchýře a způsobí podráždění a zánět. Ve většině případů ho způsobuje bakterie E. Coli, ale zánět močového měchýře můžete dostat i v důsledku užívání některých léků, pohlavního styku, ozařování a přecitlivělosti.

Příčiny infekce horních močových cest

Ledviny a močovody tvoří horní močové cesty, ale infekce horních močových cest většinou postihuje ledviny. Pyelonefritida, tedy zánět ledvin, může postihnout pouze jednu nebo obě ledviny. Obvykle se viry nebo bakterie, většinou E. Coli, dostanou do ledvin vzestupem močovým systémem přes močovou trubici, ale v některých případech mohou být do ledvin přeneseny krevním řečištěm.

Rozdíly mezi muži a ženami při infekci močových cest

Riziko vzniku infekce močových cest hrozí mužům i ženám, existuje však několik rozdílů mezi tím, jak se jimi nakazí muži a jak ženy.

Příčiny infekce močových cest u žen

Infekce močových cest jsou častější u žen než u mužů. Podle Urologické asociace se pravděpodobnost, že se žena během života nakazí alespoň jednou infekcí močových cest, pohybuje od 40 % do více než 50 %. Zde je několik důvodů, které činí ženy náchylnými k infekcím močových cest.

Jejich anatomie

Zánět močového měchýře je u žen poměrně častý, protože jejich močová trubice je krátká a nachází se blízko konečníku. Bakterie E. Coli, která se vyskytuje ve střevech, se tak snáze dostane do močové trubice a do močového měchýře. Infekce obvykle není příliš závažná a mírné případy často samy odezní během několika dní. Zánět močového měchýře by měl být léčen lékařem, pokud jeho příznaky trvají déle než 2 dny, jinak by se mohl rozšířit do ledvin, což by mohlo vést k pyelonefritidě. Bez řádné léčby může pyelonefritida způsobit trvalé jizvy na ledvinách, které mohou nakonec vést k jejich selhání.

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci, jako je herpes, trichomoniáza, chlamydie a kapavka, mohou u žen snadno způsobit infekce močových cest kvůli krátké vzdálenosti mezi močovou trubicí a pochvou. Pokud se tedy u žen objeví infekce dolních močových cest, měly by se pro jistotu nechat vyšetřit na pohlavně přenosné choroby.

Těhotenství

Během těhotenství se močové cesty ženy rozšiřují, kvůli čemuž bakterie snadno stoupají močovou trubicí do močového systému. Rostoucí velikost dělohy také brání úplnému vyprázdnění močového měchýře, který se tak stává živnou půdou pro mikroby. Těhotné ženy by se měly nechat pravidelně vyšetřovat na infekce močových cest.

Některé formy antikoncepce

Používání diafragmy může zpomalit proud moči, což umožňuje množení bakterií. Spermicidy, kondomy bez lubrikace nebo spermicidní kondomy mohou způsobit podráždění pokožky, což umožňuje vniknutí bakterií a způsobení infekce.

Ženské produkty

Tampony a hygienické vložky byste měla měnit v častých intervalech, a to i při menším výtoku. Tyto výrobky zachycují vlhkost a vytvářejí živnou půdu pro různé druhy bakterií. Tanga mohou snadno přenést bakterie z konečníku do močové trubice, proto noste raději bavlněné spodní prádlo, které nezadržuje vlhkost a zabraňuje hromadění bakterií.

Menopauza

Ženy po menopauze mají vyšší riziko infekcí močových cest, protože mohou trpět močovou inkontinencí, mít nějaký stupeň cystokély nebo mít potíže s úplným vyprázdněním močového měchýře.

V jakém věku jsou ženy nejvíce postiženy infekcemi močových cest?

Ženy všech věkových kategorií by měly být opatrné, pokud jde o infekce močových cest. Ani dívky ve věku 3 let před nimi nejsou v bezpečí a dospívající dívky mají vysoké riziko infekcí močových cest, pokud jsou sexuálně aktivní.

Jakmile se u vás infekce močových cest objeví, její léčba neznamená, že si můžete sednout na zadek a odpočívat, protože existuje pravděpodobnost, že se bude opakovat. Přibližně u 1 ze 4 žen se infekce močových cest opakuje.

Příčiny infekce močových cest u mužů

I když je mužský močový systém před infekcí chráněn více než jeho ženský protějšek, přesto se může v důsledku určitých faktorů infikovat.

Sexuálně přenosné nemoci

Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum, Trichomonas vaginalis, anaeroby, virus Herpes simplex a adenovirus jsou pohlavně přenosné mikroby, které způsobují zánět močové trubice u mužů. Sexuálně aktivní muži, u kterých se objevila infekce močových cest, by se měli zdržet pohlavního styku, dokud se jejich infekce močových cest zcela nevyléčí.

Prostatitida

Nejčastější příčinou infekce močových cest u mužů je prostatitida, infekce prostaty, která způsobuje její zvětšení. Zvětšená prostata brání úplnému vyprázdnění močového měchýře, kvůli čemuž se veškeré bakterie přítomné ve zbytkové moči v močovém měchýři nevyplaví tak, jak by se normálně vyplavily. Místo toho se množí a způsobují infekci.

V jakém věku jsou muži nejvíce postiženi infekcemi močových cest?

Výskyt infekcí močových cest je vysoký u sexuálně aktivních mužů ve věku 18-24 let. Snižuje se ve středním věku a opět se zvyšuje u starších mužů nad 65 let.

Další příčiny infekcí močových cest u žen a mužů

Zácpa

Zácpa vás činí náchylnými k infekcím močových cest, protože brání úplnému vyprázdnění močového měchýře.

Průjem

Bakterie ze střev se mohou snadno dostat do močové trubice, pokud trpíte průjmem, což vede k infekcím močových cest.

Cukrovka

Lidé s cukrovkou jsou náchylní k infekcím močových cest kvůli poruchám imunitního systému, nesprávné kontrole metabolismu a neúplnému vyprazdňování močového měchýře.

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny mohou bránit průtoku moči, kvůli čemuž pro vás může být obtížné úplně vyprázdnit močový měchýř.

HIV/AIDS

Lidé se syndromem získané imunodeficience – virem lidského imunodeficitu – mají vysoké riziko infekcí močových cest, protože jejich imunitní systém nebude schopen účinně bojovat s infekcemi.

Urologické abnormality

Urologické abnormality jsou často spojeny s komplikovanými infekcemi močových cest. Léčba takových pacientů je individuální, aby se minimalizovaly komplikace a rizika budoucích infekcí.

Co byste měli dělat, pokud jste ohroženi infekcemi močových cest?

Riziko onemocnění infekcemi močových cest je vysoké, pokud máte některou z uvedených příčin. Pokud zaznamenáte jakýkoli přetrvávající příznak infekce močových cest, nechte se vyšetřit lékařem, abyste zabránili jeho zhoršení. Můžete také vyzkoušet některé přírodní prostředky k léčbě infekcí dolních močových cest. Trocha většího úsilí při udržování osobní hygieny vám pomůže zabránit tomu, aby se infekce močových cest vůbec objevily.