Zdraví

Příčiny nadměrného tělesného tepla a metody jeho regulace

Tělesné teplo je vnitřní teplota vašeho těla. Když máte horečku, teplota vašeho těla se zvyšuje. Nižší než normální tělesná teplota však také není dobrá, protože vaše orgány musí mít ideální teplotu, aby mohly optimálně fungovat. Za teplotu vašeho těla jsou zodpovědné vnitřní (zdravotní stav a strava) a vnější (prostředí) faktory.

Teplo a vlhkost prostředí mohou být někdy nebezpečné, protože vaše tělo nesmí být vystaveno extrémnímu teplu po delší dobu. Protože nadměrné teplo může poškodit mozek a další orgány, je důležité udržovat tělo během horkých dnů v chladu.

I když pocení, přirozený mechanismus vašeho těla k ochlazování, může pomoci snížit vaši tělesnou teplotu, nestačí se spoléhat pouze na pocení. Nadměrné teplo může způsobit onemocnění z horka zvané hypertermie.

Přečtěte si informace o ideální tělesné teplotě, účincích zvýšeného tělesného tepla a metodách, jak normalizovat tělesnou teplotu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je hypertermie?

Hypertermie je přehřátí organismu, při kterém je tělesná teplota vyšší než obvykle, pravděpodobně v důsledku extrémních povětrnostních podmínek. Ačkoli hypertermie může postihnout kohokoliv, ohroženi jsou zejména kojenci, starší lidé, malé děti a lidé nemocní, obézní nebo užívající některé léky.

Vysoká tělesná teplota je spojena se zvýšenou srdeční a dýchací frekvencí. V extrémních případech může poškodit mozek, srdce, plíce, ledviny a játra. Krevní cévy umístěné v blízkosti kůže se mohou rozšířit, což může způsobit problémy u osob se srdečními problémy, zatímco ledviny jsou různými způsoby zatěžovány a mohou selhat.

V některých případech to může vést až ke kómatu. Hypertermie může způsobit několik onemocnění souvisejících s teplem, od mírných až po závažná. Patří mezi ně křeče z horka, otoky z horka, vyčerpání z horka a úpal.

Co je vyčerpání z horka a úpal?

Vyčerpání z horka je varovným signálem, že vaše tělo není schopno se ochlazovat. Může také způsobovat závratě, nevolnost, žízeň, slabost a nedostatek koordinace. Vaše kůže může být studená a lepkavá, a může se objevit zrychlený puls. Když k tomu dojde, pijte hodně tekutin a odpočívejte na chladném místě.

Někdy může vyčerpání z horka přejít v úpal, což je život ohrožující forma hypertermie, která nastane, když vaše tělesná teplota dosáhne 40° Celsia nebo více. Úpal je zdravotní stav, který obvykle způsobuje zmatenost, mdloby, potácení se, podivné chování nebo suchou, zarudlou kůži.

Jaká je normální tělesná teplota?

Ačkoli je normální teplota lidského těla 37° C, každý člověk má svou vlastní „normální“ tělesnou teplotu, která může být o něco vyšší nebo nižší. Naše tělo také neustále přizpůsobuje svou teplotu podmínkám okolního prostředí.

Vaše tělesná teplota je v noci nižší a odpoledne vyšší než ráno. Dokonce i činnosti a cvičení mohou vaši tělesnou teplotu zvýšit. Vnitřní tělesnou teplotu reguluje hypotalamus, který je součástí mozku.

Když mozek nastaví tělesnou teplotu vyšší, než je normální, trpíte horečkou, ke které může dojít jako reakce na zárodky, jako jsou viry nebo bakterie, a kvůli dalším faktorům. Pokud je však vaše tělesná teplota mimo normální rozmezí, musíte ji upravit a obnovit její normální hodnotu.

Ideální tělesná teplota je rozhodující pro optimální výkon všech orgánů ve vašem těle. Nadměrná tělesná teplota může způsobit nespavost, podráždění očí a žaludku a mnoho dalších nepříjemných příznaků. Úprava stravovacích návyků a konzumace potravin, které vás ochlazují, vám může pomoci regulovat tělesnou teplotu.

Příčiny nadměrného tělesného tepla

Tělesné teplo se může zvyšovat v důsledku vnitřních i vnějších faktorů.

Nemoci, horečka a neurologické poruchy

Při horečce se sice tělesná teplota zvýší, ale je dobře regulována hypotalamickým set-pointem, který vyrovnává produkci a ztrátu tepla tak účinně, že teplota nepřekročí horní hranici 42° C. V případě neurologických poruch se předpokládá, že velikost a délka trvání hypertermie ovlivňují rozvoj neurologických projevů.

Abnormální činnost štítné žlázy

Abnormální činnost štítné žlázy může způsobit zvýšení metabolismu, a tedy vést k nadměrné produkci tepla. Nesnášenlivost tepla je charakteristickým klinickým rysem u pacientů s hypertyreózou, kdy dochází ke zvýšené produkci tepla.

Dlouhodobé vystavení slunci

Dlouhodobé vystavování se slunci může zvýšit tělesnou teplotu. Lidé, kteří jsou vystaveni extrémnímu horku nebo pracují v horkém prostředí, mohou být ohroženi tepelným stresem, zejména ti, kteří žijí v tropických oblastech zemí s nízkými a středními příjmy.

Horké a vlhké počasí

I když se vaše tělo snaží ochlazovat tělo pocením, horké a vlhké podnebí může přesto zvýšit vaši tělesnou teplotu. Větší riziko představuje dehydratace organismu v důsledku neustálého pocení.

Příznaky nadměrného tělesného tepla

Nadměrné pocení
Kyselost a pálení žáhy
Žaludeční vředy
Pálení očí
Kožní vyrážky a vřídky
Pálení rukou a nohou
Křeče z horka
Rychlý srdeční tep

Přírodní metody regulace tělesného tepla

Existuje řada přírodních metod, jak snížit tělesnou teplotu, když je vám příliš horko. Například potírání těla santalovým dřevem pomáhá ochladit tělo, protože santalové dřevo má chladivé vlastnosti. Přidáním několika kapek růžové vody do santalového dřeva můžete jeho účinek zvýšit. Tělesnou teplotu snižuje také namáčení nohou ve studené vodě. Zde jsou další přírodní techniky k ochlazení těla.

Pití kokosové vody okamžitě reguluje tělesnou teplotu, hydratuje tělo a vyrovnává elektrolyty.

Šťavnaté ovoce, jako je meloun, které má velmi vysoký obsah vody, pomáhá při regulaci tělesného tepla.

Pití podmáslí obnovuje v těle důležité probiotické vitaminy a minerály, které se při dehydrataci vyčerpávají.

Sklenice meruňkové šťávy s přídavkem medu vám pomůže ochladit se.

Zelený kardamon je účinným prostředkem ke snížení tělesného tepla.

Sklenice studeného mléka s medem také pomáhá snížit tělesnou teplotu.

Tělesné teplo výrazně snižují i další potraviny, jako je šťáva z cukrové třtiny, okurky, šťávy z citrusových plodů, banány, bylinné čaje, ječmen a máta.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Stay Cool – National Institutes of Health. News In Health , U.S. National Library of Medicine