Protizánětlivá strava může zmírnit vznik a příznaky lupénky
Lupénka neboli psoriáza je nevyléčitelné, chronické onemocnění kůže. Výskyt lupénky nejčastěji postihuje kůži na loktech, kolenou a pokožce hlavy. Předpokládá se, že toto onemocnění vzniká v důsledku chybného imunitního systému, který způsobuje příliš rychlý růst kožních buněk – nové kožní buňky se tvoří v rozmezí několika dnů místo týdnů.
Přestože je neléčitelná, existují způsoby, jak se spouštěčům lupénky můžete vyhnout. Jedním z nich je dávat pozor na to, co se vám dostává do úst.
Lupénka je zánětlivé onemocnění, což znamená, že je nezbytné dodržovat protizánětlivou stravu. Odborníci také tvrdí, že nadváha může stav lupénky zhoršovat, proto je nutností hlídat si tělesnou hmotnost.
Proto je důležité vědět, co byste měli do svého jídelníčku zařadit a co naopak vyloučit. Zde je několik potravin, které vám mohou pomoci rozhodnout, co je pro vás a váš stav dobré a co špatné.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPotraviny, které byste měli zařadit do jídelníčku, pokud máte lupénku
Lidem trpícím lupénkou prospívají protizánětlivé potraviny, protože mohou pomoci zmírnit příznaky tohoto onemocnění. Bylo prokázáno, že následující potraviny snižují zánět.
1. Ryby
Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybách a rybím tuku mohou pomáhat předcházet srdečním onemocněním, což je dobrá zpráva pro osoby trpící lupénkou, protože jsou vystaveny vysokému riziku vzniku srdečních onemocnění.
Nejvlivnější omega-3 mastné kyseliny jsou kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA).
Tyto mastné kyseliny se hojně vyskytují také v tučných rybách, jako je losos, makrela, sardinky a tuňák. Zařazení tučných ryb do stravy alespoň dvakrát týdně je pro osoby s lupénkou dobrým nápadem.
Dobrým způsobem, jak zařadit ryby do jídelníčku, je grilování ryb na některém ze zdravých olejů, například olivovém. Dejte si ji k večeři s dušenou zeleninou.
Pro vegetariány jsou rostlinnými zdroji omega-3 mastných kyselin lněná semínka, olivový olej, dýňová semínka a vlašské ořechy.
2. Dýně a špenát
Neomezujte se na konzumaci pouze dýně a špenátu jen proto, že to stojí v názvu. Důležité je zařadit téměř všechnu dostupnou barevnou zeleninu.
Zelená listová zelenina, jako je špenát, hlávkové zelí, růžičková kapusta atd. může pomoci v boji proti zánětům, což je v případě lupénky dobré.
Mrkev, dýně, sladké brambory, brokolice atd. jsou dalšími druhy zeleniny, které bojují proti zánětům a které můžete zařadit do svého jídelníčku.
Zeleninu si můžete připravit v páře a dát si ji jako přílohu k masu. Jejich konzumace ke svačině může být také zdravým nápadem. Můžete si dát zeleninové tyčinky, jako je mrkev nebo cuketa, s dipem podle vlastního výběru, například s hummusem.
3. Zdravé obiloviny
Jak již bylo zmíněno, hmotnost je u pacientů s lupénkou zásadní. Zdravým způsobem, jak se cítit sytí a zároveň se postarat o nežádoucí přibírání na váze, je konzumace zdravých obilovin, jako je quinoa, oves, hnědá rýže, pohanka, žito, kukuřice atd.
Obiloviny jsou bohatým zdrojem vlákniny a díky vláknině se budete cítit sytí po delší dobu. Potraviny bohaté na vlákninu snižují riziko chronických onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, a také pomáhají udržovat rovnováhu cukrů v krvi, čímž snižují riziko vzniku cukrovky 2. typu.
Porce hnědé rýže k obědu s trochou kari nebo libového masa a zeleniny, ovesné vločky s ovocem k snídani nebo třeba kukuřice v salátech jsou způsoby, jak můžete do svého jídelníčku zařadit zdravé obiloviny. K přípravě sendvičů můžete místo bílého chleba použít také celozrnné pečivo.
4. Libové bílé maso
Maso je pro tělo zdrojem bílkovin a dalších živin. Lidé s lupénkou však musí být při konzumaci masa opatrní. Je známo, že červené maso podporuje záněty v těle, což není pro osoby s tímto kožním onemocněním dobré.
Proto může být pro pacienty s lupénkou vhodnější držet se libového bílého masa, jako je kuřecí nebo krůtí.
Libové maso dodává potřebné kalorie a snižuje hladinu cholesterolu a tuků přítomných v těle. Konzumace libového masa tak může pomoci i při udržování zdravé hmotnosti, což je pro pacienty s lupénkou důležité.
5. Ořechy a avokádo
Ořechy a avokádo jsou bohatým zdrojem dobrých a zdravých tuků. Z vědeckého hlediska jsou mononenasycené a polynenasycené tuky považovány za dobré tuky neboli tuky zdravé pro srdce.
Dobré tuky mohou zlepšit hladinu cholesterolu v krvi a snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Mezi potraviny s dobrými tuky patří ořechy, jako jsou mandle, kešu, arašídy, pekanové ořechy; rostlinné oleje, jako je olivový olej a řepkový olej; másla, jako je arašídové a mandlové máslo.
6. Barevné ovoce
Výběr a zařazení duhově zbarveného ovoce do jídelníčku může pomoci při snižování příznaků lupénky.
Většina ovoce, stejně jako zelenina, je plná antioxidantů a může pomáhat v boji proti volným radikálům, čímž snižuje poškození buněk.
Antokyany v třešních a dalším ovoci, jako jsou borůvky, jahody, maliny, ostružiny atd., vykazují protizánětlivé účinky.
Ovoce bohaté na vitamin C, jako jsou pomeranče, limetky, grapefruity, a další, například mango a fíky, také dobře působí proti zánětům a případně snižuje příznaky lupénky.
Potraviny, kterým byste se měli vyhnout, pokud máte lupénku
Vzhledem k tomu, že lupénka je zánětlivé onemocnění, je třeba omezit nebo se zcela vyhnout jakýmkoli potravinám, které zánět vyvolávají, aby se zabránilo zhoršení stavu pokožky.
Podívejme se ve stručnosti na potraviny, kterým by se pacienti s lupénkou měli vyhýbat.
Rafinované cukry: Rafinovaný nebo zpracovaný cukr je obecně zdraví škodlivý. Nejenže podporuje zánět, ale také podporuje zbytečné přibírání na váze, které může zhoršit příznaky lupénky.
Tučné červené maso: Je známo, že červené maso, jako je hovězí a vepřové, podporuje záněty. Výsledky některých studií na zvířatech ukázaly, že červené maso může podporovat záněty a může také způsobovat rakovinu.
Mléčné výrobky: Mléčné výrobky mohou někdy pro pacienty s lupénkou představovat hrozbu. Nemusí to však platit pro všechny. Pokud mléčné výrobky nepředstavují pro vaše zdraví problém, může vám pomoci výběr nízkotučných mléčných výrobků a mléčných náhražek.
Zpracované potraviny: Zpracované potraviny, jako jsou chipsy, uzeniny, koláče, pečivo, smažené potraviny atd., podporují záněty a mohou zvyšovat vaši hmotnost. Jejich úplné vynechání může podpořit zdravou stravu.
Nightshade zelenina: Přestože neexistují žádné vědecké důkazy, někteří pacienti uvádějí, že nightshade zelenina, jako jsou rajčata, brambory a některé druhy paprik, může zhoršovat stav pokožky, a tím i příznaky lupénky. Nemusí to však platit pro všechny. Pokud si však všimnete, že se stav lupénky zhoršuje po konzumaci nightshade zeleniny, snažte se jí ve svém jídelníčku vyhnout.
Některým jedincům může pomoci i vyhýbání se lepku. To ovšem platí pouze pro osoby s citlivostí na lepek nebo nesnášenlivostí lepku. Pokud nemáte na lepek žádné alergické reakce, možná se budete chtít poradit se svým lékařem, než začnete sami bezlepkově žít.
Správná péče o sebe, která zahrnuje vyváženou stravu a vyhýbání se potravinám, které mohou vyvolat příznaky lupénky, cvičení a zanechání zlozvyků, jako je kouření cigaret a pití alkoholu, tedy může zmírnit závažnost kožního onemocnění. Před změnou stávajícího jídelníčku se vždy poraďte se svým lékařem.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing , National Psoriasis Foundation , Mayo Clinic