Zdraví

5 způsobů jak trénovat mozek a mysl pro lepší fyzický výkon

Při posilování těla pomocí fyzického cvičení je třeba posilovat také mysl, abyste dosáhli harmonie mezi myslí a tělem. Centrální nervový systém má pozoruhodnou vlastnost zvanou nervová plasticita, což je schopnost posilovat nervová spojení.

Pouhá představa cvičících pohybů může způsobit změny v motorické kůře, zvýšit plasticitu mozku a může mozek motivovat k lepšímu provedení úkolu.

Fascie, svalová pojivová tkáň v těle, má díky svým elastickým vlastnostem důležitou souvislost s pohyblivostí a pružností. Udržovat fascie zdravé a pružné je důležité zejména pro sportovce, u kterých je vysoká kardiovaskulární zátěž. Posilování fascií je výsledkem cesty tréninku, kvalitní stravy a vytrvalosti. Budování fyzické síly, pokud je slabá mysl, je nemožné.

Meditaci a jógu, případně dechová cvičení, lze považovat za psychologické cvičení, které zklidní vaši mysl a odmění vás lepší koncentrací a silnějším pohledem na svět.

Podívejme se nyní na různé metody posilování a formování vašeho mozku směrem k dosažení úspěchu jako u sportovce.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Často cvičte

Staré přísloví říká, že praxe dělá mistra. Pokud člověk nějakou činnost dostatečně procvičuje, nakonec ji zvládne. Sportovní nadání se připisuje kinestetické inteligenci, což znamená, že si uvědomujete polohu svého těla a snadno se pohybujete v čase a prostoru.

Jste-li dobří ve svém sportu, vnímáte objekty a události kolem sebe. Své pohyby dokážete načasovat přesně, silově a ladně. Máte cit pro hru, dokážete pochopit a vytvořit složité vzorce, dokážete předvídat další pohyb během výkonu a prokazujete rychlou reakci.

U sportovců by mohlo strukturování tréninků tak, aby veškeré taktické aspekty přišly na řadu až na konci po zvýšení plasticity, které poskytuje fyzická námaha, pomoci k tomu, aby si lekce lépe zapamatovali. Když se po dlouhém tréninku stanete ve svém sportu zkušenými, nemusíte během výkonu intenzivně přemýšlet. Potřebné úkony jsou díky tréninku natolik zakořeněné, že se stanou automatickými.

Tato schopnost vykonávat úkol „bez přemýšlení“ je vlastně výsledkem toho, že váš mozek a mysl se dostanou do určitého vzorce. Cvičení pomáhá tato nervová spojení posilovat.

2. Rozvíjejte mentální dovednosti

Pro lepší výkon v jakékoli situaci je zásadní rozvíjet psychické dovednosti, které se stejně jako fyzické schopnosti dají naučit, osvojit a procvičit. Mentální připravenost a psychologické uvědomění jsou klíčem k tomu, abyste prosperovali v jakémkoli prostředí.

Kognitivní představy hrají motivační roli při ovlivňování chování. Spočívá v mentálním nácviku závodních plánů a strategií hry, a také v mentálním nácviku dovedností. Mentální nácvik pomáhá rozvíjet způsoby zvládání kognitivní úzkosti, aby znepokojivé myšlenky nebo strach nestály v cestě vašemu sportovnímu výkonu.

Naučíte se, jak se soustředit na důležité smyslové informace a zároveň eliminovat rušivé vlivy. Představovací techniky pomáhají psychicky se připravit na soutěž, vizualizovat úspěch a řídit náladu a hladinu energie.

3. Pracujte na svých fasciích

Fascie, celotělová síť pro přenos napínacích sil, je součástí každého pohybu lidského těla. Zdravé struktury fascií vytvářejí ochranná kloubní pouzdra, přispívají ke stabilitě jádra a silným zádům, a jsou zodpovědné za definici a kontury svalů těla.

Přílišná aktivita vyvolá negativní změny ve fascii, jako jsou záněty, zranění a souběžné jizvy, a to do té míry, že se sníží funkce svalů a sportovní výkonnost. Příliš malá aktivita může oslabit schopnost fascií podporovat funkci svalů a nervů. To znamená, že fascie mohou a měly by být speciálně trénovány, aby dosahovaly vynikajících sportovních výsledků.

Vaše schopnost naučit se, cítit a zapamatovat si pohyb a schopnost mozku optimalizovat tento výkon, do značné míry závisí na správně trénovaném a udržovaném fasciálním systému.

4. Soustřeďte se na fyzická cvičení

Svalová síla je pro výkon člověka v atletice zásadní a nervy, které způsobují svalové kontrakce, tvoří základní jádro svalové síly.

Silový trénink zlepšuje výkon tím, že učí nervový systém pracovat efektivně a může snížit únavu v posledních částech dlouhého vytrvalostního závodu. Koordinace a načasování nervové stimulace různých svalů zapojených do určité dovednosti souvisí s tím, jak dobře je nervový systém vycvičený.

Plyometrický trénink a silový trénink vás učiní výkonnějšími a schopnějšími dlouhodobě dosahovat rychlých výkonů a mají potenciál přinášet velké výkonnostní odměny. Síla, která je potřebná k vytvoření výkonu pro efektivní výkon, je výsledkem nervosvalové síly a lze ji snadno rozvíjet silovým tréninkem.

Kombinace větší síly a větší vytrvalosti vám pomůže silově dokončit závod. Výsledkem těchto cvičení může být úžasná psychická síla, díky které vydržíte a dosáhnete většího výkonu bez únavy.

5. Zařaďte jógu a meditaci

Bylo prokázáno, že jógové dýchání zvyšuje kapacitu plic a větší kapacita plic zvyšuje vytrvalost a zlepšuje celkový sportovní výkon.

Sportovci ve všech sportech zjišťují, že jógová kondice nejen prodlužuje napjaté, zkrácené a unavené svaly, ale také přináší klid a jasnou mysl. Tato cvičení jsou také prospěšná při rehabilitaci po zranění a pro získání větší flexibility, síly a stability.

Pomalé, vědomé a soustředěné dýchání pomáhá vědomě zpomalit srdeční tep a zlepšit vytrvalost při vrcholné fyzické i psychické zátěži tím, že zklidňuje mysl. Zvyšuje průtok kyslíku krví, prodlužuje svaly a umožňuje tělu zapojit se do více zátěžových tréninků.

Meditace zvyšuje vnitřní soustředění, které může pomoci obnovit rovnováhu, posílit a obnovit přetížené svaly, klouby a vazy.

Silné tělo nemůže dobře fungovat pod velením slabé mysli. Posilování nervové sítě v těle a procvičovat mysl je spolu s fyzickým cvičením zásadní pro optimalizaci výkonu při atletice. Proto je kondice a posilování mozku prvním krokem k dosažení vynikajících výsledků v atletice.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Daily Burn