Zdraví

Syndrom dráždivého tračníku a co musíte vědět o příznacích

Je zcela normální, že se po dobrém a vydatném jídle cítíte trochu plynatí nebo nafouknutí. Co však normální není, je, když pociťujete jakékoli žaludeční křeče, průjem, zácpu nebo bolesti břicha po delší dobu. To by mohlo znamenat, že trpíte gastrointestinální poruchou (GI), jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), který se může ukázat jako velmi bolestivý a nepříjemný zážitek.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je syndrom dráždivého tračníku?

IBS je jednou z nejčastějších poruch trávicího traktu diagnostikovaných praktickými lékaři a je mimořádně častým jevem u žen. Jako funkční porucha je IBS souborem příznaků, včetně křečí, bolesti břicha, nadýmání, průjmu a zácpy, které trvají nejméně 3 měsíce. Existují 4 hlavní typy syndromu dráždivého tračníku:

Dráždivý tračník s převahou průjmu (IBS-D)
IBS s převahou zácpy (IBS-C)
IBS se střídavou stolicí (IBS-A)
Postinfekční IBS (IBS-PI)

Syndrom dráždivého tračníku může zcela ovládnout váš každodenní život. Budete cítit neustálou potřebu plánovat si dny a noci tak, abyste se mohli neustále zdržovat v blízkosti toalety. Syndrom dráždivého tračníku navíc pramení z více než jen z myšlenek a úrovně stresu. Tato porucha trávicího traktu však nevede k žádným závažným onemocněním, jako je například rakovina. Nepoškozuje také trvale vaše tlusté střevo nebo tračník.

Příznaky syndromu dráždivého tračníku

Obecně se u IBS jedná o nepřetržité bolesti břicha spojené se změněnou stolicí po delší dobu. Bolesti a pohyby střev však mohou mít mnoho podob. Příznaky IBS se mohou u jednotlivých osob značně lišit a mohou být od mírných až po extrémní.

Syndromem dráždivého tračníku trpí nejčastěji ženy, ale riziko diagnózy hrozí i většině lidí mladších 50 let. I lidé, u jejichž rodinných příslušníků se tato porucha trávicího traktu vyskytla v minulosti, mohou onemocnět IBS. Pro představu, příznaky IBS se obvykle objeví v dětství a ve většině případů vždy před 40. rokem života.

Je také známo, že ženy s IBS vykazují závažnější příznaky během menstruačního cyklu. Zde je seznam nejčastějších příznaků IBS a co s nimi můžete dělat, abyste byli dobře připraveni na cestu k uzdravení.

1. Bolesti břicha a křeče

Bolest břicha – nejčastější příznak – je klíčovým faktorem pro diagnózu IBS. Obvykle vaše střeva a mozek pracují jako tým, který řídí proces trávení prostřednictvím hormonů, nervů a signálů uvolňovaných dobrými střevními bakteriemi. Pokud trpíte IBS, mohou být tyto spolupracující signály narušeny, což vede k nekoordinovanému a bolestivému napětí ve svalech trávicího traktu. Tuto bolest pociťujete v podbřišku nebo v celém břiše. Po vyprázdnění střev se tato bolest obvykle zmírní.

Jak to řešit

Bolesti břicha a další příznaky může zmírnit upravená strava, například dieta s nízkým obsahem fermentovaných oligo-, di-, monosacharidů a polyolů (FODMAP). Můžete také vyzkoušet léky na uvolnění střev, například mátový olej.

2. Zácpa a průjem

Jakákoli forma změněné komunikace mezi mozkem a střevy má potenciál urychlit, nebo zpomalit normální dobu průchodu stolice. Když se tato tranzitní doba zpomalí, vaše střevo začne absorbovat více vody ze stolice, což ztěžuje její uvolnění a následně vyprazdňování. Říká se, že máte zácpu, pokud máte méně než tři stolice týdně. Když máte zácpu, může se bolest břicha zmírnit při stolici. Zácpa však může také způsobit pocit neúplné stolice. To může dost možná vést ke zbytečnému napínání.

Častá řídká stolice je častým příznakem IBS s převahou průjmu. Protože se proces průchodu střevem zrychluje, můžete skončit s náhlým nutkáním na stolici. To pro vás může být významným zdrojem stresu, protože máte neustále strach z náhlého výskytu průjmu. Vaše stolice navíc může být řídká a vodnatá a může obsahovat hlen.

Jak to řešit

Velmi vám může pomoci dostatečné množství pohybu, pití většího množství vody, konzumace rozpustné vlákniny, užívání probiotik a omezení užívání projímadel.

3. Únava a potíže se spánkem

Dalším důležitým příznakem, který se u lidí trpících IBS projevuje, je únava. Pokud vám byla diagnostikována IBS, je pravděpodobné, že budete mít nízkou úroveň výdrže, což omezí vaši fyzickou námahu v práci nebo na čerstvém vzduchu.

Syndrom dráždivého tračníku může souviset také s nespavostí. Ta zahrnuje potíže s usínáním, časté probouzení a ranní pocit neklidu. Váš špatný spánkový režim může také vést k závažnějším gastrointestinálním příznakům následující den.

Jak to řešit

Dodržujte stravu bohatou na rozpustnou vlákninu a probiotika. Neustále doplňujte tekutiny a dbejte na to, aby se váš spánkový režim neměnil každý den. Bylo by skvělé, kdybyste mohli chodit brzy spát a také brzy vstávat.

4. Úzkost a deprese

I když IBS může být spojen s úzkostí a depresí, není zcela jasné, zda jsou příznaky IBS výrazem vašeho psychického stresu, nebo zda vás stres ze života s IBS činí náchylnějšími k psychickým obtížím. Pravdou je, že úzkost a zažívací příznaky IBS se vzájemně posilují jako součást začarovaného kruhu.

Jak to řešit

Vypořádejte se s úzkostí a depresí tím, že se rozhodnete pro účinné techniky léčby, včetně terapie snižující úzkost, kognitivně behaviorální terapie a hypnoterapie.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cleveland Clinic , National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases