Zdraví

Osa střevo-mozek: Souvisejí spolu mozek a zdravá střeva?

Přemýšleli jste někdy o tom, proč při strachu nebo vzteku říkáte „mám nepříjemný pocit v břiše“ nebo „mám pocit tlaku v břiše“ nebo „cítím se jako po ráně do břicha“? Tyto běžné výrazy v sobě skrývají mnohem více pravdy, než je zřejmé. Vaše střeva a váš mozek spolu přímo souvisejí. Ve stresových situacích není váš mozek jediným orgánem, který vyšiluje. Vaše střeva dělají také pořádné kotrmelce!

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak funguje osa střevo-mozek

Bylo provedeno několik studií o tom, jak střeva obousměrně komunikují s mozkem prostřednictvím dráhy zvané osa střevo-mozek. Jak k tomu dochází? Střevní bakterie vysílají signály do mozku a mozek vysílá signály zpět prostřednictvím nervových, endokrinních a imunitních buněk.

Poruchy trávení, stejně jako nezdravý mikrobiom, často vedou nejen k psychickým poruchám, jako jsou deprese a úzkosti, ale také k dalším fyzickým zdravotním problémům. Ty přímo či nepřímo souvisejí s neurotransmitery. Obousměrná signalizace mezi střevem a mozkem je tedy důležitá pro udržení dobré reakce na stres i celkové emoční a kognitivní pohody.

Léčba střev může léčit i mozek a naopak. Existující a probíhající studie v mnoha ohledech potvrzují povahu tohoto vztahu mezi střevy a mozkem.

Probiotický zásah k nápravě střevních problémů, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), také snižuje úzkost a stresovou reakci, a zároveň zlepšuje náladu a snižuje chronickou únavu.

Studie ukazují, že deprese je často spojena se střevními problémy v důsledku chronického zánětu nízkého stupně.

„Děravá“ střeva mohou být spojena s problémy souvisejícími s mozkem, jako je ADD/ADHD a poruchy kognitivních funkcí, paměti a chování.

Ačkoli seznam je dlouhý, k úplnému pochopení vztahu mezi střevy a mozkem je zapotřebí dalšího výzkumu.

Jak souvisí zdraví střev se zdravím mozku?

Správné fungování mozku závisí na střevech. Zde je uvedeno jak:

1. Jednou z důležitých rolí střevního mikrobiomu je působit jako obranný systém, který se stará i o duševní pohodu.

2. Přibližně 70-80% imunitního systému se nachází ve střevech, kde správná rovnováha mikrobů udržuje váš imunitní systém silný. Ten zase souvisí s vaším emočním zdravím.

3. Devadesát procent všech nemocí lze vysledovat zpět do střevního mikrobiomu, včetně neurologických onemocnění.

4. Dobré střevní bakterie produkují živiny, jako je vitamín B12, vitamín K a biotin, které vás udržují zdravé a posilují zdraví mozku.

5. Mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA) jsou prospěšné pro buňky vystýlající střeva a podporují uvolňování mozku prospěšných neurotransmiterů.

6. Dopamin, serotonin a beta-endorfiny jsou důležité neurotransmitery, které jsou stimulovány zdravou střevní flórou a přírodními potravinami.

Způsoby, jak podpořit vztah mezi střevy a mozkem

Péče o střeva automaticky podpoří zdraví vašeho mozku. Nejprve tedy podpořte střevní mikrobiom těmito kroky:

1. Přijímejte dostatečné množství mikro a makroživin z celých, nezpracovaných potravin, jako je zelenina a ovoce, zdravých bílkovin, jako je bio kuřecí nebo krůtí maso, zdravých tuků, jako je avokádo, semínka a ořechy, a komplexních sacharidů, jako je hnědá rýže, oves a quinoa.

2. Vyhněte se cukru a jednoduchým sacharidům. Místo nich používejte zdravé varianty cukru, například stévii.

3. Sáhněte po potravinách a doplňcích stravy bohatých na probiotika, abyste zvýšili množství dobrých bakterií a omezili záněty.

4. Zvyšte příjem zeleniny bohaté na prebiotickou vlákninu, abyste nasytili dobré bakterie.

5. Používejte trávicí enzymy, které pomáhají rozkládat potraviny pro vstřebávání důležitých mikroživin.

6. Jezte s rozvahou, jídlo důkladně rozžvýkejte a vychutnávejte si ho.

7. Řešte a odstraňte případné střevní problémy, jako je přerůstání bakterií v tenkém střevě (SIBO), IBS nebo děravé střevo, které jsou často spojeny s emočními onemocněními.

8. Odstraňte toxiny ze svého života, prostředí a jídla.

9. Pokud máte podezření na potravinovou citlivost/intoleranci, dodržujte eliminační dietu.

Je vzrušující vidět, že zdraví mozku lze podpořit tolika přírodními způsoby. Jen nezapomeňte, že nejdůležitější je najít prvotní příčinu jakéhokoliv onemocnění, a ta se ve většině případů nachází ve střevech. Poraďte se s poskytovatelem celostní zdravotní péče, například s trenérem transformační výživy, a zjistěte více o tom, jak nejlépe podpořit své zdraví.

Pro ty, kteří chtějí o zdraví svých střev pečovat jednoduchým způsobem platí: jezte fermentované potraviny a potraviny bohaté na prebiotika, abyste zvýšili počet svých dobrých bakterií. Váš mozek z toho bude mít určitě radost!

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing , Johns Hopkins Medicine