Jablečný ocet (ACV) může pomoci léčit zánět močových cest

Jablečný ocet (ACV) je přírodní lék na infekce močových cest. Tento zdravotní stav běžně postihuje mladé i dospělé. Infekce močových cest (UTI) může být způsobena několika faktory včetně plísní, bakterií a dalších mikroorganismů. Primární příčinou je však bakterie E. coli, která je přítomna ve střevě a postihuje močový měchýř, močovou trubici a další části močových cest. Ženy jsou k infekci močových cest náchylnější, protože pochva je blíže ke konečníku. Jablečný ocet naštěstí může výrazně pomoci předcházet UTI.

Proč používat jablečný ocet při zánětu močových cest?

Po mnoho staletí se ocet používá nejen ke konzervaci potravin, ale také k boji proti infekcím a hojení ran. Je to proto, že ocet má antimikrobiální vlastnosti neboli schopnost bojovat s infekcemi způsobenými bakteriemi a léčit je.

Zánět močových cest vzniká, když je v těle vysoká hladina kyselosti i zásaditosti. Přírodní kyseliny obsažené v ACV vyrovnávají hladinu pH v těle a zabraňují tak růstu bakterií, které způsobují UTI. Obsahuje také kyselinu octovou, citronovou, mléčnou a jablečnou, které mají antibakteriální vlastnosti. Nejsilnější je kyselina octová – to je důvod, proč i 0,1% jejího množství dokáže zabít potravinové patogenní bakterie, jako je E. coli. Obsah kyseliny octové v ACV je 5-6%. To je důvod, proč snižuje riziko onemocnění zánětem močových cest.

Jablečný ocet obsahuje také polyfenoly, které působí jako antioxidanty nacházející se v rostlinných zdrojích. Polyfenoly obsažené v jablkách mají protizánětlivý účinek.

Jak jablečný ocet působí při infekci močových cest?

1. Bojuje proti organismům, které způsobují zánět močových cest

Kyselina octová v jablečném octu bojuje proti organismům, které způsobují zánět močových cest. Kyselina zvyšuje kyselost organismu, čímž se stává pro bakterie nepřátelským prostředím. ACV je nejen účinným prostředkem proti zánětu močových cest, ale také zabraňuje jeho opětovnému výskytu.

2. Zabraňuje zánětům

Infekce močových cest se projevuje zánětem v důsledku sloučenin, které způsobují bolest a podráždění těla. ACV zmírňuje zánět díky silným protizánětlivým vlastnostem kyseliny chlorogenové, která je v něm obsažena. Látky způsobující zánět jsou redukovány, čímž se snižuje pravděpodobnost, že vaše tělo dostane infekci.

3. Snižuje oxidační stres

Vysoká úroveň oxidačního stresu může oslabit imunitní systém, čímž se vaše tělo stává náchylným k infekcím. Výzkumy ukazují, že užívání jablečného octa snižuje úroveň oxidačního stresu díky obsahu kyseliny chlorogenové.

4. Podporuje růst dobrých bakterií

Přemnožení špatných bakterií ve vašem těle může mít za následek infekci močových cest. ACV podporuje růst dobrých bakterií, protože je bohatý na pektin, rostlinnou vlákninu, která je potravou pro dobré bakterie.

Jak používat ACV k prevenci infekce močových cest?

Infekce močových cest je zdravotní stav, který je třeba řešit v co nejkratší době. V rámci možností byste měli vyhledat lékařskou pomoc u svého lékaře.

Jablečný ocet obecně není lékem na infekci močových cest, ale lze jej použít k prevenci infekce a jako součást doléčování. Pokud užíváte léky na UTI, buďte při používání ACV obzvláště opatrní, protože má závažné interakce s některými léky.

Zde se dozvíte, jak můžete jablečný ocet využít při prevenci infekcí močových cest:

Připravte si salátovou zálivku: Stačí přidat čtvrt šálku jablečného octa k ostatním složkám salátové zálivky. Zakápněte jím jakýkoli salát dle vlastního výběru.

Pijte čaj: Můžete pít jablečný ocet tak, že si uvaříte čaj. Smíchejte polévkovou lžíci jablečného octa s šálkem horké vody, jednou lžící citronové šťávy a sáčkem zeleného čaje. Popíjejte ho během dne, ale omezte jeho příjem pouze na jeden šálek denně.

Připravte si tonizující vodu: Do sklenice teplé vody přidejte lžičku jablečného octa, tři lžičky medu a jednu lžičku kajenského pepře. Všechny ingredience promíchejte a míchejte tak dlouho, dokud se vše nerozpustí. Tento tonizující nápoj pijte jednou denně, nejlépe ráno.

Závěrečná myšlenka

Jablečný ocet snižuje rizikové faktory infekce močových cest. Před jeho použitím při infekci močových cest se však nezapomeňte poradit se svým lékařem, abyste předešli dalšímu riziku infekce ledvin. Vždy volte nezpracovaný a nefiltrovaný jablečný ocet, protože je bohatý na přírodní enzymy a látky, které bojují proti infekci a také dalším onemocněním.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Everyday Health , Healthline