Vyzkoušejte uzemnění (grounding) a spojte se znovu s přírodou

Díky našemu rychlému životnímu stylu a hektickému pracovnímu rozvrhu můžeme s jistotou říci, že jsme nikdy nebyli více odtrženi od přírody. Vstáváme, cvičíme, spěcháme do práce, snažíme se šplhat po firemním žebříčku, domů se vracíme vystresovaní a máme neklidný spánek. Uprostřed toho všeho často zapomínáme prožívat a vážit si jednodušších radostí života – ať už je to chůze naboso po trávě nebo to, že si každé ráno necháme na tvář dopadnout chladivý vánek. Ačkoli důležitost opětovného spojení s přírodou často odmítáme jako hipsterskou filozofii, věda je přesvědčena o opaku. Pojďme tedy prozkoumat léčivou energii, kterou má Země, náš vztah k této energii a proč na tom všem záleží.

Co je to uzemňování (grounding)?

Když se vaše pokožka dostane do přímého kontaktu s povrchem země, označuje se to jako grounding neboli uzemnění. Povrch Země se skládá z velkého množství elektronů. Když se prostřednictvím uzemnění přenesou do lidského těla, mohou podpořit zdraví a zlepšit duševní pohodu. Existuje také teorie, že fyzické potíže, kterým čelí dnešní generace, jsou důsledkem našeho odpojení od přírody. Několik starověkých kultur po celém světě ostatně tuto teorii podporuje a věří, že chůze naboso činí člověka zdravějším a šťastnějším.

Jak se přiblížit přírodě?

Znovu se spojit s přírodou se snadněji řekne, než udělá. Náš nevyzpytatelný život nám nenechává mnoho prostoru pro plnění pracovních termínů, natož pro spojení se zemí. I když není možné opustit všechny naše každodenní úkoly a trávit více času venku, existují drobné věci, které můžete pro spojení s přírodou udělat.

Každé ráno zajděte do blízkého parku a udělejte si dlouhou procházku. A ještě lépe, projděte se bosí po trávě. Vnímejte měkkou trávu pod nohama a pozorujte, jak vaše chodidla dopadají na zem. Rozhlížejte se kolem sebe a pozorujte stromy, rostliny a květiny. Pozorujte, jak reagují na sluneční světlo, vítr a na váš dotek. Pokud je to možné, posaďte se pod strom a meditujte, abyste cítili a nasáli energii země. Případně zkuste pracovat na zahradě a zašpinit si ruce.

Co na spojení s přírodou říká věda?

1. Snižuje bolest a zlepšuje fyziologickou pohodu

S chronickou bolestí a artritidou je obtížné se vypořádat. Ve skutečnosti, pokud lze věřit statistikám, trpí chronickou bolestí každý čtvrtý člověk. Je proto důležité, abychom přijali opatření k prevenci a zvládání chronické bolesti. Pilotní studie, která zkoumala souvislost mezi uzemněním a bolestí těla, odhalila zajímavé výsledky. Dvě skupiny účastníků dostaly ke spánku vodivé podložky pod matrace z uhlíkových vláken. Podložky jedné skupiny však byly připojeny k vyhrazenému uzemnění vedle jejich oken a podložky druhé skupiny byly ponechány bez uzemnění. Skupina, jejíž podložky byly uzemněny, vykazovala výrazné zlepšení nejen u artritidy a chronické bolesti, ale také u následujících zdravotních stavů.

Astmatické a respirační potíže
Předmenstruační syndrom
Spánková apnoe
Hypertenze

Studie navíc uvádějí, že uzemnění může výrazně posílit váš imunitní systém a udržet nemoci na uzdě.

2. Zlepšuje duševní pohodu

Další studie zkoumala účinky uzemňování na stres. Účastníkům studie byla na chodidla umístěna vodivá náplast. Náplasti jedné skupiny účastníků byly uzemněny pomocí drátu, zatímco druhá skupina nebyla se zemí spojena. U skupiny, která podstoupila uzemnění, bylo pozorováno výrazné snížení stresu a zvýšení funkce autonomního nervového systému.

Energie Země je mocná a léčivá. Chceme-li být zdravější po psychické i fyzické stránce, je důležité se znovu spojit s přírodou a vnímat její energii.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: U.S. National Library of Medicine , Healthline