Zdraví

5 přírodních prostředků které vám pomohou lépe usínat a spát

Zdravý spánek každou noc je pro dobré zdraví nesmírně důležitý. Snižuje riziko obezity, srdečních onemocnění a mrtvice. Kvalitní spánek také pomáhá efektivnímu fungování vašeho mozku, zlepšuje vaše schopnosti učení, paměť, rozhodování a dokonce i kreativitu. Přestože je spánek tak důležitý, počet lidí trpících špatným spánkem neustále roste. Ke špatnému spánku může přispívat mnoho faktorů, jako je stres, nedostatek pohybu a nezdravá strava. Je důležité mít na paměti, že pro dobrý spánek je třeba praktikovat správné spánkové návyky, jako je chodit spát každý večer přibližně ve stejnou dobu, držet technologie a další rušivé prvky co nejdále od sebe. Když se snažíte usnout, nekonzumovat cukr nebo kofein příliš blízko doby spánku a zajistit, aby místnost, ve které spíte, byla co nejtmavší. Ačkoli jsou tyto postupy pro mnoho lidí velmi užitečné, některým to prostě nestačí. Možná si budou muset vzít na pomoc některé doplňky stravy podporující spánek. Zde je několik přírodních prostředků, které vám pomohou lépe spát.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Melatonin

Melatonin je hormon, který je přirozeně produkován vaším tělem. Jeho hlavní funkcí je signalizovat vašemu mozku, kdy je čas jít spát. Jeho produkce přirozeně stoupá večer a ráno naopak klesá. Užívání doplňků stravy s melatoninem zlepšuje délku a kvalitu denního spánku, což je výhodné pro pracovníky na směny, a zlepšuje celkovou kvalitu spánku u osob trpících poruchami spánku. Ačkoli vám melatoninové doplňky mohou pomoci lépe spát, je třeba se před jejich užíváním poradit s lékařem, protože se zjistilo, že jsou bezpečné, pokud se užívají po krátkou dobu, ale o jejich dlouhodobé bezpečnosti toho není mnoho známo.

2. Hořčík

Hořčík je důležitý pro funkci mozku a zdraví srdce. Nedostatečná hladina hořčíku v těle může přispívat k nespavosti a poruchám spánku. Užívání doplňků stravy s hořčíkem vám může usnadnit usínání, protože díky své schopnosti regulovat produkci melatoninu má na organismus relaxační účinek. Hořčík také zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomáselné v mozku, která má uklidňující účinky.

3. Levandule

Levandule má uklidňující vůni, která zklidňuje mysl i tělo a pomáhá vám klidně usnout. Je užitečná zejména pro ty, kteří trpí mírnou nespavostí. Levandulová aromaterapie je stejně účinná jako užívání běžných léků na spaní, ale bez vedlejších účinků. Musíte však být opatrní při užívání levandule jako doplňku stravy, protože může vést k nevolnosti a bolestem žaludku.

4. Glycin

Glycin je aminokyselina, která hraje důležitou roli v nervovém systému. Pomáhá zlepšit kvalitu spánku tím, že během spánku snižuje tělesnou teplotu a signalizuje mozku, že je čas spát. Užíváním doplňků stravy s glycinem před spaním se nejen lépe vyspíte, ale také se budete následující ráno cítit méně unavení. Glycin je k dispozici ve formě tablet nebo prášku, který lze konzumovat zředěný vodou. Před pravidelnou konzumací glycinových doplňků se však musíte poradit se svým lékařem. Do svého jídelníčku můžete zařadit také potraviny bohaté na glycin, jako je špenát, kapusta, zelí, kiwi, banány, maso, vejce, ryby, fazole a drůbež.

5. Kořen kozlíku lékařského

Kořen kozlíku lékařského je bylina, která se používá k léčbě příznaků deprese, menopauzy a úzkosti. Užíváním 300 až 900 mg doplňků stravy s kořenem kozlíku lékařského před spaním, můžete zlepšit kvalitu svého spánku. Krátkodobé užívání kořene kozlíku lékařského se zdá být pro dospělé bezpečné, ale může mít drobné vedlejší účinky, jako jsou závratě. Je lepší se tomuto doplňku vyhnout, pokud jste těhotná nebo kojíte.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline