Co způsobuje zápach z pupíku a jak čistit pupík od nečistot

Pupek či pupík je zvláštní malá součást těla. Je to první jizva, kterou jste získali, ale v dnešní době se zdá, že už toho moc nedělá. Možná dokonce zapomenete, že ho vůbec máte. Ale co když má talent na shromažďování žmolků a nečistot? Oprávněně se možná divíte, jak se to děje. Ještě horší je, když začne zapáchat. Místo toho, abyste se to snažili zakrýt, věnujte se příčině problému. Zapáchající pupík ve skutečnosti ukazuje na problém – proto ho neignorujte.

Co způsobuje zápach z pupíku?

Žmolky, chmýří, chuchvalce – ať už je nazýváte jakkoli, prostě existují. Odborníci spekulují, že ve hře je ochlupení břicha. Chloupky zachycují vlákna z bavlněného oblečení a zhutňují je v pupíku, čímž vytvářejí plstnatou hmotu. Pupek je v podstatě mazaný i bez vaší pomoci.

Více břišních chloupků rovná se více žmolků v pupíku. To vysvětluje, proč je tento problém častější u mužů, ale mohou ho mít i ženy.

Proč je pupík cítit?

Pupek je dokonalým úkrytem pro prach, mastnotu, odumřelou kůži a bakterie. Zapáchat může začít kdykoli, proto mu věnujte pozornost.

1. Špatná hygiena

Pupek se nijak neliší od ostatních částí těla. Když spojí síly žmolky, mastnota a kožní buňky, bude zákonitě zapáchat. Pot se také může smísit s bakteriemi na kůži a uvolňovat nepříjemný zápach.

To vše se může zachytit v malém prostoru pupíku. Je to pádný důvod, proč dodržovat správnou hygienu a pravidelně se sprchovat, zejména po zpocení.

2. Kožní infekce

V pupíku se nacházejí tisíce nejrůznějších bakterií. Pokud se objeví infekce, rozhodně nebude vonět jako květinová louka! Může se objevit zarudnutí, svědění, bolest a krvácení. Možná je také kvasinková infekce kůže. Abyste se vyhnuli propuknutí infekce, dodržujte správnou hygienu a chovejte se k pupíku šetrně. Poškozená kůže pouze zvýší riziko infekce.

3. Cysta

Mazové cysty jsou tvrdé uzavřené váčky pod kůží. Jsou vyplněné mastným materiálem podobnému sýru a obvykle se objevují na obličeji, krku a trupu. Je možné mít jednu v pupíku nebo v jeho blízkosti. Obvykle nejsou mazové cysty bolestivé. Když se však zanítí nebo infikují, může z cysty vytékat zapáchající látka. Co nejdříve navštivte lékaře, který vám zajistí léčbu.

Jak vyčistit pupík od žmolků a nečistot

1. Teplá slaná voda

Tento jednoduchý prostředek je velmi spolehlivý. Sůl je přírodní, levný dezinfekční prostředek, který najdete ve vlastní spíži. Teplá voda navíc rozpustí nečistoty a žmolky v pupíku.

Smíchejte 1 čajovou lžičku soli s polovinou šálku teplé vody.
Míchejte, dokud se sůl nerozpustí.
Do směsi namočte vatový tampon.
Jemně očistěte danou oblast.
Zbylou vodou zalijte pupík.

2. Kokosový olej

Kokosový olej setře nečistoty, žmolky a vše ostatní. Rozloží také usazené nečistoty a zároveň zvlhčí pokožku.

Čistým vatovým tamponem naberte malé množství kokosového oleje.
Pečlivě jím očistěte pupík.
Znečištěný konec nikdy nenamáčejte znovu.
Použijte druhou stranu nebo nový vatový tampon.

3. Tea Tree Oil

Tea tree olej je jedním z nejsilnějších antimikrobiálních prostředků. Na kůži nemají viry ani bakterie žádnou šanci. Je však velmi silný, proto ho nezapomeňte nejprve naředit.

Přidejte 2 až 3 kapky tea tree oleje do 1 polévkové lžíce nosného oleje.
Dobře promíchejte.
Do směsi namočte vatový tampon a očistěte pupík.

Při čištění pupíku buďte jemní. Poškozením kůže se situace jen zhorší! Pokud se objeví zarudnutí nebo jiné bolestivé příznaky, navštivte svého lékaře.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today