5 neuvěřitelných léčebných využití heřmánku které oceníte

Jsme přesvědčeni, že bylinky jsou užitečné buď pro navození chuti lahůdek, nebo pro svěží vůni v místnosti. Ale bylinky pro nás mohou být mnohem prospěšnější. Jsou plné živin a užitečných složek, které mohou zmírnit příznaky mnoha zdravotních potíží. Vědci zkoumají a zjišťují stále více informací o užitečnosti bylin. A existuje mnoho bylin, které se používají k výrobě důležitých léků. Například aspirin se vyrábí z výtažků z vrbové kůry. V současné době se vědecky zkoumá využití mnoha dalších bylin, včetně heřmánku.

Jednou z mnoha bylin je heřmánek, také známý jako kamilka, harmaníček, rumánek či marunka. Jedná se o nádhernou aromatickou bylinu, která v sobě skrývá neuvěřitelné léčivé účinky. Heřmánek se podobá sedmikráskám a vyskytuje se ve dvou formách: Římský a Německý. Německý heřmánek je v německém lidovém léčitelství oblíbený při léčbě nepřeberného množství nemocí. Tato bylina má léčebný význam i v mnoha dalších zemích, například v Iránu, Mexiku a Tunisku. Organizace pro správu léčiv v Německu schválila heřmánek, jako bezpečný k použití při léčbě bakteriálních infekcí, zánětů a onemocnění dýchacích cest. Heřmánek byl také zařazen na seznam bezpečných léčivých přípravků schválených FDA v Americe.

Heřmánek je zázračná bylina a klíčové téma zájmu botanických výzkumníků po celém světě. Dr. Moumita Das z Indira Gandhi National Open University napsala a věnovala této bylině a jejímu využití kompletní knihu. Dr. Das však doporučuje, aby se těhotné ženy užívání této byliny vyhnuly, protože falšovaná verze této byliny může způsobit vážné škody. Heřmánkový čaj má mírný sedativní účinek a při užívání ve formě čaje může uklidnit náš narušený nervový systém. Existuje mnoho dalších výhod, které s sebou tato bylina přináší. Některé z těchto úžasných výhod heřmánku jsou uvedeny níže.

1. Zklidňující účinek na neklidnou mysl

Existuje několik studií, které byly provedeny s cílem zjistit více informací o heřmánku a jeho uklidňujících účincích. Výsledky ukázaly, že heřmánek může pomoci při zmírnění příznaků úzkosti. Byla provedena kontrolovaná klinická studie, ve které byly pacientům s generalizovanou úzkostnou poruchou (GOD) podávány kapsle vyrobené z německého heřmánku. Bylo zjištěno, že u pacientů se po užívání kapslí snížila hladina úzkosti. Pro zklidnění nervů si můžete uvařit čaj se sušeným heřmánkem nebo inhalovat vůni heřmánkového esenciálního oleje.

2. Zdravější střeva

Některé studie prokázaly, že výtažky z heřmánku spolu s některými dalšími bylinami mohou pomoci při zmírnění střevních potíží, jako jsou vředy, žaludeční nevolnost a dokonce i příznaky syndromu dráždivého tračníku. K prokázání tohoto tvrzení je třeba provést další výzkumy, ale některé studie naznačují, že heřmánkový čaj je účinným antacidem. Běžným způsobem požití heřmánku je přidání květů do salátu.

3. Přírodní výhody pro vlasy

Módním trendem, který v dohledné době nezmizí, jsou melíry na kadeřích. Mnoho výrobců šamponů tvrdí, že zesvětlují kadeře, ale jejich účinnost je sporná. Ukazuje se však, že heřmánek dokáže vyřešit i tento problém. Heřmánek má zesvětlující vlastnosti a dokáže dodat zlatavý odstín. Může působit jako polopermanentní barva na vlasy. Heřmánek dokáže snížit ztmavující účinek UV záření a odráží více světla. Můžete si tedy na vlasy nanést trochu heřmánkové vody a přitom popíjet heřmánkový čaj.

4. Bezproblémová pleť

Heřmánek je známý svými protizánětlivými a hydratačními vlastnostmi. Díky těmto vlastnostem je tedy heřmánek účinný při léčbě drobných kožních problémů, jako je podráždění apod. Klinické studie zjistily, že heřmánkový krém je při léčbě ekzémů a spálenin účinnější než 0,5% hydrokortizonový krém. Pokud jste však alergičtí na ambrozii, můžete být alergičtí i na heřmánek.

5. Úleva od bolesti

Podle lidového léčitelství heřmánek v minulosti přinášel úlevu od bolesti. Vědci také zjistili, že aplikace heřmánkového oleje může snížit bolest spojenou se stavy, jako je osteoartritida, syndrom karpálního tunelu, migrény a dokonce i při porodu. Tento olej se však musí aplikovat s nosným olejem.

Heřmánek je víc než jen aromatická bylina a je na čase, abychom ho více využívali pro jeho léčebné účinky.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Library of Medicine