Zdraví

3 hormony způsobující přibírání na váze a jak je zvládnout

Máte na srdci hubnutí a moc se vám nedaří? Zaměřte svou pozornost na hormony, nejsilnější molekuly v těle. Tito chemičtí poslové řídí všechny procesy a funkce. Často také stojí za tím, proč se vám nedaří shodit přebytečná kila.

To však neznamená, že kalorie nejsou důležité! K hubnutí dochází, když spálíte více kalorií, než přijmete, ale to je jen část rovnice. Pokud nemáte vyvážené hormony, je pravděpodobnější, že si budete hmotnost udržovat obtížněji nebo ji znovu naberete.

Pamatujte, že hormony regulují procesy, jako je metabolismus, chuť k jídlu a růst tukových buněk. Proč je tedy nemít na paměti? Když se na věc podíváte z širšího hlediska, můžete k hubnutí přistupovat z různých stran.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Ghrelin: Hormon hladu

Ghrelin má na starosti chuť k jídlu. Vylučování se zvyšuje těsně před jídlem, takže mu můžete poděkovat za to, že vám kručí v břiše! Působí také na dopaminovou dráhu odměny v mozku, což vysvětluje, proč se jídlo může zdát jako odměna.

Problém začíná, když se ghrelin vymkne kontrole. Stres, nedostatek spánku a nedostatek fyzické aktivity mohou jeho hladinu zvýšit. To dokazuje vliv životních zvyklostí.

2. Kortizol: Stresový hormon

Když jste úzkostní nebo ve stresu, hladina kortizolu stoupá. Tento „stresový hormon“ aktivuje lipoproteinovou lipázu, enzym, který přeměňuje triglyceridy na volné mastné kyseliny neboli FFA. Při větším množství FFA nemůže inzulín správně odbourávat tuky. Ahoj, přibírání na váze!

Kortizol také ztěžuje rozlišování mezi hladem a emocemi. V důsledku toho budete s větší pravděpodobností jíst podle svých pocitů.

3. Estrogen: Ženský pohlavní hormon

Estrogen je to, co z vás dělá ženu. Je také známo, že se v „tomto období měsíce“ dostává do výkyvů. Pokud však hormonální tanec pokračuje, přibírání na váze se určitě dostaví.

Když je estrogenu příliš mnoho, tukové buňky zvané adipocyty budou vzkvétat. Je to reakce, která souvisí s mléčnými výrobky a masem, které jsou často plné antibiotik a hormonů. Není divu, že vysoký příjem je spojen s nadbytkem estrogenu.

Jak zvládnout hormony které způsobují přibírání na váze

1. Zvládněte stres

Zmírnění stresu je jedním z nejlepších způsobů, jak tyto hormony způsobující přibývání na váze kontrolovat. Najděte si čas na věci, které vám dělají dobře a radost, ať už je to nějaký koníček nebo cvičení jógy. Vyhněte se nezdravým prostředkům na odbourávání stresu, jako je kouření cigaret nebo nadměrné pití alkoholu. Pamatujte, že stres může být stav mysli, ale jeho fyzické účinky jsou mocné.

2. Dopřejte si dostatek odpočinku

Spánek a tělesná hmotnost jdou ruku v ruce. Pokud si dlouho nepospíte, zvýší se hladina ghrelinu i kortizolu. Udělejte svým hormonům laskavost a odpočívejte každou noc 7 až 8 hodin.

3. Zůstaňte fyzicky aktivní

Cvičení má zkrátka příliš mnoho výhod. Sníží stres, reguluje spánek a hlavně – stabilizuje hormonální rovnováhu. Fyzická aktivita je cokoli, co vaše tělo přiměje k pohybu. Každý týden potřebují dospělí 150 minut středně intenzivní fyzické aktivity a 2 dny aktivity na posílení svalů. Víme, že 150 minut fyzické aktivity týdně zní jako hodně, ale nemusíte to dělat všechno najednou. Může to být 30 minut denně, 5 dní v týdnu. Aktivitu si můžete během týdne rozložit a rozdělit si ji na menší časové úseky.

4. Jezte rostlinnou stravu

Ovoce, zelenina a celozrnné výrobky nedodávají tělu pouze živiny. Udrží pod kontrolou i estrogen! To však neznamená, že musíte být vegetariány. Pokud jíte mléčné výrobky a maso, kupujte je od místních zemědělců, kteří nepoužívají hormony, antibiotika ani geneticky modifikované organismy (GMO).

Po zhubnutí se těchto návyků nevzdávejte. Jejich přijetí na celý život je klíčem k dlouhodobé hormonální rovnováze.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Centers for Disease Control and Prevention