Léčba kožních alergií pomocí těchto 10 snadných možností

Toužíte po úlevě od kožních alergií? Červená vyrážka, pichlavá kůže, nebo otoky a puchýře na kůži mohou každého přivést k šílenství. K těmto alergickým reakcím dochází, když váš imunitní systém přehnaně reaguje na cizí látku a uvolňuje chemické látky, jako je histamin. To vede k příznakům, které se běžně vyskytují u alergií. Když se vaše kůže stane obětí alergie, může vysílat známky tísně, jako je kopřivka, otok, šupinatění, vyrážka, svědění, puchýře atd.

Alergické reakce může vyvolat mnoho látek. Mezi běžné alergeny patří například zvířecí srst, latex, jedovatý břečťan, pyl, hmyz a některé potraviny a léky. Ale i sluneční světlo, voda a vysoké nebo nízké teploty mohou u citlivých lidí vyvolat reakce. K řešení kožní alergie vám lékař může doporučit krémy, které tlumí zánět, nebo antihistaminika. Se zvládnutím tohoto stavu vám však může pomoci i mnoho přírodních prostředků.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Ke zklidnění zánětu použijte chladivý obklad

Namočte měkkou žínku do studené vody a jemně ji přiložte na vyrážku, a to na 15 minut až půl hodiny. Tím můžete zklidnit zánět. Pro úlevu můžete tento postup opakovat několikrát denně.

2. K hydrataci a ochraně pokožky použijte kosmetickou vazelínu

Používání hydratačního krému může obnovit normální strukturu vaší pokožky. Nejlepší je používat něco s minimem složek, aby potenciálně nepůsobily jako alergeny. V tomto ohledu dobře funguje kosmetická vazelína. Může také působit jako bariéra a chránit vaši pokožku před alergeny.

3. Namočte se do ovesné koupele, abyste zmírnili svědění a záněty

Do koupele si přimíchejte trochu koloidního ovsa, které vám pomůže zmírnit svědění a záněty způsobené kožními alergiemi. Když se do ovsa přidá voda, vytvoří se z něj lepkavá hmota, která obalí vaši pokožku a pomůže jí uzavřít vlhkost. K tomu dochází díky lepku obsaženému v ovsu. Oves také obsahuje silné antioxidanty, které bojují proti zánětům. Dopřejte si tedy relaxační koupel v ovesných vločkách, která vaši pokožku zklidní.

4. Přidejte do koupele rýžovou vodu, která zklidní šupinatou a suchou pokožku

Rýžová voda je škrobová voda, kterou získáte při vaření rýže. Jedna studie zjistila, že když se lidé s podrážděnou a suchou pokožkou v důsledku alergií dvakrát denně na 15 minut namočili do lázně s rýžovým škrobem, zlepšila se hojivost jejich pokožky o 20%. Rýžová voda může také zlepšit bariérovou funkci pokožky a zastavit ztrátu vlhkosti přes kůži.

5. Vyzkoušejte probiotika, abyste se vypořádali s kožními alergiemi způsobenými potravinami

Probiotika jsou prospěšné bakterie, které vám mohou pomoci vypořádat se s dermatitidou spojenou s potravinovými alergiemi. Konkrétně těm, kteří mají alergie kvůli určité protilátce uvolňované imunitním systémem zvané IgE, mohou prospět. Když tato protilátka funguje správně, identifikuje škodlivé látky, jako jsou paraziti, a dává tělu signál, aby uvolnilo histamin. Někdy však reaguje na bílkoviny v potravinách, jako je mléko, vejce, arašídy nebo ryby, a vyvolá alergickou reakci. Tato reakce může způsobit, že vám na kůži vyrazí kopřivka. Může také způsobit další příznaky, jako je zvracení, sípání a nízký krevní tlak.

Výzkum dětí s alergií zjistil, že jejich střevní flóra se liší od střevní flóry dětí, které alergií netrpí. Jedna studie zjistila, že když se dětem s potravinovou alergií citlivým na IgE podávaly probiotické bakterie Lactobacillus GG, účinně to snížilo projevy alergie na kůži. Fermentované potraviny, jako je jogurt, mohou přirozeně obsahovat probiotika. Pokud však chcete léčit alergii, ujistěte se, že probiotika obsahují specifický kmen bakterií, který se ukázal jako užitečný.

6. Aplikujte Tea Tree Oil pro zmírnění plísní a otoků

Olej z čajovníku je všeobecně známý pro své antimikrobiální vlastnosti. Věděli jste ale, že tento esenciální olej má také protizánětlivé vlastnosti? Jedna studie vyvolala dobrovolníkům na předloktí opary tím, že jim vstříkla histamin. Bylo zjištěno, že když byl na postiženou oblast aplikován čajovníkový olej, velikost otoků a ložiska plísně se po 10 minutách výrazně zmenšila.

7. Užívejte pupalkový olej pro boj s kožními alergiemi zevnitř

Nízká hladina esenciálních mastných kyselin může hrát roli v atopické dermatitidě spojené s alergiemi. Jedna studie se zabývala účinkem oleje z pupalky dvouleté na děti s tímto onemocněním. Bylo zjištěno, že konzumace oleje z pupalky dvouleté po dobu 4 týdnů vedla k výraznému zlepšení ve srovnání s placebem. Za tento účinek může být zodpovědná kyselina gama-linolenová. Bylo prokázáno, že doplňování pupalkového oleje zlepšuje aspekty, jako je šupinatění, suchost a zánět, u lidí s kožními alergiemi.

8. Přidejte heřmánkový olej do koupele, abyste zklidnili podrážděnou pokožku

Heřmánek může zklidnit a zmírnit zanícenou pokožku. Jedna studie zaměřená na krém s výtažky z heřmánku dokonce zjistila, že je lepší než hydrokortizonový krém při léčbě lidí s atopickou dermatitidou. Bylo také zjištěno, že německý heřmánek je užitečný při léčbě podrážděné pokožky. Seskviterpenové sloučeniny jako farnesen, bisabolol a azulen obsažené v heřmánku jsou známé jako protizánětlivé a mohou být příčinou jeho zklidňujících účinků.

Přidejte 5-10 kapek heřmánkového oleje, nebo několik sušených heřmánkových květů do koupele, když máte alergickou reakci, a vaše pokožka vám za to poděkuje.

9. Použijte pastu ze santalového dřeva a kurkumy, abyste zchladili pokožku

Podle ájurvédy jsou kopřivka a kožní vyrážky známkou nadměrného tepla neboli pitta ve vašem těle. K ochlazení pokožky a zklidnění vyrážek se obvykle doporučuje pasta z prášku ze santalového dřeva a kurkumy. Oba prášky smíchejte v poměru 2:1 a přidejte kozí mléko, abyste vytvořili pastu. Nanesení této pasty na postižené místo může přinést úlevu. Mějte na paměti, že kurkuma může pokožku obarvit a na několik dní jí dodat nažloutlý nádech. Ten však sám odezní.

10. Vyhněte se alergenům, abyste zabránili propuknutí alergie

Při léčbě kožních alergií je nejdůležitější vyhnout se kontaktu s dráždivými látkami nebo alergeny, které problém způsobují. Pokud jste při práci vystaveni působení alergenu, noste ochranný oděv. Nebo pokud vaši reakci způsobuje vystavení jedovatému dubu nebo břečťanu, umyjte všechny předměty a oblečení, které se ho dotkly, abyste zabránili opětovné expozici.

Zjistit, co vaši reakci způsobuje, může v některých případech dát trochu práce. Dermatolog vám může doporučit i náplasťové testy, při kterých se potenciální alergeny aplikují na kůži v malých množstvích, dokud se neobjeví viník.

Silné alergie vám mohou ztížit dýchání. Pokud vám otéká obličej nebo jazyk, máte pocit sevřeného hrdla a sípání nebo dušnost, vyhledejte lékařskou pomoc.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Asthma And Allergy Foundation of America , WebMD , Healthline