Zdraví

7 spolehlivých domácích prostředků k léčbě alergie na prach

Není snadné žít s alergií na prach – ať už jste doma, nebo mimo domov. Už jen stlaní postelí vás může přivést k záchvatům kýchání. Být v blízkosti někoho, kdo zametá podlahu, jen dvě minuty, vás může přimět ke smrkání po celý týden. Mezi běžné příznaky alergie na prach patří červené, svědící a slzící oči, sípání a kýchání, svírání na hrudi nebo dušnost a svědění, ucpaný nos a rýma. Alergie na prach jsou způsobeny především prachovými částicemi ve vzduchu a roztoči – věcmi, kterým se prostě nevyhnete – pokud nežijete ve vakuu. Alergii na prach mohou vyvolat také švábi, plísně, pyl a chlupy, srst nebo peří domácích zvířat.

Přiznejme si, že alergie na prach nás trápí denně, na rozdíl od sezónních alergií, které nás trápí jen párkrát do roka. Lidé s alergií na prach nakonec pravidelně polykají prášky, aby příznaky alergie udrželi na uzdě. To však není jediné řešení. Existuje spousta domácích prostředků proti alergii na prach, které můžete vyzkoušet. Od přírodních dekongestantů až po změnu životního stylu a tipů pro domácí léčbu – je toho hodně, co může pomoci. Vyzkoušejte několik z nich a zjistěte, jaká léčba alergie na prach vám nejlépe vyhovuje.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Listy kopřivy

Listy kopřivy, přírodní antihistaminikum, lze použít jako lék na alergii na prach mnoha způsoby. K tomuto účelu se hojně využívá kopřivový čaj nebo tinktura. Někteří lidé také spoléhají na kapsle s extraktem z kopřivového listu nebo sušené kopřivové listy. Podle studie extrakt z kopřivových listů velmi pomáhá v případech alergické rýmy nebo senné rýmy, což je běžná reakce u alergie na prach. Snižuje alergické a jiné zánětlivé reakce tím, že přirozeně blokuje schopnost těla produkovat histaminy, což jsou chemické látky, které naše tělo uvolňuje, když nějakou látku vnímá jako hrozbu (alergen).

2. Ananas

Bromelain, enzym obsažený v ananasu, je dalším přírodním prostředkem proti alergiím na prach. Bylo zjištěno, že bromelain je poměrně účinný při rozpouštění hlenu při onemocnění dýchacích cest. Léčebná dávka, kterou byste potřebovali při alergické rýmě, se pohybuje v rozmezí 400-500 mg bromelainu třikrát denně. To je hodně porcí ananasu, což by nemuselo být dobré pro zbytek vašeho těla. Nejlepší je tedy třikrát denně popíjet doplněk stravy s bromelainem o síle 1800-2000 m.j. Alergické reakce jsou sice vzácné, ale byla hlášena nevolnost, zvracení, průjem, menoragie a metroragie.

3. Probiotika

Všechny alergické reakce jsou důsledkem nevyrovnaného imunitního systému, který nevhodně reaguje na antigen (alergen) z prostředí nebo z potravin. Probiotika obecně pomáhají proti všem druhům alergií tím, že posilují naši imunitní odpověď. Existuje mnoho studií, které dokazují účinnost probiotik proti potravinovým alergiím, atopické dermatitidě a dalším. Konzumace dostatečného množství střevu přátelských bakterií v potravinách bohatých na probiotika, jako jsou jogurty, kimči a kysané zelí, může pomoci snížit výskyt alergie na prach.

4. Vitamín C

Jedná se o nejjednodušší řešení pro ty, kteří trpí alergiemi na prach (nebo jinými formami alergií). Vitamín C, který se hojně vyskytuje v citrusových plodech, jako je pomeranč a sladká limetka, zabraňuje vylučování histaminu bílými krvinkami a zvyšuje jejich detoxikaci. Podle studie vitamín C také snižuje sekreci z nosu, jeho ucpávání a otoky, takže vítězí při alergických reakcích, jako je senná rýma.

5. Pestré ovoce a zelenina

Trápí vás alergie na prach do nekonečna? Zkuste do svého jídelníčku zařadit více barevného ovoce a zeleniny, abyste se zbavili příznaků, jako je svědění a slzení očí. Proti alergiím bojuje kvercetin, flavonoid s protizánětlivými účinky, který se nachází v červeně, zeleně a fialově zbarvených potravinách, jako je cibule, jablka a rajčata.

Kvercetin je přírodní antihistaminikum a bylo zjištěno, že velmi pomáhá v případech alergické rýmy. Zvláště účinný je ve spojení s bromelainem.

6. Ložnice bez prachu

Říká se, že prevence je lepší než léčba. Proč tedy v první řadě nezabránit vzniku alergie? Zatímco prostředí venku ovlivnit nemůžeme, naše ložnice je naší doménou. Když byly skupině astmatických dětí s alergií na prach nebo roztoče poskytnuty vinylové potahy na polštáře, matrace se zipem a návod, jak zajistit, aby jejich ložnice byla čistá jako nemocniční oddělení, výsledky byly slibné. Bylo zjištěno, že tyto děti měly méně dní, kdy bylo pozorováno sípání, podávány léky, nebo zaznamenána abnormálně nízká maximální výdechová rychlost. U těchto dětí se také výrazně zlepšila bronchiální tolerance vůči aerosolovému histaminu.

Začněte s udržováním ložnice v minimalistickém stavu a co nejméně prašné, a nebudete potřebovat žádné další prostředky proti alergii na prach.

7. Zlepšení v domácnosti

Pro nejlepší domácí léčbu alergie na prach můžete jednoduše provést několik změn ve způsobu, jakým spravujete svou domácnost. Existuje spousta drobných úprav v domácnosti, které minimalizují výskyt lapačů prachu a domácích roztočů. Místo koberců volte dřevěné podlahy, ložní prádlo perte v horké vodě, vysávejte vysavačem s filtrem HEPA (High-Efficiency Particulate Air), při úklidu noste masku N95, nepouštějte domácí zvířata do ložnice, každých šest měsíců nechte provést servis topení a klimatizace. Při čištění tvrdých povrchů používejte místo suchého mopu nebo hadru raději mokrý, abyste se vyhnuli rozvíření suchých alergenů. Pokud je to možné, nahraďte čalouněný nábytek a bytové doplňky nečalouněnými verzemi, například okenní žaluzie místo závěsů. Tím snížíte počet míst, kde se mohou roztoči usídlit. Také by pomohlo, kdybyste udržovali vlhkost vzduchu pod 55 procenty, protože roztočům se ve vlhku dobře daří. Pokud žijete ve vlhké oblasti, investujte do odvlhčovače vzduchu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Dust Allergy – ACAAI , Dust mite allergy – Mayo Clinic