Ekzém u kojenců a 10 přírodních prostředků k řešení ekzému

Podrážděné dítě se svědivou kůží může vyvolat pocit bezmoci. Ekzém nebo atopická dermatitida je u dětí běžná a často se objeví během několika měsíců po narození. Děti s tímto onemocněním mají méně tělesných olejů a jejich kůže má narušenou bariérovou funkci. Vlhkost se proto z pokožky snadno odpařuje, což způsobuje smršťování buněk a vznik trhlinek. Dráždivé látky a alergeny pak mají snadný přístup a způsobují záněty. Následují červené, krustovité skvrny na kůži, šupinatění a svědění – klasické příznaky ekzému, kterých jste se možná začali obávat.

Ekzém mohou vyvolat různé faktory, jako jsou virové infekce, roztoči a dokonce i prořezávání zubů. Toto onemocnění je častější u dětí s alergií v rodině. Určitou roli mohou hrát také potravinové alergie – přibližně u 10 % dětí jsou spouštěcím faktorem potraviny jako vejce, mléko, čokoláda nebo arašídy.

Ekzém je chronické onemocnění, i když některé děti z něj vyrostou. I když zatím neexistuje žádný lék na ekzém, existuje spousta opatření, která mohou zmírnit příznaky a snížit pravděpodobnost dalšího vzplanutí. Podívejme se, co můžete udělat, abyste tento stav u svého dítěte zmírnili.

Volné léky a přípravky na ekzém můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zvlhčujte

Používání hydratačního krému může pomoci zabránit vysychání pokožky vašeho dítěte. Několikrát denně používejte neparfémovaný hydratační krém. Můžete jej například použít po přebalení nebo nakrmení. Nejlepší je nanášet hydratační krém tahy směrem dolů (ve směru růstu chloupků), protože tak zabráníte ucpání kožních pórů. Vyhněte se také vodnatým krémům. Některé výzkumy naznačují, že mohou vést ke štípání, svědění, pálení a zarudnutí.

Použití kokosového oleje

Některé komunity v jihovýchodní Asii tradičně provádějí masáže miminek kokosovým olejem. A zde je důvod, proč byste měli tuto praktiku zvážit, pokud má vaše dítě ekzém. Jedna studie zjistila, že když rodiče aplikovali panenský kokosový olej dvakrát denně – jednou ihned po teplé koupeli a pak znovu na noc – po dobu 8 týdnů, došlo k 68% zlepšení ekzému. To bylo o 30 % lepší než léčba dětí minerálním olejem.

Kokosový olej lze také používat jako hydratační prostředek, který pomáhá chránit pokožku dítěte před vysoušením. Další důvod, proč vyzkoušet kokosový olej? Výzkum naznačuje, že masírování s ním může zlepšit růst a přibývání na váze u předčasně narozených dětí. Mějte však na paměti, že některé děti mohou být na kokosový olej alergické. Proto je vždy nejlepší před použitím vyloučit alergii pomocí náplasťového testu.

Masáž slunečnicovým olejem

Dalším přírodním olejem, který může pomoci při ekzému, je slunečnicový olej. Výzkumy ukazují, že slunečnicový olej zlepšuje bariérovou funkci pokožky. V jedné studii na dětech s vysokým rizikem vzniku ekzému bylo rodičům doporučeno, aby alespoň jednou denně nanesli slunečnicový olej na celé tělo dítěte. To se mělo provádět co nejdříve po narození, maximálně však do 3 týdnů, a mělo se v tom pokračovat, dokud dítě nedosáhne 6 měsíců. Bylo zjištěno, že slunečnicový olej má ochranný účinek a snižuje výskyt tohoto onemocnění v prvních 6 měsících. Ve studii byli rodiče také poučeni, aby nepoužívali potenciální dráždivé látky, jako jsou voňavá mýdla, pěny do koupele nebo dokonce oleje do koupele, a měli se držet jemných čisticích prostředků bez vůně.

Zklidnění pokožky pomocí ovsa

Přidání trochu koloidního ovsa do vody ve vaně může pomoci zmírnit záněty a svědění vašeho děťátka. Když se oves smíchá s vodou, změní se v mazlavou látku, která obalí pokožku a chrání ji před ztrátou vlhkosti. To je způsobeno přítomností lepku. Jako bonus je oves také bohatý na antioxidanty, které mohou bojovat proti zánětům.

Přidejte do koupele rýžovou vodu

Rýžová voda je škrobová voda získaná při vaření rýže. Může zlepšit bariérovou funkci pokožky, zabránit ztrátě vlhkosti a dokonce pomoci opravit poškozenou pokožku. Podle studie účastníci, kteří se namočili do koupele, do níž byla přidána rýžová voda, zaznamenali 20% zlepšení hojivé schopnosti suché a podrážděné pokožky. Zklidněte pokožku svého dítěte přidáním rýžové vody do koupele. Po koupeli ji jemně opláchněte čistou vodou.

Vyzkoušejte heřmánkový olej

Heřmánek je skvělý pro zklidnění zanícené pokožky. Jedna studie dokonce zjistila, že krém s výtažky z heřmánku manzanského je při léčbě lidí s ekzémem lepší než hydrokortizonový krém. Německý heřmánek může také pomoci zmírnit podrážděnou pokožku. Seskviterpenové sloučeniny jako azulen, bisabolol a farnesen přítomné v této uklidňující rostlině mají protizánětlivé účinky a mohou být příčinou jejích příznivých vlastností.

Přimíchejte 5 až 10 kapek heřmánkového oleje nebo několik sušených heřmánkových květů do vody na koupání dítěte, abyste ulevili jeho svědění a suchosti. Nezapomeňte však provést náplasťový test, abyste vyloučili případnou alergickou reakci.

Podávání probiotik při potravinových alergiích

Jak jsme viděli dříve, u některých dětí s ekzémem mohou jako spouštěč fungovat potravinové alergie. A jejich řešení může pomoci stav zmírnit. Střevní flóra dětí s alergiemi se liší od těch, které alergiemi netrpí. Léčba prospěšnými bakteriemi nebo probiotiky proto může pomoci řešit ekzém spojený s potravinovými alergiemi. Podle studie došlo u dětí s potravinovými alergiemi ke zmírnění příznaků kožní alergie, když jim byly podávány probiotické bakterie Lactobacillus GG. Kvašené potraviny, jako je jogurt, mohou probiotika přirozeně obsahovat, ale nezapomeňte zkontrolovat etikety, zda obsahují prospěšný kmen. A před použitím probiotických doplňků se poraďte s lékařem.

Vyhýbejte se teplu a potu

Teplo a pot mohou ekzém zhoršit. Udržujte proto v pokoji dítěte chladněji a vyvarujte se přílišnému oblékání.

Používejte rukavice proti poškrábání

Ekzém může být opravdu svědivý. A zatímco starší děti mohou pochopit, že škrábání může poškodit jejich kůži a zhoršit ekzém, u vašeho dítěte budete muset přijmout několik preventivních opatření. Pokud jim svědivá místa zakryjete lehkým oblečením a budete udržovat jejich nehty čisté a krátké, pomůže to omezit případné poškození, pokud se budou škrábat. Poškrábání jim mohou zabránit také rukavice proti poškrábání.

Minimalizujte kontakt s dráždivými látkami

Kromě přírodních prostředků může ekzém zmírnit i určitá preventivní péče. Například mnoho běžně se vyskytujících dráždivých látek může vašemu dítěti situaci zhoršit. Zde je několik tipů, jak je můžete udržet z dosahu:

Alergická reakce na roztoče může ekzém zhoršit. Protože se tyto organismy a jejich výkaly mohou hromadit na měkkých hračkách, musíte se ujistit, že jsou čisté. Hračky svého dítěte perte při teplotě 60 °C nebo je každý týden vložte na 24 hodin do mrazáku v plastovém sáčku, abyste se roztočů zbavili. Také ložní prádlo je třeba prát na 60 °C, aby se roztoči odstranili.

Některé tkaniny mohou dráždit pokožku vašeho dítěte. Dbejte na prodyšné a šetrné látky, jako je bavlna, a vyhněte se nylonu nebo vlně. Pokud vaše dítě začalo lézt, oblečte mu bavlněné kalhoty, aby se neodíralo o koberec.

Vyhýbejte se pěnám do koupele a mýdlům, protože mohou dráždit a vysušovat pokožku. Zvolte raději jemný čisticí prostředek bez parfemace.

Zjistěte další dráždivé látky, které by mohly vaše dítě obtěžovat, a omezte kontakt s nimi. Mezi běžné dráždivé látky patří zvířecí srst, cigaretový kouř a chemické spreje.