Zdraví

Nekrotizující fasciitida: Smrtelná choroba která požírá maso

„Masožravá infekce“ zní jako z nočních můr. Nekrotizující fasciitida je však skutečná. Bakterie, které tuto infekci způsobují, ve skutečnosti „nežerou“ maso, ale spíše uvolňují toxiny, které poškozují tkáně. Následky jsou však často život ohrožující nebo smrtelné. Zde je bližší pohled na toto onemocnění.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nekrotizující fasciitida je závažná infekce kůže a hlubokých tkání

Nekrotizující fasciitida je vzácná, ale nebezpečná infekce, která postihuje kůži, rychle se šíří a ničí měkké tkáně vašeho těla. Slovo „nekrotizující“ ve skutečnosti znamená „to, co způsobuje odumírání tkání“. U lidí s tímto onemocněním mohou bakterie infikovat tkáň pod kůží a také fascii, což je pojivová tkáň, která obklopuje vaše nervy, svaly, cévy a tuk. Toxiny produkované těmito bakteriemi mohou rovněž způsobit odumření infikované tkáně. Pokud se infekce neléčí včas, může dojít k sepsi, selhání orgánů, a dokonce ke smrti.

Bakterie způsobující infekci se většinou dostanou přes řeznou ránu nebo poranění

Nekrotizující fasciitidu může způsobit celá řada bakterií včetně streptokoků skupiny A, klostridií, Klebsielly, zlatého stafylokoka, Escherichia coli a Aeromonas hydrophila. V závislosti na typu bakterií se nekrotizující fasciitida dělí na typ I, II, III a IV. Nejčastějšími viníky jsou však streptokokové bakterie skupiny A. Tyto bakterie obvykle žijí na kůži, v krku nebo ve střevech lidí, aniž by způsobovaly větší problémy. Ve vzácných případech však mohou způsobit nekrotizující fasciitidu tím, že se dostanou do hluboké tkáně. K infekci může dojít, když:

Bakterie se do těla dostanou přes propíchnutou nebo porušenou kůži způsobené vpichem (například od trnu nebo jehly), kousnutím hmyzem, škrábnutím, řeznou ránou nebo jiným poraněním. To je nejčastější způsob, jak se nakazit nekrotizující fasciitidou.

V některých případech nelze u lidí s tímto onemocněním najít porušení kůže. Bakterie přítomné jinde v těle se mohou dostat do krevního oběhu a způsobit infekci.

I když se toto onemocnění obvykle vyvine prostřednictvím bakterií již přítomných v těle nebo na kůži, ve vzácných případech se může rozšířit i od osoby, která nekrotizující fasciitidu má.

Příznaky nekrotizující fasciitidy se mohou rozvinout během několika hodin až několika dní od poranění a infekce. Problémem je, že se často zaměňuje s jinými méně závažnými stavy, jako je chřipka, gastrointestinální problémy nebo celulitida.

Mezi příznaky patří intenzivní bolest, zbarvení kůže, puchýře, horečka a zvracení

Lidé s tímto onemocněním často začnou pociťovat příznaky během několika hodin po úrazu. Příznaky mohou zahrnovat:

Intenzivní bolest: V tomto případě je pravděpodobné, že bolest bude intenzivnější, než by odpovídalo velikosti poranění. Je to proto, že souvisí s poškozením hlubokých tkání, ke kterému dochází uvnitř vašeho těla, a ne s povrchově viditelným škrábancem nebo řeznou ránou. Jak se však infekce zhoršuje a nervy a tkáně se ničí, může se bolest zlepšit.

Otok, změna barvy kůže a puchýře: Můžete si všimnout, že postižené místo je na dotek teplé. Objeví se také nafialovělé nebo načervenalé zbarvení a otok, který se rychle šíří. Oteklá oblast bude obvykle na dotek pevná. Můžete si také všimnout tmavých skvrn a fleků na kůži, které se rychle změní v léze nebo puchýře naplněné tekutinou.

Horečka a příznaky podobné chřipce: Zpočátku se mohou objevit příznaky podobné chřipce, jako je horečka, nevolnost, bolest břicha, průjem, zimnice, celková bolest těla a bolest v krku.

Zmatenost, závratě, únava: Pokud se nekrotizující fasciitida neléčí, infekce se může rychle rozšířit a může postihnout životně důležité orgány. To může způsobit příznaky, jako jsou závratě a únava. Člověk může v této fázi také blouznit nebo být zmatený.

Špatná imunita může zvýšit riziko

Nekrotizující fasciitidou může onemocnět kdokoli, včetně zdravých a mladých lidí. Ve skutečnosti se přibližně polovina případů nekrotizující fasciitidy způsobené streptokokovými bakteriemi vyskytuje u jinak zdravých a mladých lidí. Zdravotní problémy, které omezují vaši imunitu, však mohou riziko zvýšit. Mezi stavy, které mohou zvyšovat riziko nekrotizující fasciitidy, patří např:

Onemocnění ledvin
Cukrovka
Rakovina
Chronická onemocnění, která oslabují váš imunitní systém

NF vyžaduje naléhavé lékařské ošetření: Neotálejte!

Nekrotizující fasciitida představuje lékařskou pohotovost, protože se může rychle šířit a způsobit vážné problémy, jako je selhání orgánů a otrava krve. Riziko úmrtí je vysoké, úmrtí nastává v 1-2 z každých 5 případů. Proto je třeba okamžitě vyhledat ošetření, pokud se u vás objeví příznaky, které naznačují toto onemocnění.

Léčba zahrnuje antibiotika, chirurgický zákrok a podpůrná opatření

Lidé s nekrotizující fasciitidou musí být obvykle po určitou dobu hospitalizováni. Léčba zahrnuje:

Antibiotika: Silná antibiotika se obvykle podávají nitrožilně, aby se potlačila infekce.

Chirurgický zákrok: Bakterie, které se podílejí na nekrotizující fasciitidě, jsou často anaerobní, to znamená, že se jim daří, když není k dispozici kyslík. Vystavení vzduchu prostřednictvím chirurgického zákroku je tedy může pomoci zahubit. Antibiotika se také nemusí dostat do všech infikovaných částí, pokud byly měkké tkáně zničeny a průtok krve snížen toxiny. Často je tedy nutný také chirurgický zákrok k odstranění odumřelé tkáně.

Rehabilitace a fyzikální terapie: V některých případech může být nutné postižené končetiny amputovat. Lidé pak mohou potřebovat rehabilitační podporu, aby se přizpůsobili svému postižení.

Podpůrná léčba: Může zahrnovat opatření na kontrolu hladiny tekutin, funkce orgánů a krevního tlaku.