Skryté příčiny vzniku alergie ve vaší domácnosti
Alergie jsou noční můrou. Není nic horšího než kýchání, kašel a svědění očí… pořád dokola. Pro většinu lidí je hlavním viníkem pyl. Než však začnete nadávat na pobyt venku, vězte, že váš domov je plný skrytých spouštěčů.
Alergie se týká vašeho imunitního systému. Ten si myslí, že určitá látka – například pyl nebo zvířecí srst – je „něco zlého“. V důsledku toho imunita těla přehnaně reaguje a vyvolá alergickou reakci. Mezi možné příznaky patří kýchání, kašel, svědění, otoky a vyrážky. V závažných případech může alergická reakce přerůst v život ohrožující anafylaxi.
Ve světě trpí alergií zhruba 30 % dospělých a 40 % dětí. V současné době je to také páté nejčastější chronické onemocnění. Vzhledem k těmto rostoucím číslům je velká pravděpodobnost, že alespoň jedním typem alergie trpíte i vy. Pokud kýcháte celý den, je snadné z toho vinit matku přírodu. Ale co když je příčinou vašeho problému vaše vlastní domácnost? Zde je pět věcí, na které je třeba si dát pozor.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPozor na alergeny v těchto věcech
Hračky mohou vyvolat alergii
Roztoči milují plyšová zvířátka. Materiál ze kterého jsou vyrobeny, jim slouží jako útulný domov, stejně jako lůžkoviny a koberce. Body navíc pro roztoče jsou, pokud je prostředí teplé a vlhké. Pokud jste alergičtí na roztoče, mohou hračky vyvolat alergickou reakci. Můžete poděkovat jejich částem těla a trusu!
Protože se roztoči živí kůží, která se lidem uvolňuje, je pravidelné čištění klíčové. Plyšové hračky by se měly prát v horké vodě nejlépe jedenkrát týdně. Postačí k tomu teplota nejméně 55 až 60 stupňů Celsia.
Domácí zvířata mohou šířit alergeny
Možná je těžké si to připustit, ale příčinou vašich alergií může být váš čtyřnohý přítel. Vždyť 3 z 10 alergiků jsou alergičtí na kočky a psy. Dokonce i křečci a morčata mohou způsobovat alergické reakce. Za vše mohou bílkoviny obsažené ve zvířecí moči, slinách nebo srsti. Domácí zvířata navíc mohou přenášet pyl a prach, což může příznaky jen zhoršit. Nejlepším krokem je najít pro svého domácího mazlíčka nový domov. Pokud to nepřipadá v úvahu, často uklízejte a vysávejte.
Nepouštějte své chlupaté přátele do ložnice, místa, kde trávíte až polovinu času. V případě, že jste alergik, měli byste svého domácího mazlíčka pravidelně kartáčovat.
V pokojových rostlinách mohou být pesticidy
Máte zelený palec? Vězte, že pyl není to jediné, co pochází z rostlin. Sporám plísní – které se nacházejí ve vzduchu – se může dařit na vlhkých površích. To se týká i půdy v květináčích. Abyste se vyhnuli alergickým reakcím, udržujte vzduch v pohybu pomocí ventilátorů a otevřených oken. Udržování nízké vlhkosti vzduchu ztíží růst plísní.
V prádle se mohou vyskytovat různé alergeny
Prádlo je zdrojem nespočtu alergenů. Špinavé oblečení obsahuje směs roztočů, pylů a zvířecí srsti. Pokud se mokré prádlo řádně nevysuší, může dojít k růstu plísní. Dokonce i prací prášek obsahuje chemické dráždivé látky, další záludný a častý alergen.
Pokud jste mimořádně citliví na roztoče, pyly nebo zvířecí srst, noste při praní masku. Mokré oděvy, včetně ručníků po sprchování, co nejdříve vysušte. Obtěžuje vás prací prostředek? Vyzkoušejte mýdla, která jsou vyrobena z přírodních složek. Můžete si dokonce zkusit vyrobit vlastní prací prostředky z kastilského mýdla nebo mýdlových jader.
Návštěvy mohou vyvolat alergické reakce
Ano, i lidé, kteří k vám přijdou na návštěvu, mohou vyvolat alergické reakce. Ne, neznamená to, že jste na ně alergičtí! Na oblečení hostů se mohou nacházet zvířecí chlupy, pyl nebo roztoči. Mohou dokonce zanechávat stopy výparů z cigaretového kouře nebo kolínské vody. Místo toho, abyste lidi ze svého domova vyháněli, buďte upřímní. Informujte je o svých alergiích. Laskavě je požádejte, aby ve vaší blízkosti nekouřili a nepoužívali kolínskou.
Věnujte pozornost svým alergiím. Všímáte-li si skrytých alergenů, můžete se vyhnout příznakům uvnitř i venku.