Zdraví

Jak co nejdříve zjistit nenápadné příznaky cirhózy jater

Cirhóza jater je závažné jaterní onemocnění, při kterém se u pacientů rozvíjí nekróza jater, zvýšená tvorba vaziva (fibróza jater) a následně také uzlovitá přestavba jaterních buněk. Postupně tak dochází k úplné přeměně jaterní tkáně i jejich cévního řečiště. Ačkoliv jsou tedy játra za normální situace schopná rychle se regenerovat, v případě poškození je tato obnova nedokonalá a nově vzniklá tkáň přestává plnit svou funkci.

Jaterní cirhóza se taky lidově označuje jako tvrdnutí jater. Název tohoto onemocnění pochází z řečtiny, kde slovo kirrhos znamená nažloutlý. Lékaři tak označovali nemocné, kterým se v těle hromadila žluč, což vedlo ke žloutnutí jejich pokožky. Cirhózou poraněná játra totiž začínají být neproniknutelnou překážkou, krev se před nimi hromadí a může se rozvinout také portální hypertenze.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jaké jsou příčiny a co cirhózu jater způsobuje

Nadměrná konzumace alkoholu – cirhózou jater jsou nejvíce ohroženi především alkoholici.
Užívání hepatotoxických léků – někteří lidé si způsobí tvrdnutí jater i nadužíváním specifických léků.
Žloutenka typu B a C – i hepatitida může vyvolat následnou cirhózu jater. Tyto dvě onemocnění spolu častokrát úzce souvisí.
Biliární cirhóza jater – dlouhodobá obstrukce žlučových cest
Kardiální cirhóza – nemoc, při níž dochází k chronickému srdečnímu městnání
Autoimunitní odpověď – cirhóza jater vzniká z plného zdraví a její příčiny nejsou prakticky známé.
Wilsonova choroba – laicky řečeno se jedná o jaterní degeneraci v důsledku genetických předpokladů. Tato nemoc je tedy nejčastěji vrozená. Játra nakonec selhávají a je nutná jejich transplantace.
Hemochromatóza – to je stav, kdy se v těle ukládá nadměrné množství železa.

Jaké má jaterní cirhóza příznaky

Cirhóza jater zpočátku mívá nenápadný průběh a typické příznaky se obvykle dostaví až v pozdějších stádiích, kdy dojde k celkovému narušení funkce jater nebo jejich úplnému selhání. Mezi první nespecifické projevy, které mohou být také známkou mnoha jiných onemocnění, se řadí třeba zvýšená únava, ztráta chuti k jídlu, nadýmání, zácpa, výrazné hubnutí nebo také lehké otoky v oblasti kotníků.

Propuknutí žloutenky – kůže je vlivem hepatitidy nažloutlá a žluté je i bělmo očí. Tento stav je způsoben nadměrným ukládáním bilirubinu v organismu.
Urputné svědění kůže na celém těle.
Objevuje se i časté krvácení z nosu a jícnu.
Pacient pociťuje celkovou slabost a únavu.
Ženy se potýkají s poruchami menstruace.
Dochází ke změnám srážlivosti krve.
Nemocný se potýká i se zvýšenou krvácivostí jater.
Viditelný je otok břicha neboli odborně ascites.
Dojít může i ke svalovým křečím.
Mění se velikost jater a také sleziny (ta se zvětšuje).
Pacient pociťuje nevolnosti, zvrací a nechutná mu.

Pokročilá cirhóza jater bývá u pacientů patrná na první pohled. Typické jsou tenké končetiny, velké nafouklé břicho a bledá či zažloutlá kůže, kde se objevují četné pavoučkové névy, podlitiny a petechie.

Jak zjistíme cirhózu jater a její diagnostika

U pacientů trpících jaterní cirhózou se mohou projevit nebezpečné zdravotní komplikace, které také často bývají příčinou jejich předčasného úmrtí. Jedná se například o choroby trávicího ústrojí, jaterní a renální selhání, jaterní encefalopatii (poškození mozkové tkáně) či rakovinu jater, ale nemocní bývají také náchylnější k různým infekcím.

Jelikož cirhóza jater často probíhá bez jakýchkoliv vnějších příznaků, nebo svými symptomy zpočátku připomíná jiné obtíže, diagnostikovat tuto nemoc rozhodně není jednoduché. Pokud má lékař podezření na cirhózu jater, nejprve podrobně projde pacientovu anamnézu, následně provede fyzikální vyšetření a odešle nemocného na laboratorní testy.

Kromě jiného se provádí i jaterní krevní testy, které mají zjistit hladinu bilirubinu, albuminu a kreatininu. Dále se přistupuje v mnoha případech i k sonografickému vyšetření, magnetické rezonanci nebo histopatologii.

Jak se jaterní cirhóza léčí

Možnosti léčby jsou v dnešní době stále dost omezené. Základním opatřením je okamžitě ukončit působení faktorů, které mají na játra negativní vliv a poškozují je. Jestliže je tedy příčinou vzniku tohoto onemocnění nadměrná konzumace alkoholu, pacient by měl tento zlozvyk zcela odbourat a stát se abstinentem. Pokud je na vině virová hepatitida nebo Wilsonova choroba, je nutné včas zahájit odpovídající léčbu.

V pokročilé fázi jaterní cirhózy je jedinou možností na kvalitní život a přežití následná transplantace jater. Po zákroku musí pacient dodržovat přísnou dietu, nesmí pít alkohol ani kouřit a denně musí konzumovat větší množství léků, které působí na jeho imunitu a pomohou tělu přijmout nový orgán.

Velmi důležitá je prevence před cirhózou jater

V první řadě by jste měli myslet na prevenci tohoto onemocnění. To zahrnuje zejména abstinenci od alkoholu, případně pouze jeho příležitostnou konzumaci v rozumném množství. Zároveň by jste měli dbát na zdravější životní styl.

Rovněž je třeba se chránit před infekční hepatitidou B a C. Zdraví a funkci jater můžeme podpořit vhodným jídelníčkem plným ovoce a zeleniny a udržováním si ideální hmotnosti. Zdraví jater neprospívá ani mnohdy zbytečné užívání nejrůznějších podpůrných prostředků či léků.

Cirhóza jater patří mezi choroby, které nejčastěji trápí pacienty v dospělém produktivním věku. Délka života u pacientů s tímto onemocněním bývá až o deset let kratší než u zdravých jedinců, přičemž ženy umírají dokonce ještě dříve.