Zdraví

Životní návyky, které vedou k cirhóze jater

Jaterní cirhóza je posledním stádiem chronických (probíhajících) onemocnění jater. Je definována jako rozvoj rozsáhlých uzlů v játrech a fibróza. Fibróza vzniká při nadměrném hromadění zjizvené tkáně – je to důsledek probíhajícího zánětu a odumírání jaterních buněk. Zjizvená tkáň nahrazuje normální, zdravou jaterní tkáň a brání játrům pracovat tak, jak mají.

Játra jsou zodpovědná za plnění několika základních funkcí, z nichž některé jsou detoxikace škodlivých látek v těle, čištění krve a produkce životně důležitých živin. Při cirhóze začnou játra ztrácet schopnost vykonávat své nejzákladnější funkce. Pokud není tento životně důležitý orgán brzy léčen, dojde k jeho úplnému selhání a pacientovi hrozí smrt.

Trvá roky, dokonce i desetiletí, než chronické onemocnění jater přeroste v cirhózu. Cirhóza jater se bohužel nedá vyléčit a nejlepším způsobem, jak jí předejít, je diagnostikovat a léčit chronické onemocnění jater co nejdříve.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Životní návyky, které vedou k jaterní cirhóze

Zde jsou uvedeny některé životní návyky, které vedou k potenciálně smrtelné cirhóze jater.

Příliš mnoho nebo příliš časté pití alkoholu

Konzumace nekontrolovatelného množství alkoholu je nejčastější příčinou cirhózy a jizvení jater (fibrózy). Pro některé z nás je to jedna nebo dvě skleničky vína jako způsob odreagování po hektickém dni v práci. Někdy má na naše pitné návyky vliv i stres spojený s náročnou kariérou. Pro spoustu jiných je to součást chození do nočních klubů a víkendových setkání, kde se můžeme odvázat. I když nemáme ve zvyku pít příliš mnoho, necháme se mnohokrát unést kvůli tlaku vrstevníků.

Alkohol je pro játra obzvlášť nebezpečný, protože při jeho metabolizaci v játrech vznikají vysoce toxické a škodlivé složky, především acetaldehyd. U více než 90 % lidí, kteří hodně pijí, se vyvinou ztučnělá játra, což je typ jaterního onemocnění. Pouze u 20 procent z nich se však vyvine závažnější alkoholické onemocnění jater a jaterní cirhóza.

Existují způsoby, jak ovládnout nutkání pít tak často

  • Odborná pomoc – Pokud jste alkoholik, obraťte se na odborníka, který vám pomůže tuto závislost překonat. Stanovte si cíl a buďte vytrvalí v tom, že chcete snížit příjem alkoholu.
  • Žádný alkohol doma – Vyhněte se uchovávání alkoholu v domácnosti. Je pravděpodobné, že budete příliš líní na to, abyste si po návratu z práce šli koupit pití.
  • Vyhněte se tlaku vrstevníků – Především se snažte vyhýbat skupinám vrstevníků, kteří hodně pijí, protože je pochopitelné, že se budete chtít vrátit ke svým starým zvyklostem, jakmile uvidíte, že to dělají vaši přátelé.

Vystavení se žloutence

Jedná se o zánět jater, který je velmi často způsoben virem. Nejčastějšími formami jsou hepatitida A, hepatitida B a hepatitida C, z nichž chronická hepatitida B a C může způsobit cirhózu jater. Hepatitida B se přenáší z jedné osoby na druhou prostřednictvím tělních tekutin, jako je krev a sperma. Zatímco hepatitida C je způsobena kontaktem krve s krví. Lidé trpící chronickou hepatitidou C mají obvykle šanci jedna ku čtyřem, že se u nich vyvine cirhóza jater. Tento virus v podstatě napadá játra, a pokud není brzy léčen, vede nakonec k zánětu a chronickému poškození jater.

Co můžete udělat, abyste se vyhnuli nákaze hepatitidou

  • Vyhýbejte se nechráněnému sexu – Zodpovědný sex není na škodu. Ujistěte se, že jste se nechali otestovat na hepatitidu B vy i váš partner. V případě, že jste někdo, kdo má hepatitidu B, buďte o tom upřímní ke svému partnerovi, aby se mohl nechat otestovat. Pokud váš partner žloutenku typu B neuvádí a není proti ní již imunní, doporučuje se očkování vakcínou zvanou imunoglobulin proti žloutence typu B. Ten funguje jako protilátka a rychle bojuje proti infekci. Může být také podána partnerovi, který byl vystaven kontaktu s některou z vašich tělních tekutin, a to do dvou týdnů po expozici, aby bojoval proti infekci. I po očkování nezapomeňte vždy používat kondom.
  • Přestaňte zneužívat drogy – pokud si myslíte, že jste obětí zneužívání drog, zvažte terapii, léky a celou řadou dalších metod, které jsou k dispozici, aby vám pomohly přestat užívat drogy nebo je omezit. Poraďte se s poradcem nebo lékařem o léčbě zneužívání návykových látek. V případě, že musíte pokračovat v používání jehel – dbejte na to, abyste vždy používali nové jehly. Čistěte jehly bělidlem pouze tehdy, když nemůžete najít nové, a když skončíte, ujistěte se, že jste je řádně zlikvidovali.
  • Sterilizované jehly pro tetování – Pokud si chcete nechat udělat tetování nebo piercing, nenechte se zlákat malými, neuklizenými tetovacími salony, které vám nabízejí služby za nižší cenu. Vždy je vhodné si nejprve udělat předchozí průzkum o svém tatérovi, vždy si překontrolujte, zda jsou používané nástroje řádně sterilizované, a důrazně trvejte na tom, aby byla použita nová jehla. V žádném případě se nesmíte spokojit s jehlou, která byla použita dříve.

Příliš mnoho rychlého občerstvení

Každodenní konzumace rychlého občerstvení nejenže škodí vašemu pasu, ale může mít zničující vliv na vaše játra, a to překvapivě podobným způsobem jako hepatitida.

Množství nasycených a nenasycených tuků, glutamátu sodného a kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy v potravinách, jako jsou hranolky, smažené kuře, hamburgery a pizza, vede k nárůstu nealkoholického ztukovatění jater. V tomto případě se přebytečný tuk hromadí v játrech ve formě nadměrného množství triglyceridů, které zabírají více než 5 % jaterních buněk. To znamená, že tuk tvoří 5 % hmotnosti jater ve srovnání s normálním stavem (kdy se v játrech nenachází téměř žádný tuk). Výsledek? Vážné poškození jaterních buněk tukem, které dále vede k zánětu a fibróze. Kromě rizika selhání jater existuje také zvýšené riziko vzniku rakoviny jater nebo úplné dysfunkce jater.

Jak se vyhnout ztukovatění jater

Dobrou zprávou je, že ztukovatění jater je vratné onemocnění (za předpokladu, že je zjištěno v počátečním stadiu), které lze vyřešit změnou chování.

  • Mějte vyváženou, zdravou stravu – Játra přeměňují nadbytek sacharidů na tuk. Snažte se vyhýbat chlebu, těstovinám, rýži, snídaňovým cereáliím a bramborám. Snažte se vyhýbat přílišnému množství alkoholu, protože i ten játra přeměňují na tuky. Ovoce a zelenina, vařená i syrová, pomáhají čistit a obnovovat játra a obnovovat jejich schopnost zachycovat a odstraňovat z krevního oběhu více tuků a toxinů (pokud máte vysokou hladinu cukru v krvi nebo inzulinovou rezistenci, je lepší omezit příjem ovoce na 2 porce denně). Konzumace bílkovin při každém jídle je důležitá, protože pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi, pomáhá při hubnutí a snižuje návaly hladu. Zařaďte do svého jídelníčku vejce, drůbež, mořské plody, maso, ořechy, semena, syrovátkový proteinový prášek, luštěniny a mléčné výrobky. Protože vyvážená strava vyžaduje také určité množství zdravých tuků, můžete zvážit zařazení olivového oleje, tučných ryb, lněných semínek, kokosového oleje, syrových ořechů a semínek.
  • Cvičení – Je důležité pravidelně cvičit. Nemusíte běhat maratony, ale rychlý běh nebo svižná procházka a dokonce i několik jednoduchých protahovacích cviků může být velmi prospěšné, pokud se rozhodnete být disciplinovaní.
  • Jaterní tonikum – Můžete si také vybrat dobré jaterní tonikum, které podpoří obnovu poškozených jaterních buněk a usnadní spalování tuků a detoxikační schopnosti jater. Nerozhodujte se však sami, pokud jde o nákup jaterního tonika. Nejprve se poraďte se svým lékařem a zjistěte, co vám doporučí pro váš stav.

Je důležité si uvědomit, že se nejedná o léčbu ze dne na den, ale o něco, co přinese ovoce až po měsících, ba dokonce letech disciplíny. Poraďte se s lékařem, aby vám v tomto procesu pomohl, a oslovte blízké přátele a členy rodiny, aby vás povzbudili, že se máte držet správné cesty. Přizpůsobení se zdravějším změnám životního stylu vám nejen pomůže dlouhodobě zvrátit následky cirhózy jater v raném stádiu, ale také se budete cítit lépe a pozitivněji.