Zdraví

Návyky pro aktivní a zdravý mozek po celý život

S přibývajícím věkem a obavami z demence nebo Alzheimerovy choroby se mnohem více zajímáme o stav svého mozku a o to, jak ho udržet v neporušeném stavu. Správný mozkový režim by však měl začít již v mladém věku a měl by být udržován po celý život.

Náš mozek je řídicím centrem našeho nervového systému. Jeho fyziologickým úkolem je přijímat informace z našeho těla, interpretovat je a řídit reakci. Náš mozek pomáhá provádět životně důležité operace, jako je dýchání, udržování krevního tlaku a uvolňování chemických látek a hormonů, které ovlivňují naši náladu a mnoho dalšího. Proto je nezbytné, abychom se zaměřili na správnou péči a léčbu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Udržení zdraví mozku vyžaduje:

  • Výživnou stravu a příjem vitamínů.
  • Správný odpočinek.
  • Cvičení.
  • Socializaci.
  • Neustálou mentální stimulaci.

V průběhu stárnutí začínáme pociťovat mentální úpadek, který je způsoben změnou propojení mezi mozkovými buňkami. Výzkum ukázal několik způsobů, jak pomoci našemu mozku zvýšit vitalitu, vytvořit rezervy mozkových buněk a vytvořit nová spojení.

Klíče k udržení zdravého a aktivního mozku

Pokračujte v učení

Je důležité se denně věnovat mentálně stimulujícím činnostem. Nezapomeňte střídat aktivity s různými podněty, aby byl mozek i nadále intelektuálně rozvíjen. Křížovky jsou dobrou volbou, ale ne dostatečnou.

Udržujte svou mysl ve stavu neustálého učení tím, že ji budete vystavovat novým podnětům. Nezapomeňte, že používáním paměti si ji udržíme bystrou.

Návrhy na stimulaci mozku:

  • Čtěte.
  • Pište.
  • Videohry.
  • Hádanky.
  • Hrajte hry.
  • Paměťová cvičení.
  • Nový jazyk.
  • Zapište se do nějakého kurzu.
  • Učte se denně nové slovo a hláskujte slova nejprve pomocí vizualizace.
  • Obratnost prstů (hra na hudební nástroj, stavění něčeho, pletení atd.).

Socializujte se

Sociální interakce pomáhá odvrátit deprese a stres, které mohou přispívat ke ztrátě paměti. Vyhledávejte příležitosti ke kontaktu s blízkými, přáteli a dalšími lidmi, zejména pokud žijete sami. Výzkumy spojují osamělost s atrofií mozku, takže zůstat společensky aktivní může mít opačný účinek a posílit zdraví vašeho mozku.

Lidé, kteří jsou společensky aktivnější oproti lidem, kteří se dostávají do izolace, budou kognitivně stárnout pomaleji.

  • Zapojte se do cvičení (jóga, běh).
  • Připojte se ke skupině s podobnými zájmy.
  • Obklopte se pozitivními přáteli a rodinou.

Cvičení

Když cvičíme, naše tělo uvolňuje endorfiny, které vyvolávají šťastné euforické pocity a umožňují našemu mozku podpořit a zabránit degeneraci oblasti hipokampu v mozku (část věnovaná učení a paměti).

Cvičení pomáhá zvyšovat vyšší úroveň myšlení, což pozitivně ovlivňuje naši schopnost učit se a podávat lepší výkony, a to po duševní stránce.

Kardiovaskulární cvičení může skutečně pomoci vytvářet nové mozkové buňky, kterým se říká neurogeneze. Náročný trénink může zvýšit množství proteinů odvozených od mozku, o nichž se předpokládá, že pomáhají při rozhodování, myšlení a učení.

Je také skvělým prostředkem pro snížení stresu, což je zdravé pro náš duševní stav a funkci mozku.

Zdravá výživa

Jedna studie ukázala, že lidé s vyšší hladinou živin měli tendenci dosahovat vyšších výsledků v kognitivních testech.

Výživná strava je důležitá pro správnou péči o naši mysl a zdravé stárnutí. Existuje řada vitaminů, které tento proces rovněž usnadní. Můžete je jíst ve vyvážené stravě nebo je užívat v doplňcích stravy.

Foláty: Kyselina listová je něco, co se podílí na naší produkci neurotransmiterů a hormonů podporujících dobrý pocit. Její nízká hladina v krvi v nás může zanechat deprese, úzkost, podrážděnost, zapomnětlivost a určitou únavu. Bylo prokázáno, že kyselina listová s vitaminem B12 pomáhá zpomalit duševní pokles u pacientů, kteří vykazují příznaky. Foláty se nacházejí v listové zelenině, fazolích, chřestu, celozrnných potravinách, lososu, avokádu atd.

Vitamin D: V našem mozku se nacházejí receptory vitaminu D, v nichž vitamin pomáhá odstraňovat plak nebo bílkovinné usazeniny, které se objevují v mozku nemocných Alzheimerovou chorobou. Nízká hladina vitaminu D je také spojována s demencí. Najdeme ho v tučných rybách, pomerančovém džusu, obohaceném mléce, obilovinách atd.

Antioxidanty: Vitamín C a E bojují proti oxidačnímu stresu a volným radikálům, které byly zjištěny u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Potraviny s vitaminem E jsou semena, ořechy, celozrnné výrobky, rostlinné oleje, listová zelenina atd. Vitamin C se nachází v některých druzích ovoce a zeleniny, jako jsou citrusové plody, kiwi, bobulovité ovoce, brokolice, papriky atd.

Středomořská strava

Vaše strava hraje velkou roli pro zdraví vašeho mozku. Zvažte dodržování středomořské stravy, která klade důraz na rostlinné potraviny, celozrnné výrobky, ryby a zdravé tuky, jako je olivový olej. Obsahuje méně červeného masa a soli než běžná strava.

Studie ukazují, že lidé, kteří důsledně dodržují středomořskou stravu, mají menší pravděpodobnost výskytu Alzheimerovy choroby než lidé, kteří tuto stravu nedodržují. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, které části stravy nejvíce pomáhají funkci mozku. Víme však, že omega mastné kyseliny obsažené v extra panenském olivovém oleji a dalších zdravých tucích jsou životně důležité pro správné fungování buněk, zřejmě snižují riziko ischemické choroby srdeční, zvyšují mentální soustředění a zpomalují pokles kognitivních funkcí u starších osob.

Spánek

Je velmi důležité dopřát si klidný spánek, protože je to velmi aktivní období pro vývoj a schopnost fungování našeho mozku. S přibývajícím věkem se náš spánek REM (rychlé oční pohyby) začíná zhoršovat, což může hrát významnou roli v tom, jak zpracováváme věci, pamatujeme si a fungujeme. REM zabírá asi 25 % našeho normálního spánku, pokud nemáme dostatek spánku, jsme příliš unavení, vyčerpaní a mentálně zaostáváme. Průměrný dospělý člověk potřebuje 7-8 hodin spánku za noc.

Zdřímnutí: Dejte si 20-30minutový denní spánek, abyste zlepšili své dovednosti a paměť, může to být dokonce stejně účinné jako noční spánek. Nejvhodnější doba je hned po obědě – je to nejsnazší doba na usnutí a přínos hlubokého spánku.

Zařazení těchto prospěšných návyků do našeho života zvýší naši duševní jasnost a emoční pohodu, čímž vytvoříme mnohem efektivnější velící centrum a zdravý život.