Co pomáhá na zácpu v těhotenství a jak jí předcházet
Co mohu užívat na zácpu v těhotenství? Tuto otázku klade většina nastávajících maminek svým přátelům, rodině i gynekologům.
Když čekáte své první dítě, setkáte se poprvé v životě s mnoha příznaky. Jedním z nich může, ale nemusí být zácpa. Statistiky odhalují, že 10 až 40 procent žen má během těhotenství epizody zácpy.
Méně časté vyprazdňování, tvrdá nebo hrudkovitá stolice, méně než tři vyprázdnění za týden nebo nadměrné namáhání při odchodu stolice jsou příznaky zácpy související s těhotenstvím.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo způsobuje zácpu v těhotenství?
Zácpa na počátku těhotenství může být způsobena v důsledku zvyšující se hladiny hormonu lidského choriového gonadotropinu (hCG). Je to také hormon zodpovědný za nevolnost a zvracení neboli ranní nevolnost. V polovině a na konci těhotenství se s ním můžete potýkat, protože cirkulující progesteron může zpomalovat pohyby v trávicím traktu. Také s tím, jak dítě roste, může tlačit na střeva matky a způsobovat zpoždění trávení nebo obstrukce.
Mezi další příčiny těhotenské zácpy může patřit snížená fyzická aktivita, úzkost, doplňování železa a nedostatečný příjem tekutin. Není neobvyklé, že se v průběhu těhotenství mnohé z těchto faktorů spojí a situaci ještě zhorší. Navíc u mnoha žen, které zácpa trápila již před početím, je pravděpodobnější, že během těhotenství zaznamenají zhoršení příznaků.
Nicméně většinu těchto případů vyřeší gynekolog nebo praktický lékař těhotné ženy, jen málokterý případ vyžaduje pomoc gastroenterologa.
Domácí prostředky proti zácpě v těhotenství
Zácpa v souvislosti s těhotenstvím je poměrně častá a téměř nevyžaduje rozsáhlé vyšetření nebo léčbu. Zde je několik tipů a triků, které vám pomohou předcházet a léčit zácpu v těhotenství.
Doplňte vlákninu
Pokud jste těhotná a máte zácpu, je pravděpodobné, že prostě nekonzumujete dostatek vlákniny. Snažte se zvýšit příjem vlákniny konzumací dobře snášených potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou obiloviny (zejména otruby), ovesné vločky, čerstvé a sušené ovoce.
Jak na objemotvorné látky?
Pokud z nějakého důvodu nejste schopna upravit svůj jídelníček nebo zvýšit úroveň aktivity tak, abyste pocítila úlevu od těhotenské zácpy, jistě vám pomůže doplnění stravy čtyřmi až šesti polévkovými lžícemi otrub. Můžete také vyzkoušet jiný objemotvorný prostředek, jako je psyllium, metylcelulóza nebo polykarbofil. Stačí je konzumovat s 1 až 2 sklenicemi vody. Působí na zmírnění zácpy tím, že zvyšují obsah vody ve stolici a její objem a zkracují dobu průchodu tlustým střevem.
Pití velkého množství tekutin
Pití vody je důležité každý den a jeho význam narůstá během těhotenství z několika důvodů. Pití velkého množství tekutin je při zvládání zácpy v těhotenství klíčové, zejména když zvyšujete příjem vlákniny. Společně se podílejí na tom, aby vaše stolice byla ve skvělé formě. Každý den vypijte 10 až 12 sklenic tekutin – může to být ve formě vody, limonády, džusů, jemné kokosové vody, mléčných koktejlů, ledové tříště a smoothies. Vyhýbejte se nápojům s kofeinem, jako je káva a kola, protože mají tendenci vás dehydratovat. Nezapomeňte také více pít, pokud žijete v místech s vysokou teplotou a vlhkostí, a po cvičení.
Projímadla a změkčovadla stolice
V některých případech lze pro úlevu od těhotenské zácpy doporučit změkčovadla stolice nebo projímadla. Zatímco změkčovadla stolice jsou pro maminku i dítě většinou považována za bezpečná, projímadla nemusí být tak dobře snášena. Přinášejí vedlejší účinky, jako je nadýmání, křeče v břiše, přetížení solí, dehydratace, průjem a plynatost.
Přehodnoťte své prenatální přípravky
Jedním z nejčastějších vedlejších účinků užívání prenatálních vitamínů a minerálů je kromě nevolnosti a zvracení také zácpa. Doplňky železa předepisované v těhotenství mohou vést k zácpě. V prvním trimestru může těhotná žena užívat samotnou kyselinu listovou nebo multivitamín, který železo neobsahuje. Nebylo pozorováno, že by to přispívalo k nevolnosti, zvracení a zácpě v časném těhotenství. Po odeznění těchto příznaků se vždy můžete vrátit k běžným multivitamínům.
Dopřejte si trochu pohybu
Když si uděláte čas na cvičení, prospějete tím nejen sobě a svému miminku, ale také udržíte na uzdě zácpu související s těhotenstvím. Neaktivní budoucí maminky mají větší šanci trpět zácpou, proto dbejte na to, abyste byla aktivní alespoň třikrát týdně po dobu 20-30 minut. Pomůže to vašim střevům pracovat efektivněji tím, že stimuluje vaše střeva. Chůze, plavání, jóga, lehké posilování a další jednoduchá a mírná cvičení jsou považována za bezpečná pro těhotné.
Vezměte si na pomoc probiotika
Probiotika jsou přirozeně přítomna v mnoha potravinách. Dobře fungují jako úleva od těhotenské zácpy, protože mění střevní flóru a mohou také zlepšit funkci střev. Svůj jídelníček můžete obohatit o potraviny bohaté na probiotika, jako jsou jogurty a kimči, nebo vyzkoušet probiotické doplňky stravy, které jsou dostupné bez předpisu. Ačkoli probiotika nebyla u těhotných pacientek podrobně zkoumána, mají jen malý nebo žádný potenciál škodlivosti pro vás nebo vaše rostoucí dítě.
Vyzkoušejte některé domácí prostředky
Pokud vše ostatní selže, zkuste povzbudit svá střeva pomocí některých domácích prostředků, které se předávají z generace na generaci.
- Jedním z nich je vypít před spaním teplé mléko, pokud se vám při pití mléka nebude dělat nevolno. Většinou vám to pomůže až ráno. Je prokázáno, že teplé mléko před spaním zajišťuje dobrý spánek a ráno usnadňuje vyprazdňování.
- Další starou oblíbenou metodou je vypít po probuzení teplou vodu s citronem. Voda má přirozenou schopnost změkčovat stolici a citron má vysoký obsah kyselin (kyselina askorbová), které mohou zmírnit případné žaludeční potíže. Společně dobře působí na zmírnění zácpy.