Zdraví

Hyperemesis gravidarum: Co znamená zvracení v těhotenství

Přivádí vás ranní nevolnost k šílenství? Možná je to víc, než si myslíte. Většina budoucích maminek zažívá v prvním trimestru tu či onu formu ranní nevolnosti. A někdy se tento příznak dokonce neomezuje jen na rána. Pro některé ženy však může být tato ranní nevolnost více vysilující než obvykle. Hyperemesis gravidarum neboli nadměrné zvracení v těhotenství je vzácný stav charakterizovaný extrémním zvracením a nevolností, který postihuje 0,5 až 2% těhotných. Zajímá vás, zda máte tento stav? Zde je vše, co potřebujete vědět o nadměrném zvracení v těhotenství.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčina hyperemesis gravidarum

Skutečná příčina hyperemesis gravidarum (nadměrné zvracení) není dosud známa. Obecně se však má za to, že tento stav způsobuje zvýšení hladiny hormonů, zejména estrogenu a lidského choriového gonadotropinu (hormon produkovaný placentou na samém počátku těhotenství). Hyperemesis gravidarum obvykle udeří někde mezi čtvrtým a šestým týdnem těhotenství a říká se, že nejhorší je od devátého do třináctého týdne. Zatímco u přibližně 22 procent žen trvá hyperemesis gravidarum po celou dobu těhotenství, většina případů odeznívá kolem 20. týdne těhotenství.

Příznaky hyperemesis gravidarum

Kromě silného zvracení a nevolnosti jsou běžně pozorovanými příznaky hyperemesis gravidarum následující příznaky.

• Úbytek hmotnosti
• Dehydratace
• Úbytek svalové tkáně (úbytek zdravé, potřebné tkáně)
• Nerovnováha minerálů, která vede ke slabosti, závratím a kolísání krevního tlaku
• Nechuť k jídlu
• Snížené močení
• Nadměrné slinění

Důsledky hyperemesis gravidarum

Tento stav může být poměrně závažný a má následky pro matku i dítě. Těhotné ženy s hyperemesis gravidarum mohou být podvyživené, což může ranní nevolnost ještě zhoršit. Děti z takových těhotenství se pravděpodobně narodí předčasně, mají nízkou porodní hmotnost a jsou malé na svůj gestační věk. Mohou také vyrůstat s problémy s pozorností, nižší vytrvalostí při plnění úkolů a s poruchami emocí a chování.

Riziko hyperemesis gravidarum

I když důvod, proč některé ženy trpí hyperemesis gravidarum častěji než jiné, není zcela jasný, je pravděpodobné, že máte vyšší riziko tohoto onemocnění, pokud jste s ním prodělala předchozí těhotenství. Rizikové mohou být i dlouhé intervaly mezi těhotenstvími. Vaše geny vás také mohou činit náchylnější k tomuto onemocnění, což znamená, že pokud ho měla vaše maminka, můžete ho mít i vy.

Způsoby, jak zmírnit příznaky nadměrného zvracení

Úprava stravy a životního stylu vám může přinést úlevu od příznaků tohoto onemocnění. Zde je několik jednoduchých kroků, které mohou pomoci.

• Co nejvíce odpočívejte.
• Vyhýbejte se všemu, co vyvolává nevolnost.
• Jezte častěji a menší jídla.
• Pijte hodně vody, abyste se vyhnuli dehydrataci.
• V některých případech se ukázalo, že fungují i alternativní metody léčby, jako je akupunktura a hypnóza.

Nyní, když víte vše, co je třeba o tomto stavu vědět, budete schopna rozpoznat, kdy vaše těhotenské příznaky nejsou normální, a zabránit tak poškození vás i vašeho dítěte.