Zdraví

Jak se vyhnout dehydrataci během těhotenství

Voda je pro život nezbytná. Ve skutečnosti tvoří 50 až 75 procent našeho těla. Je základem trávicích šťáv, krve, moči a potu, a je také přítomna v kostech, tuku a svalové hmotě. A protože naše tělo vodu neukládá, musíme ji každý den přijímat čerstvou.

Voda je o to důležitější, když jste těhotná. Pomáhá při tvorbě placenty, která dodává živiny vašemu dítěti v děloze. Je také nezbytná pro tvorbu plodového vaku. Ve skutečnosti potřebujete v těhotenství asi o 750 až 1000 ml vody více než jindy (dospělá žena běžně potřebuje asi 2,1 litru vody denně). Proto je důležité, abyste v těhotenství zůstala hydratovaná.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příznaky dehydratace

Podívejme se na některé příznaky, které mohou naznačovat, že jste dehydratovaná:

  • Tmavě zbarvená moč
  • Pocit žízně
  • Pocit závratě
  • Bolest hlavy
  • Pocit únavy
  • Suché rty, ústa nebo oči
  • Časté vylučování moči
  • Přehřátí matky. Voda pomáhá regulovat tělesnou teplotu a její nedostatečný příjem může vést k přehřátí, což je v těhotenství častý příznak dehydratace.

Pokud jste již osm hodin nevyprázdnila moč, máte slabý nebo zrychlený puls a cítíte se zmatená, můžete být silně dehydratovaná. Jedná se o závažný stav a potřebujete okamžitou lékařskou pomoc.

Co způsobuje dehydrataci u těhotných žen?

Faktory, které mohou vést k dehydrataci u všech lidí – jako je nadměrné pocení v důsledku horkého počasí nebo cvičení, nepřijímání dostatečného množství tekutin, nadměrné močení v důsledku stavů, jako je cukrovka nebo onemocnění ledvin atd. – mohou způsobit dehydrataci i v těhotenství.

Extrémní ranní nevolnost, známá jako hyperemesis gravidarum, je stav specifický pro těhotenství, který způsobuje dehydrataci. Je normální, že ženy během prvního trimestru pociťují nevolnost a zvracení. Obvykle začíná kolem šestého týdne těhotenství, vrcholí kolem devátého a ustupuje do šestnáctého nebo osmnáctého týdne. U některých žen však dochází k její těžké verzi, která je vystavuje riziku dehydratace. U žen s tímto onemocněním může ranní nevolnost začít dříve (mezi čtvrtým a pátým týdnem). Ačkoli se obvykle nastávající maminka cítí lépe během druhého trimestru (kolem dvacátého týdne), některé ženy mohou ranní nevolnost pociťovat po celou dobu těhotenství.

Je dehydratace pravděpodobnější v některém konkrétním trimestru?

Měla byste se dehydratace více obávat v některém konkrétním období těhotenství? Přestože je důležité udržovat hydrataci po celou dobu těhotenství, dbejte na to, abyste přijímala dostatek tekutin zejména v období, kdy jste náchylná ke ztrátám tekutin. Například během prvního trimestru, kdy můžete mít ztráty tekutin způsobené ranními nevolnostmi, musíte být obzvláště opatrná. A opět během třetího trimestru, protože tehdy se u některých žen objevuje průjem.

Účinky dehydratace na těhotné ženy

Pokud jste během těhotenství dehydratovaná, mohou nastat vážné komplikace:

Vaše dítě může mít defekty neurální trubice, což jsou vrozené vady páteře, míchy nebo mozku.

Můžete mít nízkou hladinu plodové vody, která chrání vaše dítě v děloze. Ačkoli se tento stav může vyvinout kdykoli, obvykle se objevuje během třetího trimestru.

Dehydratace může způsobit Braxton Hicksovy kontrakce, které se běžně vyskytují během třetího trimestru. Jsou normální a mají tendenci zesilovat s blížícím se časem porodu (kdy se obvykle nazývají falešný porod).

Mohlo by dojít k předčasnému porodu.

Může se vám tvořit nedostatečné množství mateřského mléka.

Jak se vyhnout dehydrataci během těhotenství

Přijímejte tekutiny v různých formách

Pro prevenci dehydratace v těhotenství je zásadní zajistit si dostatečný příjem tekutin. Nemusíte se však omezovat jen na pití nudné vody! Existuje mnoho způsobů, jak do svého jídelníčku zařadit tekutiny. To, že budete konzumovat výživné potraviny, jako jsou vodnaté kaše z rýže a luštěnin, nebo pít mléko, totiž zvýší příjem tekutin během prvního trimestru a zabrání dehydrataci v důsledku ranních nevolností. Můžete také popíjet další tekutiny bohaté na živiny, jako je jemná kokosová voda, abyste se udržela hydratovaná.

Další lék spočívá ve smíchání šťávy z půlky citronu se 2 lžičkami cukru a špetkou soli a přidání do půl litru vody. Vypití jednoho šálku každé 2-3 hodiny může pomoci zabránit dehydrataci a také potlačit nevolnost.

Používejte perorální rehydratační roztok

Pokud se u vás objeví příznaky dehydratace, musíte podniknout kroky k nahrazení ztracených tekutin i minerálů. Orální rehydratační roztok si můžete připravit doma smícháním 6 lžiček cukru a půl lžičky soli v 1 litru čisté pitné vody. Pokud je pro vás obtížné udržet tekutiny v těle kvůli zvracení, zkuste místo vypití většího množství tekutin často popíjet menší množství.

Omezte kofein

Vyhněte se nadměrné konzumaci kofeinu, protože je to diuretikum a může zvýšit množství vylučované moči. Ve skutečnosti se doporučuje, abyste v těhotenství omezila příjem kofeinu na 200 ml denně, což obecně znamená jeden šálek kávy.

Vyhýbejte se vystavování se teplu a namáhavému cvičení

Může být také dobré vyhnout se pobytu v horku nebo aktivitám, jako je namáhavé cvičení, které mohou vést k přehřátí a dehydrataci. I když je určitá míra cvičení v těhotenství zdravá, nepřehánějte to a nezatěžujte své tělo.