Zdraví

Změny, které je třeba provést, pokud máte syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je porucha endokrinního systému u žen v reprodukčním věku. Je charakterizována tvorbou cyst ve vaječnících naplněných tekutinou, které narušují jejich normální funkci. Ženy se syndromem polycystických vaječníků mají nepravidelnou nebo chybějící menstruaci, nadměrný růst ochlupení na obličeji a na těle (v důsledku nadměrné produkce androgenů), obezitu a akné.

Přestože přesná příčina syndromu polycystických vaječníků není známa, vědci tvrdí, že možnými viníky mohou být nadměrná produkce inzulínu nebo inzulínová rezistence, nízký stupeň zánětlivosti a dědičnost. Dlouhodobý dopad syndromu polycystických vaječníků může vést k dalším komplikacím, jako je neplodnost, diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak, rakovina dělohy, těhotenská cukrovka, spánková apnoe a deprese. Léčba je obvykle symptomatická a nezajišťuje úplné vyléčení. Předepisují se léky, které pomáhají regulovat menstruační cykly, pomáhají při ovulaci a kontrolují růst vlasů.

I když může být život se syndromem polycystických vaječníků těžký, drobné úpravy nebo změny v životním stylu mohou pomoci k jeho lepšímu zvládání.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Změny životního stylu, které pomáhají zvládat syndrom polycystických vaječníků

Hlídejte si váhu

Syndrom polycystických vaječníků může postihnout jak štíhlé ženy, tak ženy s nadváhou, nicméně u žen s nadváhou nebo obezitou je tento stav poměrně závažný. Přibližně 50 % žen se syndromem polycystických vaječníků je obézních. Nejjednodušší způsob, jak regulovat váhu, je nepřibírat kila navíc, zejména v oblasti břicha. Klíčem k úspěchu je dodržování takové stravy, která vám pomůže udržet si optimální váhu a nepřibírat na ní.

V případě, že jste obézní, dodržujte pravidelný cvičební režim. Přesuňte svou pozornost z hubnutí na udržování aktivity. Poraďte se se svým lékařem, abyste věděli, jaká strava a forma cvičení vám pomůže dosáhnout požadovaného efektu. Tedy – udržet si zdravou váhu a nepřibírat na váze.

V dnešní době nabývají na významu módní diety. Zaměřují se především na konzumaci stravy s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem bílkovin. Zcela však opomíjejí důraz na příjem minerálních látek a vitaminů. To z dlouhodobého hlediska snižuje metabolismus organismu, čímž se snižuje váš krevní tlak. Tělo přechází do hladového režimu, kdy se veškerá přijatá potrava přemění a uloží jako tuk, čímž se vaše snaha o zhubnutí znehodnotí.

Proveďte změny ve stravování

Inzulín je hormon produkovaný slinivkou břišní, který pomáhá buňkám přeměňovat glukózu na energii. Ženy se syndromem polycystických vaječníků mají inzulinovou rezistenci, kvůli které nemohou tento hormon účinně využívat, což vede k vysoké hladině cukru v krvi. Normální jedinec může získat 45-60 % doporučených denních kalorií ze sacharidů. U žen se syndromem polycystických vaječníků se však očekává, že se budou držet v nižším rozmezí kolem 43 %. To má za následek lepší citlivost na inzulín.

Úplné omezení sacharidů by však mohlo být hrubou chybou. Vyhladoví vaše tělo po nezbytných sacharidech, což má za následek náhlý pokles hladiny glukózy, což vede k poklesu krevního tlaku. Trik spočívá v zařazení komplexních sacharidů, které mají zároveň vysoký obsah vlákniny. Komplexní sacharidy se tráví déle, což vede k pomalému nárůstu hladiny cukru. Mezi sacharidy s vysokým obsahem vlákniny patří celozrnné pečivo a obiloviny, hnědá rýže, ječmen, celozrnné těstoviny, fazole a pšenice bulgur. Doporučuje se také vyhýbat se jednoduchým sacharidům, na které máte často chuť. Mezi ně patří sušenky, koblihy, limonády, balené ovocné šťávy, zmrzliny a koláče.

Zařazení denní doporučené porce bílkovin v množství 46 gramů nebo o něco více vám pomůže kompenzovat kalorie, kterým jste se vyhnuli konzumací menšího množství sacharidů. Doporučují se bílkoviny ze zdrojů, jako jsou ryby, mléčné výrobky, fazole, drůbež a vejce.

Další nezbytnou změnou je změna zdrojů tuků z těch se špatným cholesterolem na ty s dobrým cholesterolem. To znamená vyhnout se pizze, hranolkům, hamburgerům a uzeninám a přejít na ořechy, semínka a avokádo.

Chroupání ovoce a syrové zeleniny nejenže dodá potřebné vitaminy a minerály, ale může také nahradit nezdravé mlsání.

Vzdejte se stimulantů

Nejčastějšími formami stimulantů, které mohou zhoršit stav syndromu polycystických vaječníků, jsou kofein, nikotin, kokain a amfetamin. Pokud jste pod vlivem některého z nich, doporučujeme s nimi přestat dříve, než způsobí ve vašem těle spoušť.

Studie ukazují, že ženy se syndromem polycystických vaječníků, které pravidelně pijí kávu, jsou náchylnější k rozvoji cukrovky 2. typu. Protože vaše inzulínová rezistence je již tak vysoká, konzumace kofeinu může citlivost ještě snížit. Výzkumy také ukazují, že konzumace více než 4 šálků kávy denně může u žen způsobit neplodnost. Vzhledem k tomu, že syndrom polycystických vaječníků má přímý vliv na plodnost, může popadnutí šálku kávy pokaždé, když na ni dostanete chuť, jen více uškodit.

O neblahých dopadech kouření cigaret jsme toho všichni četli dost a dost. Od zvyšování rizika cukrovky a srdečních onemocnění až po neplodnost, nikotin nepřináší nic dobrého. U zdravých žen se při vytrvalém kouření drasticky snižuje funkce vaječníků. A u žen se syndromem polycystických vaječníků se již tak narušená funkce vaječníků dostává do dalšího chaosu.

Stejně jako tabák mají i kokain a amfetamin nepříznivý vliv na funkci vaječníků žen se syndromem polycystických vaječníků.

Uvolněte se a relaxujte

Vidět, jak jde vaše tělo proti vám, je skličující, ať už jde o neúspěšné hubnutí nebo depilaci tváří každých patnáct dní. Výše zmíněné faktory vás navíc mohou učinit neplodnými. A neschopnost otěhotnět je nesmírně demotivující. Takové věci často způsobí, že žena se syndromem polycystických vaječníků sklouzne do úzkosti a deprese.

Cvičení hlubokého dýchání a relaxačních technik prokázalo účinné výsledky při zvládání těchto příznaků. Ty fungují tak, že v těle uvolňují endorfiny, což jsou hormony dobré nálady. Kromě toho, že vám tato cvičení zvednou náladu, zlepší také vaši duševní sílu, což vám umožní lépe se vypořádat se zdravotními problémy.

Relaxační perličková koupel jednou týdně může také uklidnit vaše svaly a nervy.

Udržujte pravidelný spánkový režim

Nepřerušovaný spánek v délce 7-8 hodin se doporučuje pro každého. Narušený spánek může způsobit, že každý z nás bude celý den podrážděný, rozmrzelý a nepozorný. Zvyšující se míra stresu u žen se syndromem polycystických vaječníků vyžaduje důležitost pravidelného spánkového režimu ještě více. Zvládání fyzického a psychického rozrušení vyžaduje jasnost myšlenek a té lze dosáhnout díky dobrému spánku.

Studie ukazují, že očekávané výsledky hubnutí jsou optimisticky dosažitelné, pokud má člověk pravidelný cyklus spánku a bdění. Zlepšuje se také hormonální funkce.

V případě potřeby vyhledejte podporu a pomoc

Je důležité vědět, že na to nejste sami. Mnoho žen se potýká s podobnými fyzickými i psychickými potížemi. Přidejte se ke komunitě nebo podpůrné skupině, kde se můžete podělit o své zkušenosti. Být součástí této skupiny (skupin) může pomoci najít užitečné tipy a triky, jak zvládnout syndrom polycystických vaječníků. Nebojte se podělit se svým lékařem o změny, kterými procházíte, a požádejte ho o pomoc při překonávání příznaků.

Pro tento stav neexistuje žádné univerzální řešení. Vzhledem k tomu, že každá žena zažívá kombinaci těchto příznaků a reaguje jinak na různé léky nebo přístup, pomůže vám pochopit, co pro vás nejlépe funguje. To, že máte nějaké onemocnění, neznamená, že nemůžete žít šťastný život. Váš postoj a přístup mohou mít vliv na změnu.