7 změn životního stylu které vám zpříjemní život s PCOS

Dnes není neobvyklé, že trpíte syndromem polycystických vaječníků (PCOS) nebo znáte dost žen, které jím trpí.

PCOS je běžné endokrinní onemocnění způsobené hormonální nerovnováhou, která způsobuje, že vaječníky ženy produkují nadměrné množství testosteronu, běžně známého jako mužský pohlavní hormon. Všechny zdravé vaječníky produkují malé množství tohoto hormonu – jeho nadměrné množství však může způsobit změny v reprodukčním systému.

Není třeba dodávat, že toto onemocnění s sebou nese reprodukční a metabolické důsledky, včetně anovulace (proces, který napomáhá ovulaci), nepravidelné menstruace, obezity, neplodnosti a dokonce i zvýšeného rizika vzniku cukrovky 2. typu.

Mnoho žen s PCOS trpí cukrovkou, a proto se provádí výzkum, aby se zjistilo, zda mezi nimi existuje souvislost. Proto se často označuje jako „příbuzný cukrovky“.

Přestože toto onemocnění zatím nelze vyléčit, můžete provést určité změny ve svém životním stylu, abyste zmírnili jeho příznaky a cítili se lépe. Zde je seznam několika změn životního stylu, které můžete zařadit do svého života, abyste si usnadnili život s PCOS.

1. Odhoďte nadbytečná závaží

Protože existuje jasná souvislost mezi obezitou a PCOS, není překvapivé, že pokles váhy nakonec jedinci s tímto onemocněním pomůže k lepšímu.

Ženy s tímto onemocněním bohužel těžko shazují nadbytečná kila, protože onemocnění narušuje funkci ghrelinu, hormonu hladu. Zvýšené pocity hladu nutí ženy jíst více jídla a tíhnout k sacharidům, což vede k dalšímu přibírání na váze.

Ne vše je však ztraceno. Podle studie může být důsledná snaha o hubnutí pomocí vyvážené stravy a pravidelného cvičení účinná při snižování některých zdravotních potíží spojených s onemocněním, jako je vysoký krevní tlak a cukrovka.

Výzkumníci také dospěli k závěru, že někdy může samotný úbytek hmotnosti vrátit hladinu hormonů do normálu, což způsobí vymizení nebo zmírnění mnoha příznaků tohoto onemocnění. Takže to rozhodně stojí za námahu!

2. Pozor na cukr

Pokud trpíte syndromem polycystických vaječníků, bylo by dobré držet si dostatečný odstup od buchet, koláčů, dortů a zmrzliny, jakož i od všech potravin, které obsahují příliš mnoho cukru.

Při nákupu potravin si při čtení etiket dávejte pozor na jiné názvy cukru, jako je sacharóza, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a dextróza. Dávejte si také pozor na cukr, který se skrývá ve škrobnatých potravinách, a také v nápojích, jako jsou limonády, džusy, mražené jogurtové koktejly a minerálky.

Ženám trpícím PCOS se doporučuje dieta s nízkým glykemickým indexem a nízkým obsahem sacharidů. To platí zejména v případě, že se vám většina kil hromadí na břiše, které patří mezi největší rizikové faktory vzniku cukrovky.

3. Překonejte stres a rozmazlujte se

Pokud vedete hektický a roztěkaný život, je pravděpodobné, že stres váš PCOS zhoršuje. Stresový hormon kortizol je ve skutečnosti produkován ovariálním hormonem progesteronem. Příliš mnoho stresu tedy znamená velkou produkci kortizolu na úkor progesteronu – uvolňujícího hormonu pro dobrý pocit.

To následně způsobuje nadprodukci androgenů a zvýšení hladiny inzulínu, což přispívá k příznakům PCOS. V takovém případě jsme citlivější na stresory, což dále přispívá k našim potížím s tímto onemocněním.

Zkuste meditaci, maloobchodní terapii, dohánění restů s přáteli, sledování zábavných filmů, popíjení zeleného čaje nebo si jednoduše hrajte se svým psem.

Dělejte cokoli, co vám pomůže snížit hladinu stresu, a začnete pozorovat změny ve svých problémech s PCOS. Snížíte tím hladinu produkovaného kortizolu, čímž se sníží stres a jeho vliv na organismus, který může zhoršovat příznaky PCOS.

4. Vyzkoušejte řešení z Dálného východu

Co takhle vyzkoušet akupunkturu nebo čínské bylinné léky, abyste zvládli život s PCOS? Mnohé z těch, jež trpí tímto onemocněním, nachází útěchu v doplňkové a alternativní medicíně.

Je známo, že akupunktura snižuje zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů a zlepšuje frekvenci menstruace při PCOS. Působí tak, že moduluje endokrinní a metabolické funkce u žen s tímto onemocněním.

Spolu s akupunkturou mohou pomoci také čínské bylinné léky, které obsahují složky, jako je skořicová kůra, lékořice a kořen pampelišky.

5. Řekněte ano józe

Vzhledem k tomu, že k epidemii PCOS přispívá stres a obezita, potřebujeme něco, co tuto civilizační chorobu zastaví hned v zárodku. Účinným způsobem může být jóga.

Mezi nejlepší jógové cvičení při PCOS patří surya namaskar, paschimottan asan, bhujangasan a shalabhasan, které pomáhají snižovat hmotnost a odvádět toxiny z těla.

Pránájáma a relaxační jógové pozice jako šavásana a makarasana také pomáhají zmírnit příznaky onemocnění. Jóga při PCOS funguje tak, že vytváří rovnováhu mezi funkcemi našeho hypotalamu, hypofýzy a vaječníků.

Jóga je také skvělý způsob, jak si zacvičit, pokud se vám nechce do posilovny. Podle studie zahrnující dospívající dívky s PCOS se ukázalo, že jóga je účinnější než běžné formy cvičení. Vedla ke zlepšení hodnot glukózy, lipidů a inzulínu, včetně hodnot inzulínové rezistence.

6. Přechod na alkalickou redukovanou vodu

Malé změny mohou vést k velkému zlepšení. Jednou takovou malou změnou je popíjení vody se sníženým obsahem alkalických látek namísto normální vody. Podle studie nejenže alkalická redukovaná voda (ARW) významně pomáhá snižovat obezitu, ale může také zlepšovat patofyziologické (hormonální, metabolické a imunologické) nerovnováhy vzniklé při PCOS.

Pití alkalické redukované vody (k čemuž stačí jen přejít na čistič vody) může pomoci při zlepšení neplodnosti pacientek se syndromem polycystických vaječníků.

7. Přestaňte kouřit

Kouření cigaret je silně spojeno s nepříznivými reprodukčními výsledky. Obecně je pro vaše reprodukční zdraví škodlivé, i když se s tímto onemocněním nepotýkáte.

Vědci dospěli k závěru, že kouření vyvede vaše hormony z míry. U žen s PCOS vede ke zvýšení hladiny volného testosteronu a inzulínu nalačno, což vede ke zhoršení inzulínové rezistence. Takže tady je další důvod, proč se tohoto nezdravého zlozvyku zbavit!

Pokud vám tedy syndrom polycystických vaječníků působí příliš velké potíže, zvažte tyto změny životního stylu. Než však provedete dramatickou změnu, vždy se poraďte se svým lékařem, zejména pokud máte i jiné zdravotní potíže.

Zdroje: Johns Hopkins Medicine , National Health Service