9 způsobů jak může Koenzym Q10 (CoQ10) změnit vaše zdraví

Koenzym Q10 může znít jako něco ze sci-fi filmu, ale ve skutečnosti je to nezbytná sloučenina. Mitochondrie, „elektrárny“ vašich buněk, ho potřebují k výrobě energie. Díky němu jsou buňky stále v pohybu! Koenzym Q10 je tak důležitý, že jeho nízká hladina souvisí s cukrovkou, rakovinou, srdečními chorobami a neurodegenerativními poruchami. Proč tedy neuvažovat o doplňcích stravy?

Najdete ho ve formě tablet. A aby toho nebylo málo, doplňky stravy nezpůsobují vedlejší účinky a stále vznikají nové přípravky. Ty jsou navrženy tak, aby zvyšovaly vstřebávání a distribuci v tkáních, což vám pomůže z každé pilulky vytěžit maximum.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je Koenzym Q10?

Koenzym Q10 neboli CoQ10 neboli ubichinon je látka, která se nachází téměř v každé naší buňce. Funguje jako přenašeč elektronů a protonů a pomáhá mitochondriím produkovat ATP, neboli energii. Nejvyšší hladiny CoQ10 se nacházejí v nejdůležitějších orgánech: Srdce, ledviny a játra. Ty spotřebovávají nejvíce energie a CoQ10 jim pomáhá tuto práci vykonávat.

Je však také známý jako antioxidant, což znamená, že dokáže vychytávat a ničit volné radikály dříve, než způsobí škodu. Dokonce i geny jsou na CoQ10 závislé! Bez něj by nemohly vykonávat životně důležité funkce, jako je buněčná signalizace, transkripce a metabolismus.

Je zřejmé, že Koenzym Q10 je jednou z velmi důležitých živin. Zde se dozvíte, jak mohou tyto doplňky prospět vašemu celkovému zdraví.

Zdravotní přínosy Koenzymu Q10

1. Zlepšuje plodnost

S přibývajícím věkem množství CoQ10 klesá, což ztěžuje tělu ochranu vajíček před oxidačním poškozením. Podle studie z roku 2015 v časopise Aging Cell však mohou doplňky stravy situaci zvrátit. Zlepší se také funkce mitochondrií ve vaječných buňkách.

Podobné přínosy byly zjištěny i u mužské neplodnosti. Obvykle je počet a pohyblivost spermií s CoQ10 na štíru. Nízké hladiny bohužel korelují s nízkým počtem spermií a špatnou pohyblivostí. Suplementace v podstatě poskytuje palivo, které pomáhá malým spermiím pohybovat se s lehkostí.

2. Podporuje zdraví pokožky

Péče o pleť nekončí u opalovacího krému a mytí obličeje. S živinou, jako je CoQ10, můžete vyživovat pokožku zevnitř. Jeho nízká hladina v krvi je skutečně spojena s rakovinou kůže, ale doplňky stravy mohou toto riziko snížit.

Koenzym Q10 můžete také aplikovat přímo na pokožku. Touto cestou může proniknout do kůže a snížit oxidaci způsobenou sluncem, čímž nabízí úžasnou ochranu DNA kožních buněk. Dokonce se zlepší i hloubka vrásek, což naznačuje, že CoQ10 by mohl být tou složkou proti stárnutí, kterou potřebujete.

3. Omezuje migrény

Odhadem trpí migrénami 17% žen a 6% mužů. Patříte mezi ně? Koenzym Q10 by pro vás mohl být tím pravým.

Při špatné funkci mitochondrií dochází k nadměrné tvorbě volných radikálů. To vede také k nízké antioxidační ochraně a nízkému množství energie v mozkových buňkách. Následně se může projevit migréna. Doplněním CoQ10 zánět ustoupí a zároveň se mitochondrie povzbudí.

4. Zlepšuje regeneraci při cvičení

Fyzická aktivita přináší oxidační stres, což zdůrazňuje potřebu důkladného plánu regenerace. Proto je životně důležité přijímat antioxidanty, jako je Koenzym Q10! Díky boji proti oxidačnímu stresu po cvičení můžete chránit svaly před poškozením.

Potřebujete dodat energii? Podle studie z roku 2018 může CoQ10 prodloužit dobu do vyčerpání u trénovaných i netrénovaných lidí.

5. Snižuje riziko onemocnění mozku

Vy možná fungujete díky kávě, ale mozkové buňky fungují díky mitochondriím. S přibývajícím věkem se však funkce mitochondrií snižuje. To může mozkové buňky ničit a zvyšovat riziko neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Co se týče oxidačního stresu, dalšího rizikového faktoru? Antioxidační vlastnosti CoQ10 mohou pomoci tím, že zpomalí jeho progresi.

6. Zvládá cukrovku

Potřebujete další důkaz o vlivu mitochondrií? Dysfunkce souvisí s rozvojem obezity a inzulínové rezistence, což je základem pro vznik cukrovky 2. typu. Studie na zvířatech z roku 2017 však zjistila, že Koenzym Q10 může zlepšit metabolismus tuků a glukózy. Jiná studie z roku 2014 jej podávala pacientům s cukrovkou 2. typu po dobu 12 týdnů. Výsledek? Hladina cukru v krvi nalačno i hemoglobinu A1C se snížila, což je pro léčbu diabetu velkým příslibem.

7. Léčí srdeční selhání

Více než 10% pacientů se srdečním selháním každoročně umírá. Lze toto procento snížit? S CoQ10, potenciálním doplňkem léčby srdečního selhání, je to možné.

Doplněk udržuje hladinu CoQ10 v plazmě, krevních destičkách a bílých krvinkách. Navíc nezapomínejte, že srdce ho spotřebuje hodně! Užíváním CoQ10 mohou pacienti se srdečním selháním snížit úmrtnost a zvýšit výkonnost.

8. Chrání před rakovinou

Jakožto na antioxidant nezapomínejme na potenciál CoQ10 v boji proti rakovině. Postaví se do boje proti oxidačnímu stresu a ochrání přitom zdravé buňky. Koenzym Q10 je totiž u pacientů s rakovinou obvykle nízký. To nemůže být náhoda. Studie melanomu z roku 2007 navíc zjistila, že CoQ10 může zabránit recidivě, což je stejně důležité.

9. Zpomaluje stárnutí

Kromě všech těchto výhod vám CoQ10 může pomoci elegantně stárnout. Dostatečná hladina a příjem jsou potřebné pro činnost buněk, zejména během stárnutí. Doplňky stravy vám pomohou udržet tyto hladiny na stejné úrovni.

Bezpečnostní poznámka

Ani ve vysokých dávkách nezpůsobuje Koenzym Q10 žádné závažné příznaky. Přesto se mohou objevit drobné nežádoucí účinky, jako jsou vyrážky, nevolnost, zvracení, průjem a žaludeční křeče. Před užíváním nového doplňku stravy se vždy poraďte se svým lékařem.