Zdraví

Proč je nadměrné cvičení špatnou zprávou pro vaše střeva?

Cvičení možná není zázračný lék, ale určitě je blízko. Dokáže odvrátit závažné choroby, jako jsou srdeční onemocnění, rakovina a Alzheimerova choroba. Potýkáte se s depresemi, úzkostmi nebo migrénami? Fyzická aktivita vám pomůže. Dokonce i tak vysilující problémy, jako je artritida, se díky cvičení zlepší. Nemá tedy s tolika výhodami smysl cvičit po celý den? Ne tak docela.

Tvrdá rutina může ve skutečnosti poškodit vaše střeva. Nacházejí se v nich biliony bakterií, které převyšují počet buněk v poměru 10:1. Navíc téměř 70% vašeho imunitního systému se nachází ve střevech. Na těchto mikroskopických strážcích doslova závisí vaše zdraví.

Střeva mohou vzít za své, pokud příliš cvičíte. Jistě, možná děláte všechno ostatní „správně“, například se vyhýbáte rafinovaným cukrům a dostatečně spíte. Pravděpodobně také zvládáte stres a jíte zeleninu jako profesionál. Přesto na tom všem nezáleží, pokud na tělo příliš tlačíte.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Naslouchejte svým střevům

Dotyčným faktorem je střevní bariéra. Za normálních okolností střevní sliznice brání vstřebávání škodlivých částic a látek. Tato ochranná funkce – známá také jako propustnost střev – závisí na prostorech mezi střevními buňkami zvanými enterocyty. Pokud jsou tyto buňky blízko sebe, obranná bariéra plní svou funkci. Pokud se však tyto mezery rozšíří? Výsledkem je děravé střevo, syndrom, který vyvolává prozánětlivou imunitní reakci.

Většina příčin děravého střeva není překvapivá. Mezi dlouhodobě podezřelé patří zpracované potraviny a strava s vysokým obsahem cukrů a nízkým obsahem vlákniny. Chronický stres a nadměrné užívání nesteroidních protizánětlivých léků jsou také na předních místech seznamu. A zatímco mnoho lidí, kteří dbají na své zdraví, tyto faktory zvládá, intenzivní cvičení se bere v úvahu jen zřídka.

Jak intenzivní cvičení ovlivňuje střeva

Jde jen o jednu konkrétní věc: stres. Podle časopisu Journal of the International Society and Sports Nutrition vyvolává náročná fyzická aktivita dostatečný fyzický a emocionální stres, který mění rovnováhu střevní mikroflóry. Tím dochází k degradaci střevního hlenu a oslabení bariérové funkce.

Mnoho hardcore sportovců navíc jí mnohem více bílkovin než rostlinné stravy. V důsledku toho se snižuje rozmanitost a funkce bakterií, což vede ke špatné imunitní odpovědi. Syntéza neurotransmiterů také dostává zabrat, což způsobuje zamlžení mozku a výkyvy nálad. Nebudete mít ani dostatek energie na pravidelné cvičení.

Jak napravit děravé střevo

Nejdřív to nejdůležitější. Zpomalte! Nechte své tělo mezi tréninky odpočívat. Regenerace je pro posilování zásadní a je na vás, abyste si na ni dopřáli čas. Děravá střeva můžete také vyléčit těmito pěti způsoby.

1. Jezte probiotika

Nezapomínejte, že stres snižuje rozmanitost střevních bakterií. Chcete-li obnovit rovnováhu, jezte probiotika, jako je kvalitní kefír, jogurt, miso a kimči. Můžete také užívat doplňky stravy, ale nezapomeňte zkontrolovat datum spotřeby.

2. Užívejte prebiotika

Probiotika to sama o sobě nezvládnou. Aby mohly dobré bakterie růst a prospívat, potřebují prebiotika neboli vlákninu, která se tráví až v tlustém střevě. Mezi chutné příklady patří med, cibule, chřest, žito, topinambury (židovské brambory nebo řidčeji také jeruzalémské artyčoky), banány a ovesné vločky.

3. Omezte rafinovaný cukr

Pokud rafinovaný cukr ještě nemáte v hledáčku, změňte to. Věnujte zvýšenou pozornost potravinám s přidaným cukrem a sladidly. Nedokážete se vzdát občasné koblihy nebo sušenky? Hledejte zdravější alternativy využívající přírodní formy cukru.

4. Jezte protizánětlivé potraviny

Nedostatek pohybu umožňuje bujení zánětů, ale nadměrné cvičení způsobuje totéž. Pamatujte, že stres tělu neprospívá! Zvládněte ho konzumací protizánětlivých potravin, jako je kurkuma, mandle a avokádo. Mimořádně bohatým zdrojem protizánětlivých omega-3 mastných kyselin jsou také tučné ryby.

5. Zvyšte příjem vlákniny

Mnoho sportovců se opět zaměřuje na bílkoviny místo na rostlinnou stravu. Právě tu však střeva potřebují k udržení lepší mikrobiální rovnováhy, jak je vidět na středomořské stravě. Buďte tedy pečlivější, pokud jde o ovoce a zeleninu! Zlepšíte tím funkci bariér, což povede k lepší hladině stresu a imunitní reakci.