Zdraví

Jak může avokádo předcházet srdečním chorobám

Jedním z největších přínosů pro svět, který přinesli mileniálové, je znovuobjevení avokáda. Avokádo plní kanály Instagramu, sype se na vícezrnný farmářský chléb, nebo se mixuje do zeleného smoothie. Avokádo je však víc než jen pěkné obrázky. Ukazuje se, že toto ovoce je nutriční superpotravina a má významné zdravotní účinky.

Srdeční choroby jsou jednou z hlavních příčin úmrtí na světě. Naše tučná strava a nedostatek pohybu z nás dělají hlavní kandidáty na onemocnění srdce. Avokádo má sice také vysoký obsah tuku, ale obsahuje takový druh tuku, který skutečně potřebujeme. Mononenasycené tuky obsažené v avokádu mohou skutečně snížit riziko onemocnění srdce. Pokud tedy chcete zůstat zdraví, být v dobré kondici a žít dlouhý spokojený život, zde jsou důvody, proč byste měli propadnout síle avokáda.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zabraňuje metabolickému syndromu

Pacienti, u nichž se objeví srdeční onemocnění, mají společnou kombinaci určitých příznaků. Dohromady se tyto příznaky často nazývají metabolický syndrom. Čtyřmi příznaky metabolického syndromu jsou vysoká hladina cholesterolu, zvýšená hladina tuku kolem pasu, vysoká hladina cukru v krvi a vysoká hladina krevního tlaku. Pokud se u vás vyskytují tři nebo více z těchto příznaků, je u vás diagnostikován metabolický syndrom. Metabolický syndrom vás vystavuje velmi vysokému riziku vzniku srdečního onemocnění nebo cukrovky. Avokádo může skutečně léčit všechny čtyři příznaky metabolického syndromu. Snižuje hladinu cholesterolu, je výborné při hubnutí, zabraňuje zvýšení hladiny inzulínu a snižuje hladinu triglyceridů. Konzumace většího množství avokáda může být skvělým způsobem, jak chránit své srdce na všech frontách.

Snižuje záněty

Zánětům se v poslední době věnuje velká pozornost kvůli jejich škodlivým účinkům. Když zánětlivé látky neustále zaplavují náš organismus, mohou způsobit zhoršení stavu našich tepen. Zpracované potraviny, zejména zpracované maso, jsou největšími viníky zánětů. Ukazuje se, že avokádo by mohlo být schopno chránit vaše tělo před některými zánětlivými účinky zpracovaných potravin. V jednom testu byli účastníci požádáni, aby snědli hamburgerové placky. Když byli poté testováni, jejich krev vykazovala přítomnost zánětlivých hormonů a jejich tepny se zdály být více zúžené. Když však snědli stejný hamburger s plátkem avokáda uprostřed, žádné z těchto účinků se u nich neprojevily. Kromě toho, že se snažíte vyřadit ze svého jídelníčku zpracované potraviny, zařaďte do něj více avokáda, abyste se ujistili, že se jejich účinky utlumí.

Snižuje hladinu inzulinu

Chronicky vysoká hladina inzulínu nejenže zvyšuje riziko cukrovky, ale může také způsobit poškození tepen. Ukazuje se, že když do svého jídelníčku přidáte avokádo, může způsobit výrazné snížení hladiny cukru v krvi. Avokádo vám také může pomoci, abyste se po jeho konzumaci cítili sytější. Když dostaneme chuť na jídlo, obvykle jako první sáhneme po nezdravých pochutinách, které zvyšují hladinu inzulínu. Konzumace avokáda by mohla tuto potřebu mlsat sladké pochutiny, které také ovlivňují hladinu cukru v krvi, omezit. Mononenasycené mastné kyseliny obsažené v avokádu vás zasytí, dokud nenastane čas na další jídlo, což vám usnadní výběr zdravých potravin.

Snižuje hladinu špatného cholesterolu

LDL cholesterol je špatný druh cholesterolu, který nechcete, aby se ve vašem těle hromadil. Když se LDL cholesterol ve vašem těle hromadí, vede to k tvorbě plaku v tepnách, což je stav známý jako ateroskleróza. To zužuje průtok krve cévami, zvyšuje krevní tlak a způsobuje značné poškození stěn tepen. Bylo zjištěno, že po konzumaci avokáda došlo u pacientů k masivnímu poklesu množství LDL cholesterolu, zatímco hladina HDL cholesterolu (dobrého druhu cholesterolu) zůstala stejná. Přidáním většího množství avokáda do svého jídelníčku tedy můžete významně přispět k zachování zdraví svých tepen.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Everyday Health , Healthline