9 pokojových rostlin které nevyžadují pravidelné zalévání

Pokojové rostliny, neboli rostliny pěstované v interiéru, jsou více než jen dekorativní kousky a je známo, že mají na člověka pozitivní psychologický vliv. Většina lidí ráda zkrášluje své obytné prostory pomocí pokojových rostlin, ale většinou na ně nemají čas a nevěnují jim tolik pozornosti, kolik by tyto rostliny neustále vyžadovaly. Většina rostlin vyžaduje pro zdravý růst péči jako malé děti. Zalévání, stříhání, přesazování a celková údržba pokojových rostlin je časově náročnou činností, což některé lidi od pěstování pokojových rostlin odrazuje.

Ne všechny pokojové rostliny však vyžadují neustálou péči, a některé stačí zalévat jen jednou za měsíc. Zde jsou některé z krásných pokojových rostlin, které jsou nenáročné na údržbu a péči.

1. Dračinec pruhovaný – Lucky Bamboo (Dracaena sanderiana)

Dračinec či lucky bamboo pochází z Kamerunu v tropické západní Africe a je to oblíbená pokojová rostlina. Navzdory svému zavádějícímu názvu a vzhledu není příbuzná bambusu a roste na zemi v deštných pralesích jako vzpřímený keř. Rostlina dokáže přežít v mnoha pokojových podmínkách, ale nejlepší je nepřímé osvětlení, protože přímé sluneční světlo může způsobit spálení a žloutnutí listů. Protože se tato rostlina často pěstuje ve vodě, není třeba ji zalévat. Je však známo, že lucky bamboo roste lépe v půdě než ve vodě.

2. Begonie (Begonia)

Begónie, kterých je více než 1700 různých druhů, patří mezi jedny z nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin pro svou okrasnou hodnotu. Vzhledem k tomu, že většina druhů pochází z tropických oblastí, vyžadují vyšší teploty. Dva typy pokojových begonií (listové a květové) nevyžadují častou zálivku. Tyto rostliny mají listy ve všech vzorech a barvách a jejich květy mají v závislosti na hybridech a kultivarech bílou, růžovou, šarlatovou nebo žlutou barvu.

3. Zebra haworthia (Haworthia attenuata)

Kaktusy zebra haworthia, známé také jako kaktus zebra, jsou sukulenty tvarem podobné rostlinám aloe vera. Tyto rostliny jsou endemické v jižní Africe. Přestože skutečný počet a identifikace druhů nejsou přesně stanoveny, zahradníci se domnívají, že tato čeleď obsahuje asi 150 uznávaných druhů. Většina druhů haworthií dává přednost extrémně dobře propustné půdě, protože obvykle rostou v chudých píscích, ve skalnatých oblastech. Rostlina potřebuje zálivku jen přibližně jednou měsíčně a dobře roste v horkých a vlhkých podmínkách.

4. Zelenec chocholatý – pavoučí rostlina (Chlorophytum comosum)

Pavoučí rostlina pocházející z jižní Afriky je známá také pod názvy voděnka, pavoučí břečťan a stužkovec. Je to kvetoucí vytrvalá rostlina, která se běžně pěstuje jako pokojová rostlina. Pavoučí rostliny se snadno pěstují a daří se jim v nejrůznějších podmínkách. Zajímavější je, že tyto rostliny také prokazatelně snižují znečištění ovzduší v místnostech a nevyžadují pravidelnou zálivku, protože jejich hlízovité kořeny dlouhodobě uchovávají vodu a živiny.

5. Bokarnea tlustokmenná – Sloní noha (Beaucarnea recurvata)

Tento druh rostliny, kterému se běžně říká sloní noha nebo nolina, pochází z východního Mexika a získal si celosvětovou oblibu jako okrasná rostlina. Vyžaduje vhodnou půdní směs, která při zalévání odvádí vodu, a nesmí se přelévat, protože to způsobuje napadení rostliny škůdci a hmyzem. Roste velmi pomalu a poměrně dobře snáší sucho. Protože nesnáší nízké teploty, je nejlepší ji pěstovat v chladnějších oblastech jako pokojovou rostlinu.

6. Fíkovník pryžodárný – Gumovník (Ficus elastica)

Gumovník se pěstuje po celém světě jako okrasná rostlina, která má vysokou toleranci k suchu, ale dává přednost vlhku a daří se jí ve vlhkých tropických podmínkách. Nevyžaduje mnoho zálivky a je to rostlina velmi nenáročná na údržbu. Ve středně velkém květináči ji můžete pěstovat mnoho let, protože její růst je velmi pomalý. Listy jsou poměrně husté a mají lesklou strukturu. Některé druhy gumovníku mohou mít také červené nebo fialové listy a jsou vynikající pokojovou rostlinou.

7. Tilandsie – Kykatka (Tillandsia)

Tilandsie neboli kykatka pochází z lesů, hor a pouští Střední a Jižní Ameriky. Roste také v některých částech jižní části USA a v Západní Indii. Tillandsia je společný název pro rostliny tohoto rodu, který obsahuje asi 650 druhů. Vzhledem k tomu, že většina druhů přijímá vláhu a živiny prostřednictvím listů z deště, rosy, prachu, rozkládajícího se listí a hmyzu, nevyžaduje zalévání. Stačí rozprašovat mlhu vody pomocí rozprašovače.

8. Rozchodník (Sedum morganianum)

Rostlina rozchodník neboli oslí ocas pochází z jižního Mexika a Hondurasu, a je to sukulentní vytrvalá rostlina s masitými modrozelenými listy a koncovými růžovými až červenými květy v létě. Často se pěstuje jako pokojová rostlina v nádobě zavěšené na střeše nebo na stěně, kde visí svisle táhnoucí se stonky. Roste dobře venku i v místnosti, na velmi dobrém světle nebo na plném slunci, ale ne v extrémním horku. Nadbytek vody může rostlinu poškodit a je náchylná na přemokření, zejména v zimě.

9. Voskovka – Hoja (Hoya carnosa)

Voskovka pochází z východní Asie a Austrálie a je jednou z běžných pokojových rostlin pěstovaných pro své krásné voskovité listy a sladce vonící květy. Nedávné studie prokázaly, že tato rostlina je vynikajícím odstraňovačem škodlivin ve vnitřním prostředí. Voskovku je nejlepší umístit do otevřeného substrátu v květináči, který umožňuje provzdušnění jejích kořenů. Typické půdní směsi obsahují velkoplošný drenážní materiál, jako je perlit nebo pemza. Její atraktivní hvězdicovité květy mohou být světle růžové nebo i tmavě růžové. Občasná zálivka a dostatek světla této rostlině vyhovují.