Krev v tělních tekutinách: Co to znamená a co můžete dělat?

Narazili jste na přítomnost krve v tělních tekutinách, jako je hlen, moč, stolice, mateřské mléko nebo zvratky? Pokud ano, nelekejte se a nedělejte ukvapené závěry, že je s vámi něco vážně v nepořádku. Takovéto výskyty krve mohou znamenat jen malý problém, který lze léčit přímo doma. Nejste si tak jistí? Povíme vám, co přesně může znamenat krev v tělních tekutinách a co můžete dělat.

1. Moč

Krev v moči může být příznakem infekce močových cest (UTI) nebo infekce močového měchýře, zejména pokud máte při močení pocit pálení. Ačkoli infekcí UTI může být infikována kterákoli část močových cest (močový měchýř, močová trubice, močovody a ledviny), nejnáchylnější je močový měchýř. Většina infekcí u žen je důsledkem bakterií ze záchodové mísy, které se dostanou do močové trubice a močového měchýře. U mužů je obvykle způsobují problémy, které omezují normální průtok moči, například zvětšená prostata.

K léčbě zánětu močových cest vám lékaři mohou předepsat antibiotika a doporučit vám pít hodně vody, aby se bakterie z organismu vyplavily. Lékaři mohou také navrhnout změnu hygienických návyků nebo antikoncepčních metod, aby se zabránilo budoucím infekcím. Dalšími důvody, proč se v moči objevuje krev, mohou být tyto:

Infekce ledvin: Způsobuje bolest na boční straně žaludku a vysokou teplotu.

Ledvinové kameny: Blokují jednu z trubic vycházejících z ledvin a způsobují bolest žaludku.

Zánět močové trubice: Způsobuje nafouknutí močové trubice a je obvykle způsoben sexuálně přenosnou infekcí, jako jsou chlamydie.

Zvětšená prostata: Způsobuje potíže při močení a trvalou potřebu močit, běžně u starších mužů.

2. Hlen

Krev ve vašem hlenu při smrkání často není vážným důvodem k obavám. Je pravděpodobné, že je poškozena některá z mnoha krevních cév v nose. Jakmile máte poškozenou cévu, mohlo by se krvácení objevovat častěji, když smrkáte, protože by se odlupoval strup, který poškozenou cévu kryje.

Toto jsou některé z běžných příčin poškozených cév v nose, které mají za následek krvácení a tím krev v hlenu:

Chladné a suché počasí
Šťourání v nose
Ucpaný nos nebo infekce dýchacích cest
Poranění nebo operace
Léky
Cizí předměty v nose

3. Stolice

Krev ve stolici může znamenat problém kdekoli v trávicím traktu (od úst až po konečník). Jednak pokud vidíte jasně červenou krev, může pocházet z místa v blízkosti konečníku, kde je malá trhlinka (anální trhlina), nebo mohou být viníkem hemoroidy.

Na druhou stranu tmavší a lepkavá krev ukazuje na krvácení někde výše v trávicím systému. Výkaly mohou být v tomto případě švestkově zbarvené nebo černé, což může naznačovat vážnější problémy. Tento typ krvácení může být způsoben:

Abnormální krevní cévy
Krvácející vřed v žaludku
Trauma nebo cizí těleso
Anální trhliny
Infekce ve střevech
Zánětlivé onemocnění střev (například Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida)
Trhlina v jícnu způsobená prudkým zvracením
Přerostlé, rozšířené žíly (tzv. varixy) v žaludku a jícnu

Někdy bude barva vaší stolice pouze odrážet to, co jste snědli. Například vaše stolice se může zdát černá, pokud jste snědli černou lékořici, železité tablety nebo borůvky. Může se také jevit načervenalá, pokud jste snědli červenou řepu nebo rajčata.

4. Mateřské mléko

Nález krve v mateřském mléce nemusí vyvolávat hned obavy, protože je ve skutečnosti velmi častý, zejména u poprvé kojících maminek. Výskyt krve můžete najít v odstříkaném mléce nebo v ústech svého dítěte. Pokud netrpíte nemocí, kterou byste mohla přenést na své dítě, jako je hepatitida C, nebo pokud nenajdete krev v mléce déle než týden, nemusíte se děsit. Zde jsou některé z běžných důvodů, proč můžete v mateřském mléce objevit krev:

Popraskané bradavky: Popraskané, krvácející bradavky v důsledku podráždění.

Zvětšení cév: Otok prsní tkáně způsobený zvýšeným průtokem krve a lymfy.

Porušené kapiláry: Způsobené nedostatečnou šetrností při vypuzování mléka nebo poraněním.

Mastitida: Bolestivý zánět prsní tkáně.

Benigní intraduktální papilom: Nezhoubný nádor na výstelce mlékovodů.

5. Zvratky

Zvracení krve (hemateméza) může být způsobeno drobnými problémy, jako je náhodné spolknutí krve z nosu nebo poranění úst. Zvracení krve způsobené těmito problémy vás nemusí znepokojovat, protože nebudou mít žádné dlouhodobé následky. Krev ve zvratcích však může být způsobena i závažnými stavy, jako je krvácení do orgánů, jejich prasknutí nebo vnitřní poranění. Pokud tedy zvracíte velké množství krve, nebo pokud je zvracení spojeno s dýchacími obtížemi či závratěmi, okamžitě navštivte svého lékaře.

Níže jsou uvedeny některé z běžných příčin výskytu krve ve zvratcích:

Podráždění jícnu
Polknutí krve
Krvácení z nosu
Trhlina v jícnu způsobená chronickým kašlem nebo zvracením
Spolknutí cizího předmětu
Nežádoucí účinky aspirinu
Žaludeční vředy
Gastritida nebo zánět žaludku
Alkoholická hepatitida

Nyní, když už víte, že trocha krve v některé z těchto tělních tekutin nemusí být vážným důvodem k obavám, nezatracujte přitom veškeré příznaky vážného onemocnění či zranění. Pokud krev v tělních tekutinách pozorujete déle než několik dní, nebo pokud je krve velké množství, určitě vyhledejte lékaře. Lepší je být v bezpečí, než později litovat.

Zdroje: National Health Service , National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases