Zdraví

7 běžných příčin bušení srdce které často nejsou tak závažné

Srdce je jedním z nejdůležitějších orgánů vašeho těla. Je zodpovědné za čerpání krve do různých orgánů a z nich, aby byly dobře okysličovány a mohly efektivně fungovat. Když téměř denně slyšíte o tolika případech srdečních onemocnění a mrtvic, je docela snadné propadnout panice pokaždé, když si všimnete, že se vaše srdce chová podivně. Než však učiníte ukvapené závěry, musíte vědět, co přesně je s vaším srdcem v nepořádku, abyste ho mohli správně a účinně léčit. Někdy si můžete všimnout, že vám srdce buší, třepotá se nebo vynechává rytmus. Těmto jevům se říká bušení srdce. I když mohou působit velmi děsivě, často nejsou tak závažné a nemusí vyžadovat žádnou léčbu.

Budete-li mít jasnou představu o tom, co může bušení srdce způsobovat, budete moci zůstat trochu klidnější, až se to stane příště. Zároveň budete přesně vědět, kdy byste měli spěchat k lékaři. Zde jsou některé z běžných příčin bušení srdce.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Stres a úzkost

Stres a úzkost jsou v dnešní době často příčinou nejrůznějších zdravotních problémů. Mohou mít za následek i bušení srdce, protože vyvolávají uvolňování hormonů, které zrychlují srdeční tep. Tyto hormony připravují vaše tělo na boj s hrozbou, která ve skutečnosti neexistuje. Takové záchvaty paniky jsou často intenzivní a trvají několik minut a často je doprovází potíže s dýcháním, pocení a zimnice.

2. Kofein

Kofein je stimulant, který může způsobit zvýšení srdeční frekvence. Pokud tedy po vypití ranní kávy pociťujete bušení srdce, je možná načase přejít na mírnější nápoj. Vaše šance na bušení srdce způsobené kofeinem se zvyšuje, pokud máte problémy se srdečním rytmem.

3. Nikotin

Cigarety a další tabákové výrobky nepřinášejí žádný zdravotní prospěch, ale jsou extrémně návykové. Zvyšují krevní tlak a mohou zvýšit srdeční frekvenci. Pokud máte časté bušení srdce a užíváte hodně tabáku, možná budete muset co nejdříve zjednat nápravu. Může to vyžadovat extrémní množství pevné vůle, ale rozhodně to není nemožné. A neznepokojujte se, pokud po ukončení kouření budete mít bušení srdce, protože to může být příznakem odvykání od nikotinu.

4. Cvičení

Když cvičíte, vaše srdce bije rychleji, aby mohlo pumpovat krev do svalů. Pokud se vám však při cvičení srdce rozbuší nebo nadměrně bije, může to být způsobeno tím, že po dlouhé době vyskočíte na běžecký pás, jedete na kole nebo zvedáte činky a jste pravděpodobně z kondice. Pokud cvičíte po delší době, cvičte pomalu, aby vaše srdce nebylo šokováno náhlým zvýšením fyzické aktivity.

5. Nízká hladina cukru v krvi

Pokud se cítíte slabí a roztřesení a máte bušení srdce poté, co jste vynechali jídlo, může být příčinou nízká hladina cukru v krvi. Když je hladina cukru v krvi příliš nízká, vaše tělo uvolňuje stresové hormony, které vás připravují na nouzový nedostatek jídla, což má za následek zrychlení srdeční frekvence. Stačí sníst trochu jednoduchých sacharidů, abyste vyrovnali hladinu cukru v krvi.

6. Hypertyreóza

Vaše štítná žláza je zodpovědná za produkci hormonů, které řídí váš metabolismus. Pokud je vaše štítná žláza hyperaktivní, může způsobit zvýšení srdeční frekvence natolik, že máte pocit, že vám srdce vyskočí z hrudi. Musíte navštívit svého lékaře, aby zjistil, zda je příčinou vašeho bušení srdce štítná žláza.

7. Alkohol a užívání drog

Alkohol je stimulant a diuretikum, což může způsobit zvýšení vaší srdeční frekvence. Pokud se o víkendu nebo o svátcích opijete, můžete pocítit, že se vám rozbuší srdce. Nelegální drogy jako kokain, extáze a amfetaminy jsou pro vaše srdce velmi nebezpečné. Kokain nejenže zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak, ale také poškozuje srdeční svaly. Extáze zrychluje tep vašeho srdce uvolňováním chemické látky zvané noradrenalin. A amfetaminy zvyšují srdeční frekvenci tím, že stimulují váš nervový systém.

Pokud pijete hodně alkoholu, měli byste drasticky snížit frekvenci a objem toho, kolik vypijete, a pokud máte rádi drogy, měli byste si zajistit pomoc, abyste se od nich drželi co nejdále.

Nemusíte se příliš znepokojovat, pokud jste celkově zdraví a bušení srdce pociťujete jednou za čas jen asi na několik vteřin. Pokud však spolu s bušením srdce pociťujete závratě, mdloby, bolest na hrudi, bolest rukou a dušnost, měli byste pravděpodobně navštívit lékaře.