Zdraví

Jaké jsou příznaky ztukovatění jater a jak se projevují?

Ztukovatění jater neboli steatóza jater je přesně to, jak to zní – hromadění tuku v játrech. Jedná se o nejčastější onemocnění jater na světě, které postihuje dospělé i děti. Toto onemocnění zvyšuje riziko cukrovky a srdečních onemocnění, takže byste ho rozhodně měli sledovat. Horší je, že ztukovatění či ztučnění jater je často tiché onemocnění! Jak si jej tedy můžete hlídat?

Většinou se to bez krevního testu nedozvíte. Abnormální jaterní funkce jsou varovným signálem, že se něco děje. V takovém případě vám lékař nechá provést specifičtější testy. To však neznamená, že se příznaky nikdy neobjeví. V některých případech se tělo může chovat zvláštním způsobem. Nevyhýbejte se těmto příznakům, zejména pokud jste ohroženi tukovým onemocněním jater.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to ztukovatění jater?

Když se v játrech hromadí tuk, tak vzniká ztukovatění jater. Existují dva hlavní typy tohoto onemocnění.

1. Alkoholické ztukovatění jater

Tento typ ztukovatění jater, známý také jako alkoholická steatohepatitida, postihuje pouze těžké pijáky. Játra mají totiž na starosti odbourávání alkoholu. Protože však při tomto procesu vznikají nebezpečné toxiny, může časem dojít k jejich významnému poškození. U těžkých pijáků, kterými jsou ženy a/nebo obézní lidé, je riziko ještě vyšší.

2. Nealkoholické ztukovatění jater (NAFLD)

NAFLD se častěji vyskytuje u lidí, kteří mají cukrovku 2. typu, obezitu, metabolický syndrom, vysoký krevní tlak a vysokou hladinu cholesterolu. Rizikovým faktorem může být také velmi rychlé hubnutí. V některých případech může být příčinou expozice toxinům a lékům.

Jaké jsou příznaky?

Jaterní steatóza opět obvykle nevyvolává žádné příznaky. Příznaky, které se případně objeví, mohou zahrnovat následující symptomy.

1. Břišní potíže

U ztučnění jater je nejdůležitější lokalizace. Nepříjemné pocity a bolest se budou vyskytovat v pravé horní části břicha. Zní vám to povědomě? Určitě se o tom zmiňte svému lékaři.

2. Únava

Může se objevit únava a vyčerpání. Přesto může být těžké si toho všimnout, zejména pokud pracujete dlouho a těžce, nebo máte malé děti. Věnujte pozornost tomu, jak se cítíte po celonočním odpočinku.

3. Slabost

Pokud se únava zhoršuje, je pravděpodobné, že se dostaví slabost. Játra jsou navíc vystavena velkému stresu! Může se stát, že budete mít potíže s vykonáváním běžných denních činností.

4. Žloutenka

Pokud onemocnění pokročilo do cirhózy, může se objevit žloutenka. Při tomto stavu vám zežloutne kůže a oční bělmo. Tento příznak je však u lidí s tukovým onemocněním jater neobvyklý, zejména v počátečních stadiích.

5. Tmavá moč

Tmavá moč je dalším varovným signálem. Může být známkou toho, že onemocnění přešlo v hepatitidu nebo cirhózu. Stejně jako u žloutenky však vězte, že tmavá moč je neobvyklý příznak. I mírné zbarvení lze snadno přehlédnout.

Protože příznaky ztukovatění jater mohou být mírné nebo zcela chybět, je důležité dodržovat pravidelné kontroly. Součástí standardního fyzikálního vyšetření bude i vyšetření jaterních funkcí z krve. Pokud je měření abnormální, může být na pořadu dne zobrazovací vyšetření nebo biopsie.