Zdraví

Jsou diabetici více ohroženi rizikem srdečních onemocnění?

Diabetes není onemocnění, které by se mělo brát na lehkou váhu. Diabetici musí dodržovat mnoho přísných dietních omezení a volit vhodnou životosprávu, aby mohli prožít zdravý a dlouhý život. Pokud není nemoc dobře zvládnuta, může způsobit další zdravotní problémy a dokonce i předčasnou smrt. A jedním z takových problémů je onemocnění srdce.

Diabetici jsou kvůli vyvolaným rizikovým faktorům vystaveni vyššímu riziku onemocnění srdce, mrtvice nebo infarktu, než nediabetici. Pokud jste diabetik, je pro ochranu vašeho srdce nutná kontrola hladiny cukru v krvi, krevního tlaku a cholesterolu. Pokud máte ve zvyku kouřit, je také nezbytné, abyste přestali kouřit.

Souvislost mezi cukrovkou a srdečním onemocněním

Nejčastějšími příčinami úmrtí dospělých diabetiků jsou srdeční onemocnění a mrtvice. A v porovnání s nediabetiky je u nich vyšší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění v mladším věku. Je to z více důvodů.

Jako diabetik máte vysokou hladinu glukózy v krvi, která časem poškodí vaše cévy, nervy, které cévy ovládají, a srdce. Hyperglykémie (abnormálně vysoká hladina glukózy v krvi) spolu s volnými mastnými kyselinami v krvi zahušťuje výstelku cév, což omezuje průtok krve cévami. To následně vede ke kardiovaskulárním onemocněním.

Kromě toho je známo, že cukrovka 2. typu zvyšuje riziko koronárního onemocnění srdce a s ním souvisejícího úmrtí. Ukázalo se, že tato souvislost je silnější u žen než u mužů, a proto jsou ženy vystaveny vyššímu riziku úmrtí na ischemickou chorobu srdeční. Kroky podniknuté ke zvládnutí diabetu prospějí vašemu zdraví obecně a sníží riziko postižení mrtvicí nebo srdečním onemocněním.

Rizikové faktory srdečních onemocnění u diabetiků

Níže jsou uvedeny některé z nejčastějších faktorů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění u diabetiků:

1. Kouření

Kouření je pro každého člověka velkým zákazem. S kouřením je spojeno více zdravotních rizik. Neblahé účinky jsou však obzvláště vysoké u osob, které mají cukrovku. Cukrovka zužuje cévy, což ztěžuje pumpování krve srdcem. Kouření však zužuje cévy také, čímž se účinek na diabetika zdvojnásobuje, a tím se stává náchylnějším k srdečním onemocněním.

Přestanete-li kouřit, sníží se riziko mrtvice, srdečního infarktu, nervových onemocnění, onemocnění očí a ledvin. Navíc se vám může zlepšit i krevní tlak, hladina glukózy v krvi a cholesterolu.

2. Nadváha

Při nadváze je velmi obtížné cukrovku zvládnout. Kila navíc mohou vést i k dalším zdravotním problémům, jako je vysoký krevní tlak a srdeční onemocnění. I když nemáte nadváhu, nadbytečný břišní tuk kolem pasu může znamenat vyšší riziko srdečních onemocnění. Regulace hmotnosti by tedy měla být vaší prioritou.

Chcete-li shodit kila, musíte upravit svůj jídelníček a pravidelně cvičit. Měli byste se vyhýbat všem druhům sladkostí, zejména rafinovanému cukru a nápojům slazeným cukrem. Měli byste také snížit příjem sacharidů a zvýšit konzumaci bílkovin a vlákniny. Jakmile si osvojíte zdravější životní styl, měli byste být svědky zlepšení krevního tlaku a celkového zdravotního stavu.

3. Vysoký krevní tlak

U diabetika s vysokým krevním tlakem se zdvojnásobuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, protože koronární tepny, které slouží srdci, budou nadměrně zatíženy. Časem se tyto tepny zúží v důsledku nahromadění plaku (tuk, cholesterol a další látky). Když se plak začne hromadit, tepny se nejen zúží, ale také ztvrdnou, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku krevních sraženin. Jakmile se tepna ucpe (plakem nebo krevní sraženinou), krev do srdce přestane proudit normálním způsobem, čímž srdeční sval přijde o kyslík a živiny.

To ale není všechno. Poškozeny mohou být i cévy v sítnici, oblasti v zadní části oka. Tomu se říká hypertenzní retinopatie.

Vysoký krevní tlak, pokud není pod kontrolou, může způsobit zatížení tepen v okolí ledvin, které se zúží, oslabí nebo ztvrdnou. Jakmile jsou tyto tepny poškozeny, nejsou schopny účinně přivádět krev do tkáně ledvin.

4. Abnormální hladina cukru v krvi

Pokud je hladina cukru v krvi abnormálně vysoká, může být nutné ji kontrolovat léky. Čím déle je hladina cukru v krvi nezvládnutá, tím vyšší je riziko vzniku srdečního onemocnění. Dospělí s cukrovkou mají téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na srdeční onemocnění nebo mrtvici, než lidé bez cukrovky.

Když je hladina cukru v krvi vysoká, znamená to, že je v krvi vysoká hladina glukózy. Vysoká hladina glukózy v krvi může poškodit nervy a všechny typy a velikosti cév (včetně cév v srdci). Hladinu cukru v krvi je třeba regulovat, aby se snížily neblahé účinky na cévy a různé orgány v těle.

Vysoká hladina glukózy v krvi časem způsobí také poškození nervů v celém těle. Pokud máte vysokou hladinu glukózy, vaše krev se stává hustší a lepivější. Tím se vaše tepny stávají tvrdšími. Tento poškozující účinek na cévy následně ovlivní jejich schopnost poskytovat živiny a kyslík různým orgánům, včetně srdce.

5. Nedostatek fyzické aktivity

Fyzická neaktivita je hlavním rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění, zejména pokud máte cukrovku. Pouhou doporučenou dávkou pohybu a snížením hmotnosti můžete snížit riziko srdečního infarktu, snížit krevní tlak a dokonce zabránit vzniku cukrovky 2. typu, nebo ji oddálit.

Pokud jste diabetik, nezapomeňte, že většina druhů fyzické aktivity vám může pomoci regulovat vaši hmotnost, a tím i cukrovku. Je důležité, abyste do svého pohybového režimu zařadili intenzivní aerobní aktivitu (aktivitu, která zrychluje srdeční tep), silový trénink a strečink.

Diabetikům se doporučuje, aby každý den ušli minimálně 10 000 kroků. Dětem s diabetem se doporučuje, aby se každý den věnovaly alespoň jedné hodině fyzické aktivity.

O tom, jaký druh cvičení vám bude nejlépe vyhovovat, se poraďte se svým lékařem, přičemž zohledněte svůj zdravotní stav a věk. Aerobní cvičení můžete do svého denního režimu zařadit některým z těchto způsobů:

Chůze po schodech
Svižná chůze nebo pěší turistika
Tancování
Plavání nebo lekce vodního aerobiku
Jízda na kole
Sportovní aktivity, jako je fotbal

6. Abnormální hladina cholesterolu

Vaše krev obsahuje dva typy cholesterolu: lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL). Hladinu cholesterolu lze do určité míry udržovat správným životním stylem. Mějte na paměti následující: Nadměrně vysoká hladina LDL cholesterolu zvyšuje riziko srdečních onemocnění, stejně jako triglyceridy, další typ krevních tuků.

7. Stres

Stres je konstantou. Každý den vás určitě něco nebo někdo frustruje. Trik spočívá v tom nenechat se jím zahltit, zejména pokud jste diabetik. Dlouhodobý stres může zvýšit hladinu glukózy v krvi a krevní tlak. Najděte si proto způsoby, jak stres zvládat zdravým způsobem. Zkuste pravidelně cvičit, věnujte se józe a meditaci, poslouchejte hudbu nebo vyzkoušejte účinné dechové techniky.

8. Rodinná anamnéza

Možná vedete velmi zdravý životní styl a udržujete si dobrou hmotnost. Pokud však máte v rodině srdeční onemocnění, budete ohroženi. V kombinaci s cukrovkou jste ještě náchylnější. Proto pečlivě sledujte zdraví svého srdce a podnikněte potřebné kroky ke snížení rizika vzniku srdečních onemocnění.

Jako diabetik musíte činit chytrá rozhodnutí, pokud jde o váš životní styl, abyste mohli žít dlouhý a normální život. Vyvážená strava a pravidelný pohyb vám pomohou udržet hladinu glukózy v krvi v požadovaném rozmezí. Pokud užíváte léky na léčbu cukrovky, dejte si záležet na tom, abyste nevynechali žádnou dávku, bez ohledu na to, jak je váš život náročný.

Zdroje: Diabetes – Centers for Disease Control and Prevention , Diabetes and Heart Disease – Diabetes.co.uk , Diabetes UK