Zdraví

Jak těhotenství ovlivňuje váš srdeční tep

Během těhotenství prochází vaše tělo několika změnami, aby bylo schopno se postarat o narození zdravého dítěte a donosit ho. Některé z těchto změn, například zvětšení prsou, jsou viditelné. Avšak i další části vašeho těla se nenápadně přizpůsobují měnícím se nárokům vašeho těla v souvislosti s nošením dítěte. Váš kardiovaskulární systém není výjimkou. Vaše srdce nyní musí pracovat intenzivněji, protože s růstem dítěte je třeba do dělohy přečerpávat více krve. Podívejme se, co to znamená pro vaši srdeční frekvenci.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak těhotenství ovlivňuje srdeční tep a průtok krve?

Váš krevní oběh a srdeční činnost procházejí během těhotenství následujícími změnami:

  • Objem krve ve vašem těle se zvýší přibližně o 50 %.
  • Množství krve přečerpané vaším srdcem – tzv. srdeční výdej – se zvýší přibližně o 30-50 procent.
  • Současně s tím se zrychluje i vaše srdeční frekvence z přibližně 70 úderů za minutu na 80 nebo 90 úderů za minutu.
  • Ve 30. týdnu těhotenství se srdeční výdej mírně snižuje.
  • Během porodu se pak zvyšuje o dalších 30 procent.
  • Po porodu se srdeční výdej a vaše srdeční frekvence nejprve rychle snižují, poté se snižují pomaleji a na úroveň před těhotenstvím se vrátí asi 6 týdnů po narození dítěte.

Co znamená nepravidelná srdeční frekvence během těhotenství?

Nepravidelná srdeční frekvence může znamenat, že vaše srdce bije příliš rychle (tachykardie), příliš pomalu (bradykardie) nebo nepravidelně (arytmie). Změny srdečního rytmu mohou být způsobeny:

Zvýšená zátěž během těhotenství

Jak jsme právě zdůraznili, během těhotenství je vaše srdce v nadměrném provozu, aby se přizpůsobilo změnám ve vašem těle. Některé nepravidelnosti v rytmu vašeho srdce jsou proto během těhotenství normální, protože vaše srdce pracuje intenzivněji. Můžete to pociťovat jako „přeskakování rytmu“ nebo „třepotání“ na krku nebo na hrudi. Ve většině případů se to může ukázat jako neškodné.

Problémem však je, že může být obtížné rozlišit mezi neškodným bušením srdce a něčím, co vyžaduje lékařské ošetření. Pokud pocítíte nepravidelné bušení srdce nebo palpitace, nezapomeňte o tom informovat svého lékaře. V závislosti na četnosti nebo závažnosti epizod může být nutné, aby lékař provedl fyzikální vyšetření nebo nařídil testy, jako je elektrokardiogram, aby určil příčinu nepravidelnosti vašeho srdečního rytmu. Další příznaky, jako je únava, závratě, točení hlavy, bolest na hrudi, dušnost a zrychlené nebo bušící srdce, poukazují na nepravidelnost rytmu vašeho srdce, která ovlivňuje jeho činnost. Pokud se u vás tyto příznaky objeví, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Životní styl nebo zdravotní faktory

Nepravidelný srdeční rytmus mohou způsobovat také některé faktory související s vaším každodenním životním stylem, zdravotním stavem a rozpoložením. Vzhledem k tomu, že těhotenské hormony zápasí s vaším organismem, můžete pociťovat dopad na své tělo a mysl poměrně intenzivně. Ve většině případů byste se s nimi měla být schopna vypořádat pomocí některých jednoduchých změn životního stylu nebo rychlých prostředků bez lékařského zásahu.

Mezi tyto faktory patří např:

  • Úzkost nebo stres: Těhotenské úzkosti zmírněte pomocí relaxačních nebo dechových cvičení.
  • Dehydratace: Přijímejte hodně tekutin nebo si dejte perorální rehydratační roztok. Mějte však na paměti, že těžká dehydratace vyžaduje okamžité lékařské ošetření.
  • Nízká hladina cukru v krvi: Vyřešte ji tím, že si dáte džus, sušenky nebo dokonce lžíci cukru či medu. Stejně jako dehydratace by však i závažný případ nízké hladiny cukru v krvi měl být řešen jako lékařské ošetření.
  • Některé léky užívané na kašel a nachlazení, astma apod. mohou způsobit bušení srdce. O všech lécích, které užíváte, se poraďte se svým lékařem.
  • Příliš mnoho čokolády nebo kofeinu může být příčinou bušení srdce. Omezte jejich konzumaci nebo se jim co nejvíce vyhýbejte.

Zdravotní potíže

Někdy může nepravidelný srdeční tep svědčit o problému, jako je srdeční porucha nebo nerovnováha štítné žlázy, který se rozvinul a může vyžadovat léčbu.

Srdeční porucha – Další příznaky, jako je bolest na hrudi, závratě, dušnost nebo mdloby spolu s bušením srdce, mohou poukazovat na srdeční onemocnění.

Hypertyreóza – Příznaky jako únava, vypadávání vlasů, potíže se soustředěním, třes rukou, častá stolice, zvýšené pocení a chuť k jídlu, problémy s váhou nebo spánkem a nesnášenlivost tepla mohou svědčit o hypertyreóze.

Pokud cítíte, že vám příliš často buší srdce, nebo se u vás objeví jiné příznaky, rozhodně to sdělte svému lékaři.

Stávající srdeční onemocnění a těhotenství

Pokud máte srdeční onemocnění a uvažujete o těhotenství, je rozumné se předem poradit s lékařem. Normální změny, ke kterým dochází během těhotenství, mohou způsobit problémy, pokud máte srdeční poruchu. Můžete proto potřebovat pečlivé sledování, abyste vy i dítě zůstali zdraví. Informujte svého lékaře i v době, kdy těhotenství plánujete. Váš lékař s vámi může probrat možná rizika a pomoci vám řešit případné problémy, které mohou v důsledku vašeho onemocnění nastat.

Léky na nepravidelný srdeční tep během těhotenství

Pokud u vašeho bušení srdce nebyla zjištěna žádná příčina, která by vyžadovala léčbu, můžete vyzkoušet tato opatření, která minimalizují vaše příznaky.

Osvojte si zdravé návyky

Omezte příjem kofeinu, dbejte na pravidelnou stravu, dostatek tekutin a dostatečný spánek. Tyto návyky mohou nejen řešit životní návyky, které mohou způsobovat bušení srdce, ale jsou také dobré pro vaše celkové zdraví a pohodu během těhotenství.

Omezte stres

Úzkost a stres mohou způsobit nepravidelný srdeční tep. Se stresem vám pomůže vypořádat se cvičení relaxačních technik, jako je meditace, tai-či nebo jóga.

Dýchejte

Při bušení srdce zkuste zhluboka dýchat. Zhluboka a pomalu se nadechujte nosem, abyste cítili, jak se vám pohybuje břicho.

Vyzkoušejte Valsalvův manévr

Váš lékař vám může doporučit, abyste při bušení srdce cvičili Valsalvův manévr. Ten spočívá v tom, že zavřete ústa, sevřete nos a pak silou vydechnete nosem.

Postříkejte se vodou

Při bušení srdce vám může pomoci stříknutí studené vody na obličej.

Co se srdečním tepem vašeho dítěte?

Srdeční frekvence plodu se běžně pohybuje mezi 120-160 údery za minutu. Vzhledem k tomu, že se vaše dítě v děloze pohybuje, je určitá nepravidelnost srdečního tepu normální. Je to běžné i ve druhém trimestru, kdy srdce vašeho dítěte dozrává. Pokud však nepravidelnost přetrvává, bude nutný lékařský zásah. Váš lékař to bude sledovat během předporodních prohlídek. Podle odborníků může nadměrná konzumace kofeinu, řekněme více než šálek kávy denně, způsobit nepravidelnosti srdečního rytmu vašeho dítěte, proto ji omezte nebo se jí úplně vyhněte.

Ve většině případů se nepravidelný srdeční rytmus u miminek vyřeší sám. Někdy však může svědčit o strukturální abnormalitě srdce nebo jiných problémech. Váš lékař bude sledovat srdeční frekvenci vašeho dítěte, vyšetří její příčinu a předepíše léky nebo podnikne jiné kroky k zajištění dobrého stavu vašeho dítěte.