Zdraví

Vědecky prokázané zdravotní účinky dýňových semínek

Dýňové muffiny, dýňová polévka nebo dýňový koláč – s touto báječnou zeleninou toho můžete udělat spoustu.

Využít můžete všechny části dýně, ať už je to dužina, slupka, a dokonce i semínka. Dýňová semínka jsou mimořádně bohatá na výživové hodnoty a poskytují mnoho zdraví prospěšných látek. Dýňová semínka si můžete dát jako zdravou svačinku nebo je použít při vaření. Zde jsou způsoby, jak může konzumace dýňových semínek prospět vašemu zdraví:

Mohou pomoci v boji proti depresi

Dýňová semínka jsou bohatým zdrojem omega-3 tuků. Tyto zdravé tuky prospívají vašemu zdraví mnoha způsoby, pomáhají snižovat míru deprese a chrání vás před demencí a Alzheimerovou chorobou. Vaše tělo potřebuje tyto esenciální kyseliny z potravy, protože si je nedokáže samo vyrobit. Dýňová semínka jsou jedním z nejlepších zdrojů rostlinných omega-3 tuků. Dýňová semínka můžete jíst v různých podobách nebo můžete do jídla použít dýňový olej.

Pomáhají budovat svaly

Chcete získat nějaké svaly navíc? No, musíte do svého jídelníčku zařadit více bílkovin, protože pomáhají budovat a udržovat svaly. Dospělá žena potřebuje denně 46 g bílkovin, zatímco dospělý muž 56 g bílkovin denně.

Dýňová semínka jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, obsahují přibližně 18 g bílkovin na 100 g semínek.

Pomáhají udržovat hladinu inzulinu

Dýňová semínka jsou bohatá na vitamin K. Jedná se o základní sloučeninu, která pomáhá udržovat hladinu inzulinu, budovat kosti a pomáhá při srážení krve. Jsou také označovány za prostředek prevence nádorových onemocnění, zejména rakoviny jater. Dýňová semínka jsou vynikajícím zdrojem vitaminu K, který může pomoci zlepšit váš celkový zdravotní stav.

Dokážou zlepšit trávení

Dýňová semínka jsou dobrým zdrojem vlákniny. Vláknina je nezbytná pro vyváženou stravu, zlepšuje zdraví vašeho zažívání a také pomáhá předcházet cukrovce, srdečním chorobám a některým druhům rakoviny. V průměru potřebuje tělo dospělého člověka 30 g vlákniny každý den. Dýňová semínka jsou na vlákninu bohatá a obsahují více než 18 g vlákniny na každých 100 g těchto semínek.

Mohou mít protizánětlivé účinky

Záněty v těle mohou způsobovat ztuhlost, bolest kloubů, zarudnutí a otoky. Ano, zánět můžete vyléčit pomocí protizánětlivých léků, ale ty mají určité vedlejší účinky, které mohou způsobit problémy s ledvinami a žaludkem. Máte však důvod k jásotu, protože konzumace dýňových semínek vám může poskytnout protizánětlivé účinky, aniž by způsobila jakýkoli vedlejší účinek. Tato semínka v sobě mají také vysoké množství chlorofylu, který může pomoci detoxikovat vaše tělo.

Snižují hladinu LDL cholesterolu

Vaše tělo potřebuje cholesterol k tvorbě vitaminu D a některých hormonů. Jeho nadměrné množství však může vést k onemocnění srdce a krevního oběhu. Ze dvou typů cholesterolu je LDL považován za škodlivý, pokud ho má vaše tělo příliš mnoho.

Dýňová semínka obsahují fytosteroly, které mohou pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu. Obsahují dokonce kyselinu olejovou a mononenasycené mastné kyseliny, které pomáhají zvyšovat hladinu HDL cholesterolu.

Obsahují zinek, který je dobrý pro imunitní systém

Zinek je důležitý stopový minerál, který zlepšuje imunitní systém organismu a hraje důležitou roli při dělení a růstu buněk. Dospělá žena potřebuje denně 8 mg zinku, zatímco dospělý muž 11 mg zinku denně. Porce 100 g dýňových semínek obsahuje přibližně 7 mg zinku, což téměř stačí k pokrytí denní dávky zinku.

Obsahují hořčík vhodný pro zdraví kardiovaskulárního systému

Hořčík pomáhá regulovat více než 300 biochemických funkcí v těle, a co je důležitější, pomáhá udržovat stálý srdeční tep. Potřeba hořčíku pro dospělou ženu je 310-320 mg denně, zatímco pro dospělého muže 400-420 mg denně. Porce 100 g dýňových semínek obsahuje 550 mg hořčíku, což je nad rámec denní potřeby. Konzumace o něco více než 50 g dýňových semínek vám pomůže splnit denní potřebu a udržet vaše srdce zdravé.

Mají antimikrobiální vlastnosti

Mikroby mohou představovat vážné zdravotní riziko zejména pro lidi se sníženou imunitou a starší osoby. Mohou způsobit problémy, jako jsou spalničky, dětská obrna, nachlazení, malárie a atletická noha. Dýňová semínka obsahují značné antimikrobiální vlastnosti, ty jsou považovány za účinné proti škodlivým mikrobům, které způsobují onemocnění.

Mohou vám pomoci zůstat šťastní

Možná vás to překvapí, ale dýňová semínka vám skutečně mohou pomoci zůstat šťastní. Dýňová semínka obsahují L-tryptofan, který může výrazně snížit napětí, podrážděnost a výkyvy nálad. Ti, kteří chtějí přestat kouřit, mohou vyzkoušet dýňová semínka, protože L-tryptofan vám může pomoci přestat kouřit.

Mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku

Tryptofan je esenciální aminokyselina, kterou naše tělo využívá k produkci niacinu a serotoninu. Serotonin je užitečný pro kvalitní spánek. Dýňová semínka jsou také vynikajícím zdrojem hořčíku a také pomáhají zlepšit spánek.

Kolik dýňových semínek můžete sníst

Můžete jíst neloupaná pražená dýňová semínka nebo loupaná pražená dýňová semínka. Vyloupaná dýňová semínka mají větší výživovou hodnotu než neloupaná pražená dýňová semínka.

Každý den můžete zkonzumovat 2 polévkové lžíce (28 g) dýňových semínek.

Loupané pražené dýňové semínko nabídne následující nutriční výhody:

163 kalorií
2 g vlákniny
8 g bílkovin
8 % denní potřeby železa
méně než 1 g cukru

Pražená neloupaná dýňová semínka nabízejí následující nutriční výhody:

125 kalorií
5 g vlákniny
5 g bílkovin
5 % denní potřeby železa
0 g cukru

Upozornění:

Před konzumací dýňových semínek nebo výrobků z nich se poraďte s lékařem.

Pokud trpíte chronickým onemocněním, pak před konzumací dýňových semínek vyhledejte odborného lékaře.