Zdraví

Co je to ztukovatění jater a jak se ho zbavit

Výskyt ztukovatění jater se v mnoha částech světa neustále zvyšuje. Jedná se o onemocnění, které souvisí s cukrovkou 2. typu, obezitou a inzulinovou rezistencí. Pokud se neřeší v počátečních stadiích, může přejít v závažné onemocnění jater a může způsobit další zdravotní problémy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to ztukovatění jater?

Ztukovatění jater vzniká, když se v jaterních buňkách hromadí nadbytečné tuky. Vaše játra jsou považována za ztučnělá, pokud jejich buňky obsahují více než 5 % tuku. Jednou z hlavních příčin ztučnělých jater je nadměrná konzumace alkoholu, ale existují i jiné příčiny. Do kategorie nealkoholického ztukovatění jater (NAFLD) spadá celá řada onemocnění ztukovatění jater. Nealkoholické ztukovatění jater je v mnoha západních zemích běžné jak u dospělých, tak u dětí.

Počáteční stadium onemocnění nealkoholickým ztučněním jater je reverzibilní stadium onemocnění. Pokud není diagnostikováno včas, může vést k závažnému stavu známému jako nealkoholická steatohepatitida (NASH). Nealkoholická steatohepatitida zahrnuje velmi vysoké nahromadění tuku a zánět, který může způsobit poškození jaterních buněk. Poškození jaterních buněk může způsobit jizvy, protože buňky v důsledku poškození odumírají, a může také vést k fibróze. Je velmi obtížné předpovědět, zda ztukovatění jater přejde v nealkoholickou steatohepatitidu, kvůli níž se výrazně zvyšuje riziko cirhózy, nadměrného jizvení, které poškozuje játra, a rakoviny jater. Nealkoholické ztukovatění jater je také spojeno se zvýšeným rizikem onemocnění, jako je cukrovka, onemocnění ledvin a srdeční choroby.

Jaké jsou příznaky ztukovatění jater?

Mezi příznaky ztukovatění jater patří slabost a únava, zvýšená hladina inzulinu, triglyceridů a jaterních enzymů a mírná bolest uprostřed nebo na pravé straně břicha. Pokud ztukovatění jater přejde v nealkoholickou steatohepatitidu, mezi příznaky patří nevolnost nebo zvracení, silné nebo středně silné bolesti břicha, žluté oči a kůže a ztráta chuti k jídlu.

Jak se zbavit ztukovatění jater?

Abyste se zbavili ztučnělých jater, můžete postupovat podle některých z těchto strategií.

Zhubněte

Pokud máte ztučnělá játra, skvělým způsobem, jak se jich zbavit, je zhubnout. Nezáleží na tom, zda zhubnete změnou jídelníčku, cvičením nebo tím, že půjdete pod nůž, protože jakákoli forma hubnutí podporuje úbytek jaterního tuku. Operaci si nechte jako poslední možnost a zvažte ji pouze v případě, že nejste schopni zhubnout pravidelným cvičením a zdravým stravováním, případně pokud vám to doporučí lékař.

Omezte příjem sacharidů

Ztučnělých jater se můžete zbavit omezením rafinovaných sacharidů. Když konzumujete nadbytek sacharidů, přeměňují se na tuky, které se hromadí v játrech. Místo toho jezte více ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků.

Buďte fyzicky aktivnější

Fyzická aktivita může pomoci snížit množství tuku v játrech. Do svého rozvrhu můžete zařadit kombinaci silového tréninku a kardio cvičení, abyste dosáhli maximálních výhod. I když nezhubnete, cvičení může snížit celkové množství tuku ve vašich játrech.

Vyzkoušejte doplňky stravy

Vitamíny, bylinky a další doplňky stravy mohou pomoci snížit množství tuku v játrech a mohou zabránit zhoršení stavu vašich jater. Před užíváním jakéhokoli doplňku se vždy poraďte se svým lékařem.

Vaše zdraví je velmi důležité, proto buďte vždy fyzicky aktivní a vždy dodržujte zdravou stravu. Pokud zaznamenáte některý z příznaků ztukovatění jater, nechte se okamžitě vyšetřit, protože v časných stadiích je zvratné. Nečekejte, až bude příliš pozdě.