Zdraví

Co je dehydratace: Příznaky, rizika a prevence

Voda je základem života. Klíčem k přežití všech živočišných druhů, které se přestěhovaly na souš, je od nepaměti hydratace. Voda tvoří 75 % lidského těla, kde přenáší, rozpouští a doplňuje živiny i organické látky, a zároveň odvádí odpadní látky. Dále reguluje činnost tekutin, buněk, tkání, krve, lymfy a žlázových sekretů.

Průměrný člověk má v těle 42 litrů vody! I malá ztráta vody může vést k dehydrataci.

Dehydratace není jednoduchý zdravotní problém. Vaše tělo může kdykoli z různých důvodů skončit se ztrátou tekutin. Proto je pro vás životně důležité, abyste zůstali hydratovaní za všech okolností.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to dehydratace?

Voda tvoří nejméně dvě třetiny vašeho těla a hraje velkou roli v běžných tělesných funkcích, včetně odstraňování škodlivých toxinů a usnadňování správného trávení. Protože vaše tělo spotřebovává obsah vody, je třeba ztracené tekutiny adekvátně nahradit, aby se zabránilo možné nerovnováze mezi solemi a cukry v těle.

K dehydrataci dochází, když spotřebujete nebo ztratíte více vody, než přijmete. V důsledku toho má vaše tělo potíže s plněním běžných funkcí. Vodu můžeme ztrácet každý den vydechovaným vzduchem nebo jinými tělesnými výměšky, jako je pot, moč a stolice. Tělo může tímto způsobem ztrácet také malé množství solí. Když ztrácíte více vody, aniž byste ji nahradili, zvyšuje se riziko dehydratace. Pokud se neléčí, může těžká dehydratace vést až k úmrtí.

Kdo je dehydratací ohrožen?

Bez ohledu na věk můžete být dehydratováni, pokud nemáte dostatek vody – zejména když je horko nebo když se věnujete intenzivní fyzické aktivitě. Horolezci a turisté jsou náchylnější k rychlé ztrátě vody kvůli zvýšené výměně plynů ve vysoko položených místech. K následkům dehydratace jsou náchylní také sportovci.

Pokud jde o děti nebo kojence, je třeba zvláštní péče, protože jejich tělo je náchylnější ke ztrátě vody. V důsledku toho je jejich potřeba vody větší než u dospělých. S přibývajícím věkem můžete ztrácet pocit žízně, čímž se zvyšuje riziko dehydratace. Dokonce bylo zjištěno, že u lidí s demencí se riziko dehydratace zvyšuje šestkrát.

K dehydrataci jsou náchylní také lidé trpící onemocněním ledvin, cukrovkou nebo poruchami nadledvinek. Pokud jste pod vlivem alkoholu, má vaše tělo tendenci ztrácet více vody než obvykle, protože častěji močíte, což v konečném důsledku vede k dehydrataci.

Příznaky a symptomy dehydratace, na které si musíte dát pozor

Mezi první příznaky dehydratace může patřit zarudlý obličej, sucho v ústech nebo suchý jazyk s hustými slinami. Dalšími příznaky mírné dehydratace jsou:

Extrémní žízeň.
Suchá, teplá kůže.
Potíže s močením.
Tmavá, žlutá moč.
Málo nebo žádné močení.
Závratě.
Slabost.
Bolesti hlavy.
Pláč s malým množstvím slz nebo bez slz.
Ospalost nebo podrážděnost.
Zácpa.
Svalové křeče.

V případě těžké dehydratace může být situace o něco vážnější. Můžete mít velkou žízeň nebo se cítit podráždění a zmatení, může vám drasticky klesnout krevní tlak, můžete mít zrychlený tep a těžce dýchat, můžete dokonce pociťovat horečku nebo ztratit vědomí.

Chronická dehydratace může ovlivnit vaše tělesné orgány a vést k ledvinovým kamenům, poškození jater, kloubů a svalů nebo dokonce k problémům s cholesterolem. Ať už máte mírnou nebo těžkou dehydrataci, musíte být velmi opatrní a co nejrychleji nahradit ztracené tekutiny.

Příčiny dehydratace

Existuje řada způsobů, jak se můžete dehydratovat – od ztráty vody v důsledku častého močení až po ztrátu tělesných tekutin pocením. Existují i další hlavní příčiny dehydratace, jako např:

Průjem.
Zvracení.
Horečka.
Virová gastroenteritida.
Bakteriální infekce.
Otrava z potravin.
Diabetes insipidus.
Alkoholismus.

Kdy byste měli vyhledat lékařskou pomoc?

I když existují určité příznaky, které poukazují na to, že jste dehydratovaní, to, že máte jeden nebo více těchto příznaků delší dobu, může znamenat, že je čas vyhledat lékařskou péči. Ujistěte se, že jste navštívili lékaře, pokud se u vás objeví:

Horečka vyšší než 38 stupňů Celsia.
Průjem trvající déle než 2 dny.
Zvýšené nebo neustálé zvracení po dobu delší než jeden den.
Úbytek hmotnosti.
Zmatenost.
Slabost.
Snížená produkce moči.

Kdy je čas na rychlou lékařskou pomoc?

Vaše příznaky mohou být závažnější, pokud nadále pravidelně ztrácíte tělesné tekutiny, aniž byste je nahradili. V takovém případě musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc! Mezi příznaky v takových případech patří:

Horečka vyšší než 39 stupňů Celsia.
Letargie.
Bolesti hlavy.
Mdloby.
Záchvaty.
Bolest na hrudi nebo břicha.
Potíže s dýcháním.
Žádná moč za posledních 12 hodin.

Příznaky dehydratace u kojenců

Jak již bylo uvedeno výše, kojenci jsou vůči dehydrataci náchylnější. Proto by jim měla být poskytnuta okamžitá lékařská pomoc, pokud se u nich objeví příznaky jako např:

Vpadlé měkké místo (fontanela) na hlavě.
Málo slz nebo žádné slzy při pláči.
Sucho v ústech.
Málo počůraných plenek.
Ospalost.
Rychlé dýchání.

Tipy jak předcházet dehydrataci

Voda hraje velmi důležitou roli při zajišťování tělesných funkcí bez jakéhokoli zaváhání. Je důležité, abyste doplnili tělu dostatečné množství vody, a působili tak proti následkům ztracených tělesných tekutin.

Nezapomínejte nosit vodu všude s sebou – zvláště když se věnujete nějaké soustavné fyzické aktivitě nebo když je obecně příliš horké počasí. Dobrým pravidlem je pít co nejvíce vody, dokud vaše moč nezíská světle žlutou barvu. Tmavá moč může znamenat pouze to, že se vaše tělo snaží ze všech sil zadržet tělesné tekutiny.

Důležité je také věnovat individuální pozornost nemocným lidem, protože ti mají tendenci k rychlé dehydrataci. Pokud se dehydratace ignoruje nebo neléčí, může se zcela jistě změnit v život ohrožující stav.