Co znamená výtok z pochvy podobný tvarohu a jak na prevenci

Pokud jste žena, pak víte, že vaše pochva vylučuje nejrůznější výtoky. Výtok může být regulován menstruačním cyklem a může se měnit od čirého po krémový v závislosti na tom, který den cyklu právě probíhá. Tento výtok je způsob, jak vaše tělo odvádí staré buňky, které vystýlají pochvu, a udržuje ji zdravou. Struktura a barva se může měnit z čiré a vodnaté na hustou a krémovou, když ovulujete nebo jste sexuálně vzrušená. Neobvyklý výtok však může být také prvním příznakem infekce. Pokud pozorujete nový druh výtoku, který vypadá jako tvaroh, zde je několik věcí, které by to mohly být.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Výtok podobný tvarohu během těhotenství

Hustý, krémovitý výtok, který je obvykle bez zápachu, je normální během prvního trimestru a může pokračovat i ve třetím trimestru těhotenství. Během prvního trimestru se vaše tělo mimořádně snaží udržet děložní hrdlo vlhké a ucpané. Tělesné teplo z této činnosti by mohlo tuto těsnicí hmotu zkapalnit, což pak vede k tomu, že se vypouští ve větším množství. Toho si nemusíte vůbec všímat, pokud se ve výtoku neobjeví krev. Ve třetím trimestru tělo právě promazává a připravuje pochvu na porod, což je také zcela normální.

2. Kvasinková infekce

Zdravá pochva má vždy určité množství kvasinek, ale pokud je necháme nekontrolovaně narůstat, může to vést k infekci. Výtok, který tato infekce způsobuje, může být bílý a hrudkovitý jako tvaroh a může být také doprovázen silným pálením nebo svěděním. Mohou to způsobit určité stavy, jako je těhotenství, cukrovka, užívání antibiotik nebo dokonce přílišné pocení a vlhkost v oblasti pochvy. Kvasinková infekce není nikdy způsobena sexem, nicméně pokud máte v tomto období sex, je nejlepší používat kondom. Nejlepší léčbou jsou volně prodejné masti, ale i tak budete potřebovat lékaře, který tuto infekci nejprve diagnostikuje.

3. Bakteriální vaginóza

Vagina je také domovem milionů bakterií, a to jak těch dobrých, tak i těch špatných. Když se špatné bakterie množí rychleji než ty dobré, způsobuje to bakteriální vaginózu. Tento stav se vyznačuje bělavým výtokem, který má rybí zápach. Léčba bakteriální vaginózy obvykle zahrnuje perorální antibiotika a vaginální gely. Bakteriální vaginóza není nebezpečná, ale pokud se neléčí, může způsobit náchylnost k pohlavně přenosným chorobám, jako je kapavka a chlamydie. Vždy je nejlepší poradit se s lékařem, aby se vyloučila možnost, že výtok způsobují pohlavně přenosné infekce.

4. Trichomonas

Trichomoniáza, zkráceně trich, je způsobena bakterií Trichomonas a je velmi častá, postihuje totiž miliony lidí. Problémem je, že pouze 30 % z nich bude mít nějaké znatelné příznaky. Pokud si lidé nejsou vědomi, že mají trich, mohou ji nevědomky šířit prostřednictvím spermatu a vaginálních tekutin při nechráněném sexu. Postihuje ženy i muže, zdá se však, že starší ženy jsou k ní náchylnější. Ženy, u kterých se projeví příznaky, mohou mít červenou, svědící vulvu a bílý až zelený výtok s nepříjemným zápachem. Ačkoli se dá snadno léčit pomocí antibiotik, může přežívat i několik let, pokud se jí nevěnuje pozornost.

Prevence a úleva při infekci

Pokud používáte dámské čisticí prostředky, pak vás možná šokuje, že díky nim můžete být ve skutečnosti náchylnější k infekci. Výplach pochvy vám škodí, i když máte infekci a oblast genitálií vám nevoní. Výplach ničí dobré bakterie a kvasinky, které jsou důležité pro vaše vaginální zdraví. K udržení čistoty vám stačí obyčejné klasické mýdlo a voda. Při infekci se vyhněte dámským hygienickým sprejům, parfémovaným toaletním papírům, deodorantům, pěnám do koupele nebo tamponům. Vyhněte se nošení těsného oblečení, které omezuje krevní oběh, jako jsou těsné trikoty, kalhoty nebo punčocháče. Nechte svou vaginální oblast dýchat nošením jednoduchého bavlněného spodního prádla. Ještě lépe je nenosit na noc žádné spodní prádlo.