Děložní myomy a 7 tipů pro léčbu myomů přírodní cestou
Pokud jste žena, které byly diagnostikovány děložní myomy nebo svalové nádory dělohy, možná se obáváte, co vás čeká. A možná vám pomůže vědět, že v tom nejste sama. Ve skutečnosti je asi 20-80 % žen ohroženo vznikem myomů před dosažením padesátky. Zatímco některé z těchto žen žijí s myomy, aniž by je kdy trápily nějaké jejich příznaky, jiné procházejí řadou komplikací v oblasti reprodukčního zdraví, z nichž nejsložitější je neplodnost.
Typicky se myomy přestávají zvětšovat a zmenšovat s příchodem menopauzy, a proto jejich růst mohou ovlivňovat reprodukční hormony estrogen a progesteron. Jakmile však způsobují příznaky, konvenční medicína doporučuje léčit tento stav pomocí hormonální terapie, která myomy zmenšuje, chirurgickým odstraněním myomů nebo odstraněním samotné dělohy. Stále více žen však dnes vyhledává méně agresivní zákroky s menšími vedlejšími účinky u alternativních zdravotních systémů. A pokud patříte mezi ně, máme pro vás všechny možnosti uvedené níže.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíJezte nízkoestrogenovou „fibroidní“ dietu
Změna jídelníčku může vašemu tělu pomoci vyrovnat se s myomy. Studie zjistily, že mají tendenci růst a způsobovat závažné příznaky, když má vaše tělo vysokou hladinu estrogenu. „Fibroidní dieta“ by tedy měla být taková, která vyrovnává hladinu estrogenu v těle. K tomu je důležité, aby vaše strava podporovala funkci jater, která jsou zodpovědná za odstraňování přebytečného estrogenu z vašeho těla. Zde je několik věcí, které byste měli mít na paměti.
Jezte potraviny s nízkým obsahem tuku
Strava s vysokým obsahem tuku je spojována s vyšší koncentrací estradiolu, steroidního hormonu, který zvyšuje riziko vzniku děložních myomů. Výzkumy totiž zjistily, že ženy s děložními myomy mají tendenci jíst hodně červeného masa a málo ryb, zelené zeleniny a ovoce. Nadměrná konzumace masa a drůbeže může vést k hromadění tuku v těle. Tento tuk pak tělo využívá k produkci většího množství estrogenu, který pak nadměrně zatěžuje játra. Určitě se tedy vyhýbejte transfátům a omezte potraviny bohaté na nasycené tuky, jako je červené maso, sádlo, smetana, sýry a drůbež s kůží. Místo toho volte fazole a luštěniny a vybírejte nízkotučné organické mléčné výrobky.
Vyhýbejte se alkoholu
Pokud máte myomy, bylo by dobré vynechat pivo k jídlu nebo se alespoň omezit na jeden půllitr. Studie zjistily, že konzumace alkoholu je přímo úměrná výskytu děložních myomů. Příjem alkoholu totiž stresuje játra a omezuje jejich schopnost zpracovávat estrogen.
Omezte kofein
Většina z nás je závislá na svém ranním šálku kávy. Pokud však máte myomy, možná by vám prospělo, kdybyste se příjmu kofeinu zcela vyhnula nebo ho omezila. Je známo, že příliš mnoho kofeinu podporuje hormonální nerovnováhu tím, že negativně ovlivňuje schopnost jater zpracovávat estrogen. Kromě toho může kofein také narušovat schopnost těla vstřebávat železo, což může být problematické, protože ženy s myomy mohou být již chudokrevné kvůli silnému krvácení. Dobrým způsobem, jak kofein vysadit, je pomalu zkoušet bylinné čaje, jako je heřmánek, ovesná sláma, kozlík lékařský nebo sporýš. Nezapomeňte, že kofein se netýká pouze kávy. Mezi další potraviny s vysokým obsahem kofeinu patří energetické nápoje, čaj, limonády, čokoládové tyčinky a některé příchutě zmrzliny.
Vyhněte se zpracovaným potravinám
Při příštím nákupu potravin vynechejte uličku se zpracovanými potravinami. Vaše játra totiž potřebují vitaminy skupiny B, jako je vitamin B6, aby mohla účinně zpracovávat estrogeny a obnovit hormonální rovnováhu a zastavit tak růst myomů, avšak zpracované potraviny obsahující umělá barviva, jako je hydrazin a tartrazin, konzervační látky a dochucovadla tento proces brzdí. Některé z nich nejenže podporují hormonální nerovnováhu a vyvolávají vznik myomů, ale jsou také považovány za karcinogenní. Kromě toho je známo, že postupy zpracování potravin zbavují potraviny hořčíku a zinku. A studie zjistily, že nedostatek těchto živin může zvýšit riziko vzniku myomů. Řekněte tedy ne potravinám, které jsou v krabičkách, konzervách, mražené a balené. Místo toho volte zdravé, čerstvé ovoce a zeleninu a jídla, která jste si připravili od základu.
Naložte se do potravin bohatých na živiny
I když neexistuje jediná dieta, která by byla ideální pro každého, některé potraviny mohou zlepšit hormonální zdraví ženy. Studie zjistily, že ženy, jejichž strava obsahovala větší míru čerstvého ovoce, zeleniny a preformovaného vitaminu A (obsaženého v mléčných výrobcích a rybách), měly nižší riziko vzniku myomů. Zde je několik potravin, které byste si měly dopřát.
Křížatá zelenina: Ta je známá tím, že je obzvláště schopná přeměňovat estrogen na užitečné vedlejší produkty vyrovnávající hormony, což snižuje riziko vzniku myomů.
Studenovodní hlubokomořské ryby: V rybách, jako je losos, tuňák, sleď, halibut, makrela a sardinky, se obvykle vyskytuje velké množství rybího tuku, který tělo využívá k výrobě prostaglandinu E3 (PGE3), což jsou protizánětlivé sloučeniny podobné hormonům, které snižují bolest způsobenou myomy.
Bio vejce: Jsou zdravým zdrojem bílkovin. Bio vejce obvykle pocházejí z drůbeže, která dostává krmivo s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, díky čemuž jsou vejce bohatá na tuto živinu.
Česnek a cibule: Antioxidanty obsažené v cibuli a česneku jsou pro ženy trpící myomy velmi prospěšné. Zejména česnek může pomoci zmenšovat myomy a předcházet jejich vzniku díky své schopnosti bránit tvorbě nových cév, a tím omezovat prokrvení myomů.
Vyzkoušejte tradiční čínskou medicínu
Léky tradiční čínské medicíny (TCM) vykazují určité úspěchy při zmenšování myomů bez jakýchkoli vedlejších účinků. Mezi byliny používané v TCM v boji proti myomům patří Gui-Zhi-Fu-Ling-Wan (skořicová větvička a poriová pilulka), San-Leng (Rhizoma sparganii), Chuan xiong (Ligusticum wallichi) a Han lian cao (tráva bojovníka).
Léčebný program Arizonské univerzity využívající čínské byliny v kombinaci s tělovou terapií a řízenou imaginací prokázal pozitivní výsledky, přičemž myomy se zmenšily u 22 z 37 dobrovolnic. U testovaných žen došlo také ke zmírnění obtěžujících příznaků. A co je nejdůležitější, s terapií byly spokojené. V jiné tchajwanské studii bylo zjištěno, že u žen, které užívaly čínskou medicínu, se výrazně snížila potřeba operace myomů ve srovnání s těmi, které medicínu neužívaly – další důkaz, že tradiční čínská medicína může ženám s myomy pomoci.
Pokud byste chtěla vyzkoušet léčbu pomocí TCM, určitě se poraďte se zkušeným lékařem, který TCM praktikuje. Neužívejte žádnou z těchto bylin bez odborného vedení.
Vyzkoušejte akupunkturu
Čínští lékaři běžně využívají akupunkturu při léčbě děložních myomů, kdy jsou určeny konkrétní body podél „energetických kanálů“ na těle, které je třeba ošetřit jehlami. Akupunktura předpokládá, že růst myomů je podporován složitou souhrou pohlavních hormonů a růstových faktorů. Předpokládá se, že akupunktura reguluje naše žlázy (hypofýzu, štítnou žlázu) a centrální nervový systém, a tím zlepšuje fungování dysfunkčních orgánů. Pravděpodobně největší výhodou akupunktury je absence jakýchkoli léků nebo dlouhodobých vedlejších účinků.
Další možností je elektrická akupunktura, při níž se mírný elektrický proud pouští přes akupunkturní body na kotníku, o nichž se předpokládá, že se spojují s dělohou. Proud stimuluje dělohu k rozpínání a smršťování a odbourávání myomové tkáně.
Zvolte ájurvédskou cestu
Tato starobylá léčebná tradice věří, že nemoci jsou důsledkem nerovnováhy dóš (kapha, váta, pitta) neboli „humoru“ v těle. Nadbytek kaphy a stísněnost váty vede k zablokování a přetížení lymfatického systému, což má za následek tyto nezhoubné výrůstky. Ájurvéda věří, že potlačené emoce a tvůrčí impulzy zhoršují vátu a vyvolávají myomy. Zkušený ájurvédský lékař při předepisování léčby myomů zohlední všechny aspekty vašeho stavu. Zde je několik ájurvédou doporučených terapií a změn životního stylu k léčbě myomů.
Vyzkoušejte abhjangu nebo masáž
Každodenní ájurvédská masáž je důrazně doporučovanou léčbou myomů. Masáží se stimuluje tuková a svalová tkáň. Tím se tonizuje lymfatický systém, rozpouštějí se blokády a přetížení a z krve se odstraňují toxiny.
Pravidelné cvičení
Fyzické cvičení stimuluje tělo, umožňuje přirozené vylučování toxinů a rozpouští překrvení způsobené nadměrnou kaphou. Je však lepší držet se lehčích forem, jako je jóga, tanec nebo chůze, než náročného cvičení, které vátu zhoršuje.
Používejte zábal z ricinového oleje
Přikládání zevních zábalů z ricinového oleje může zmírnit bolest a pomoci rozpustit i přetížení způsobené kaphou. Zde je návod, jak na to:
Namočte kousek bavlněné látky do ricinového oleje, jen tolik, aby nasákl a nekapal.
Tento obklad si přiložte na podbřišek a přikryjte nejprve igelitem a poté ručníkem.
Na igelit položte láhev s horkou vodou nebo mírně teplou nahřívací podložku a přidejte další ručník. Igelit zabraňuje odkapávání oleje, zatímco teplo dále vhání zahřátý olej do těla.
Vyzkoušejte bylinky
Několik ájurvédských bylinných přípravků používaných k léčbě pacientů s myomy se ukázalo jako účinné proti myomům. Zde je seznam bylin, kterými se studie zabývaly, spolu s jejich přínosy.
Kanchanara Guggulu: Jedná se o kombinaci několika bylin a léčí hromadění kaphy v tkáních.
Shigru Guggulu: Tato bylina je bohatá na jód, je analgetická a má protizánětlivé sloučeniny. Její hlavní složkou je výtažek z listů bublinatky.
Haridra Khanda: Tato bylina v kombinaci s kurkumou odstraňuje toxiny z krve.
Triphala: Předpokládá se, že tato bylina zabíjí nádorové buňky, aniž by poškodila zdravé buňky. Je to také jemné projímadlo, které pomáhá vyčistit amu neboli toxiny z těla. Triphala je kombinací 3 plodů myrobalánu, a to indického angreštu, myrobalánu bastardského a černého neboli chebulového myrobalánu.
Kůra posvátného stromu Ašóka: Tato bylina, známá také jako saraca indica, má uznávané stahující vlastnosti a tradičně se používá ke snížení děložního krvácení spojeného s myomy.
Cvičení jógy
Jóga je v ájurvédě obvykle doporučována jako doplňková terapie spolu s léky a změnou stravy. Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že jóga sama o sobě nemůže myomy vyléčit, ale může pomoci tělu přizpůsobit se růstu myomů změkčením a otevřením břišní oblasti. Zde je několik jógasan doporučovaných pacientům s fibroidy.
Salamba sarvangasana
Předpokládá se, že tento stoj na ramenou pomáhá roztáhnout břicho a zmenšit myomy.
Bharadvajasana
Tato otočka tonizuje páteř a otevírá břišní orgány.
Džanu sirsasana
Tato pozice uklidňuje mysl, změkčuje ztvrdlou břišní tkáň a může zabránit vzniku myomů.
Supta virásana
Tato pozice, známá také jako pozice ležícího hrdiny, otevírá oblast břicha/pánevní oblasti, zmírňuje menstruační bolesti a snižuje případné napětí napříč dělohou.
Nezapomeňte tyto pozice cvičit pod vedením kvalifikovaného instruktora, abyste se je postupně naučili držet a zdokonalovat v rámci regulované série jógasán (pozic). Neprovádějte tyto cviky během menstruačního cyklu.
Vyzkoušejte naturopatii
Bylinkáři věří, že myomy jsou tvrdohlavý úděl. A i když některé bylinné přípravky myomy zmenšují, nemusejí je úplně odstranit. Jiné bylinky zároveň nemusí myomy zmenšovat, ale mohly by zabránit jejich dalšímu růstu. Nicméně naturopatie stále stojí za vyzkoušení, pokud byste chtěli ponechat operaci nebo léky měnící hormony jako poslední možnost. Zde je přehled bylin používaných k léčbě myomů:
Vitex berry: Tato bylina vyrovnává hormony a může zmenšit nebo zpomalit růst myomů. Nabízí také symptomatickou úlevu od silného krvácení a bolesti.
Ploštičník hroznatý: Tato bylina normalizuje hormony, zmírňuje bolest a zastavuje krvácení.
Skořice: Skořicový olej zastavuje krvácení související s myomy.
Další byliny: Dong quai a mateřídouška vás mohou účinně zbavit myomů, ale mohou také vyvolat silné menstruační krvácení. Podobný účinek mají kurkuma, zázvor, česnek a citronová tráva. Zkušený naturopat zmírní jejich účinek s ostatními bylinami ve složení. Pokud máte myomy, vyhněte se lékořici, semenům fenyklu, pivoňce a kordycepsu.
Bylinná formule obsahující zázvor, skořici, kůru z jasanu ztepilého, morušovník a klestí zlepšuje krevní oběh, tonizuje lymfatický oběh a pomáhá tělu přirozeně odstranit nádor.
Recept na bylinný čaj na myomy
Složení
Voda 4 šálky
Plody vitexu 2 čajové lžičky
Ploštičník hroznatý 1 čajová lžička
Kořen pampelišky 1/2 čajové lžičky
Kůra z jasanu pichlavého 1/4 čajové lžičky
Kůra křečovitých 1/4 čajové lžičky
Návod k použití
Vložte byliny a vodu do hrnce, přiveďte k varu a vařte 2-3 minuty.
Odstavte z ohně, přikryjte a nechte čaj louhovat.
Bylinky sceďte a vyhoďte.
Čaj nechte vychladnout a pijte nejméně 2 šálky denně.
Vyzkoušejte homeopatii
Homeopatie je neinvazivní, ekonomická léčba myomů bez vedlejších účinků. Někteří homeopaté tvrdí, že správná léčba může myomy odstranit a také zabránit jejich opětovnému růstu. Ženám, které raději podstoupí operaci myomů, může homeopatická léčba pomoci zabránit tvorbě jizev, což je častý důsledek operací dělohy.
Existuje neuvěřitelných 93 homeopatických léků k léčbě myomů a s nimi souvisejících příznaků. Na rozdíl od jiných lékařských systémů je homeopatická léčba přizpůsobena konstituci a specifickým příznakům jednotlivých pacientek. Výsledek léčby samozřejmě ovlivňují zkušenosti a diagnostické schopnosti homeopata. Mezi krátkodobé homeopatické léky patří např:
Aurum mur: Předepisuje se při pocitu bolesti a otoku dělohy a při křečovitých stazích v pochvě.
Calcarea iod: Předepisuje se při malých myomech a žlutém poševním výtoku.
Fraxinus: Podává se při zduření dělohy, vodnatém hnědém poševním výtoku a bolestivé menstruaci.
Lacbesis: Podává se při velmi bolestivém menstruačním výtoku, při krátké a řídké menstruaci s blížící se menopauzou a při velké citlivosti břicha při nošení jakéhokoli těsného oblečení.
Silicea: Podává se při krvácení mezi menstruacemi, silném menstruačním toku nebo při pocitu ledového chladu.
Tblaspi: Předepisuje se při nepřetržitém krvácení.
V poslední době se nepochybně značně prosadila přírodní léčba myomů. Rostlinné byliny a bylinné doplňky však mohou mít nepříznivé účinky na zdraví, pokud jsou konzumovány bez konzultace s odborníky z tradičních lékařských systémů. Závěr – vyhněte se samoléčbě. Pokud se přikláníte spíše ke konvenční léčbě, požádejte svého lékaře o radu, jak lze přírodní léčbu kombinovat s alopatií při léčbě myomů.