Zdraví

Typy menstruačních křečí, které naznačují vážné problémy

Menstruační křeče jsou naprosto na nic, ať už trvají krátce nebo dlouho. Je to běžný problém, se kterým se potýká mnoho žen po celém světě, a také často ignorovaný jako „obvyklá menstruační bolest“. Pokud vaše menstruační křeče nejsou konzistentní, nejedná se o žádný problém. Pokud se však bolest zhoršuje každý nadcházející měsíc, nebo bolest přetrvává i po skončení menstruace, nemusí se jednat o „přirozené křeče“, které míváte. Vážným problémem je také to, pokud krvácíte mnohem více než obvykle. Kdykoli zaznamenáte náhlou změnu ve svých křečích, nesmíte ji ignorovat. Předpokládá se, že vaše menstruační křeče se mohou snažit naznačit vážné zdravotní problémy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Děložní myomy

Menstruační křeče mohou být důsledkem děložních myomů. Když je bolest příliš mučivá a je doprovázena extrémně silným krvácením, může se jednat o důsledek děložních myomů. Příčina těchto myomů je stále nejasná, ale jsou velmi časté u žen po třicítce a čtyřicítce. Bolest může být vyvolána zánětem v děloze, nebo tím, že myomy tlačí na dělohu.

Vždy je dobré poradit se se svým gynekologem, pokud trpíte strašnými bolestmi a silným krvácením. Několik vyšetření může určit, zda máte myom a zda je třeba ho odstranit. Odstranění myomů závisí na mnoha faktorech včetně velikosti a umístění myomů. Děložní myomy jsou obecně citlivé na estrogen, a to je důvod, proč se žena, která si pořídí antikoncepční pilulky, cítí v těchto situacích lépe.

Pánevní zánětlivé onemocnění

Pánevní zánětlivé onemocnění (PID) je závažná infekce, ke které dochází v děloze, vaječnících a/nebo vejcovodech. Toto onemocnění lze určit podle slabé, ale stálé bolesti v podbřišku. Pánevní zánětlivé onemocnění je často způsobeno neléčenou pohlavně přenosnou chorobou, jako jsou chlamydie nebo kapavka, které často nemají vůbec žádné příznaky. Bolest při pánevní zánětlivé nemoci nebodá ostře a jedná se o typ indolentní bolesti. Když dostanete menstruaci a objevují se obvyklé křeče, je bolest při pánevní zánětlivé nemoci pociťována hůře.

Pánevní zánětlivé onemocnění nepotřebuje okamžitou léčbu, ale je třeba ho léčit dlouhodobě. Pokud člověk trpí pánevní zánětlivou nemocí, je třeba zjistit přesnou příčinu, aby se infekce vyléčila. Lékaři často doporučují k léčbě pánevní zánětlivé nemoci určitá antibiotika, a pokud se dlouho neléčí, existuje možnost, že se v reprodukčním ústrojí vytvoří dlouhá jizva, která by mohla narušit vaši plodnost.

Torze vaječníků

Pokud často pociťujete ostrou bolest na jedné straně, můžete trpět torzí vaječníků. Žena dostane torzi vaječníku, když něco jako cysta v jednom z vaječníků způsobí, že se vaječník stočí a dusí se ve vlastní krvi. Tato bodavá bolest na jedné straně vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, protože by mohla vést ke ztrátě funkce postiženého vaječníku.

Lékař často doporučuje ultrazvuk, aby zjistil, zda se jedná o torzi vaječníku. Pokud je torze vaječníku diagnostikována, provede se akutní laparoskopická operace, která vaječník uvolní. Pokud však vaječník vypadá neživotaschopně, je třeba jej zcela odstranit. V takových případech zdravý vaječník převezme produkci estrogenu a proces ovulace.

Endometrióza

Endometrióza se pozná podle bolestivých křečí, které se nedají vyléčit ani léky. Jedná se o onemocnění, které způsobuje migraci děložní tkáně do jiných orgánů, jako jsou vaječníky a vejcovody. Tato útěková tkáň se časem zformuje do nezhoubných cyst a trvá mnoho let, než se toto onemocnění diagnostikuje. Tento druh bolesti narušuje každodenní aktivity a může dokonce způsobit bolestivý pohlavní styk.

Při výskytu těchto křečí se doporučuje poradit se s lékařem. Tkáň děložní sliznice lze diagnostikovat pouze pomocí laparoskopické operace, kdy se lékař může pokusit odstranit co nejvíce tkáně děložní sliznice. Tkáň se však může také vrátit zpět. Vzhledem k tomu, že tato tkáň je citlivá na hormony, mohou perorální antikoncepce a jiné hormonální léky omezit bolesti, které vznikají v důsledku endometriózy.

Špatně padnoucí měděné nitroděložní tělísko

Kdykoli si žena nechá do dělohy zavést měděné (nehormonální) nitroděložní tělísko, první tři měsíce se křeče považují za normální, protože tělu trvá, než si na cizí tělísko zvykne. Nejedná se o příliš závažný zdravotní problém, ale lze jej léčit, pokud se objeví bolesti poté, co na začátku nebyly žádné problémy.

Musíte se poradit se svým lékařem a nechat si udělat ultrazvuk, aby se zajistila dobrá poloha měděného nitroděložního tělíska. Jakmile bude správně sedět, křeče se zmírní a budete se cítit lépe.

Nyní, když už víme, jaké všechny příznaky poukazují na nějaké zdravotní problémy, nesmíme menstruační křeče neustále ignorovat.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cleveland Clinic , Womens Health