Zdraví

Možné příčiny nepravidelné menstruace

Vynechání menstruace může být znepokojující. Kdy je to normální a kdy ne? Jak dlouho to můžete nechat být? Co způsobuje nepravidelnou menstruaci a kdy byste to měli začít řešit? Pokud se snažíte na tyto otázky přijít, možná pro vás máme odpovědi. Nejprve však začněme tím, jak přesně funguje váš menstruační cyklus.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Váš menstruační cyklus: Jak to funguje?

Vaše menstruace je řízena složitým hormonálním systémem, který každý měsíc produkuje hormony v určitém pořadí, aby připravil vaše tělo na těhotenství. Pokud tento proces funguje správně, děloha na konci cyklu vyloučí svou sliznici, což má za následek menstruaci, kdy nedochází k těhotenství. Důležitou roli zde hrají hormony produkované hypotalamem, což je oblast mozku, která pomáhá při regulaci hypofýzy, hypofýzy, která produkuje folikuly stimulující hormon a luteinizační hormon, a vaječníky, které produkují hormony progesteron a estrogen. Menstruační cyklus mohou ovlivňovat i hormony jako prolaktin a hormony produkované štítnou žlázou.

Jak často byste měla očekávat menstruaci a jak dlouho?

Většina žen má menstruaci v průměru každých 28 dní a trvá 4 až 7 dní. Od této hodnoty se však mohou vyskytnout velké odchylky, některé ženy mají menstruaci každých 21 dní a některé každých 35 dní. To pro ně může být normální.

Není také neobvyklé mít kratší nebo delší menstruační cyklus nebo silnější či slabší menstruaci po dobu několika let před menopauzou nebo po pubertě, kdy mohou být vaše hormony mírně rozhozené. Pokud však nemáte menstruaci déle než tři měsíce, měla byste se poradit s lékařem, i když jste právě prošla pubertou, protože to může svědčit o nějakých základních problémech.

Podívejme se na některé faktory, které mohou způsobovat nepravidelnost vaší menstruace.

Příčiny nepravidelné menstruace

Faktory životního stylu

Některé faktory životního stylu mohou vést k hormonální nerovnováze a ovlivnit váš menstruační cyklus, a tím způsobit nepravidelnou menstruaci.

Nadměrné cvičení, které je obvyklé u závodních sportovců, zejména ve sportech, kde si musí udržovat nízkou tělesnou hmotnost, může mít vliv na hypotalamus.

Špatná výživa a extrémní úbytek hmotnosti, jak je tomu u žen s poruchami příjmu potravy, mohou hypotalamus rovněž ovlivnit.

Stres a duševní poruchy, jako je obsedantně-kompulzivní porucha nebo deprese, mohou rovněž způsobit nesprávnou funkci hypotalamu.

Obezita může způsobit, že tělo produkuje nadbytečné množství estrogenu, což může narušit i menstruační cyklus. Pokud je váš index tělesné hmotnosti (BMI) 30 nebo více a vaše menstruace je ovlivněna, možná budete muset zhubnout.

Poruchy štítné žlázy

Štítná žláza produkuje hormony, které regulují váš metabolismus. A ačkoli je to vzácné, poruchy štítné žlázy zahrnující nadměrnou činnost štítné žlázy nebo nedostatečnou činnost štítné žlázy mohou také vést k nepravidelné menstruaci.

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

Syndrom polycystických vaječníků je stav, který se vyznačuje hormonální nerovnováhou a může způsobovat nepravidelnou menstruaci. Ženy se syndromem polycystických vaječníků mohou mít vyšší hladinu testosteronu, mužského hormonu. Nemusí také ovulovat tak často, jak je normální.

Antikoncepce

Některé druhy antikoncepce, jako jsou pilulky obsahující pouze progestagen nebo nitroděložní systém, mohou menstruaci zastavit. Když je však přestanete užívat, menstruace se obvykle vrátí. Není také neobvyklé, že při užívání antikoncepčních pilulek menstruace jednou za čas vynechá a nemělo by vás to znepokojovat.

Zdravotní potíže

Některé chronické stavy, jako je nekontrolovaná cukrovka a srdeční onemocnění, mohou ovlivnit vaši menstruaci.

Léky

Některé léky, například některá antiepileptika a antipsychotika, mohou způsobit nepravidelnou menstruaci.

Hyperprolaktinémie

Hyperprolaktinemie, stav, který je charakterizován abnormálně vysokou hladinou bílkovinného hormonu prolaktinu v krvi, může narušit váš menstruační cyklus.

Nádory

Nádory vaječníků, nadledvin nebo hypofýzy mohou ovlivnit váš menstruační cyklus.

Co způsobuje prodloužené nebo silné krvácení?

Pokud si musíte menstruační přípravek měnit každou jednu nebo dvě hodiny, je vaše menstruační krvácení považováno za nadměrné, zejména pokud vaše menstruace trvá déle než sedm dní. Některé faktory, které to mohou způsobovat, jsou:

  • Děložní myomy (výrůstky v děloze) nebo polypy.
  • Poruchy krvácení, jako je leukémie nebo von Willebrandova choroba.
  • Hypotyreóza (nedostatečná činnost štítné žlázy).
  • Onemocnění jater.
  • Endometrióza, stav, kdy tkáň tvořící výstelku dělohy roste mimo ni – například ve vaječnících, vejcovodech nebo močovém měchýři.
  • Pánevní zánětlivé onemocnění, což je infekce ve vejcovodech, děloze nebo vaječnících.

Co je menstruační bolest?

Menstruační bolest nebo křeče jsou bolesti v podbřišku, které se objevují na začátku menstruace (nebo těsně před ní). Tato bolest může trvat 2 až 3 dny. Křeče mohou být pulzující nebo bolestivé a mohou být tupé nebo ostré. Příznaky se mohou pohybovat od mírného nepohodlí až po závažnou bolest, která narušuje vaše běžné aktivity.

Menstruační křeče jsou hlavní příčinou absencí u žen mladších 30 let. Přestože více než polovina lidí, kteří mají menstruační křeče, pociťuje určité nepohodlí, 10 % z nich je kvůli příznakům dočasně zdravotně indisponováno.

Co způsobuje bolesti během menstruace?

Věci jako kouření, deprese, endometrióza, chronické děložní infekce a silný menstruační tok mohou mít za následek nadměrnou bolest během menstruace.

Co dál?

Léčba nepravidelné menstruace může zahrnovat péči o základní zdravotní problém. Sledujte, jak často menstruaci dostáváte a jaké příznaky ji provázejí. Pokud jste neměla menstruaci po dobu tří měsíců, je na místě návštěva gynekologa. Lékař vám pak pomůže rozhodnout o dalším postupu, ať už doporučí změnu životního stylu nebo předepíše antikoncepci či jiné léky. pokud jste byla sexuálně aktivní, může vás také požádat o provedení těhotenského testu nebo ultrazvuku, aby vyloučil těhotenství.